PATRONAT MEDIALNY: “Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery – recenzja

Odsłony: 61

Tym, których nie przekonało najnowsze tłumaczenie Anne of Green Gables, proponujemy pierwszy polski przekład Rozalii Bernstainowej z 1911 r., w nowym ilustrowanym wydaniu. Co w tej powieści mogą znaleźć współcześni młodzi ludzie? Gościnnie recenzuje dla nas Mateusz Koniuszaniec.

 

Książka Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza to opowieść o przyjaźni, miłości i rodzinie. Powieść została wydana ponad 100 lat temu. Uważam, że nie straciła nic w oczach młodych ludzi z aktualności problemów, o których mówi. Jest to historia, której wydarzenia mogłyby rozgrywać się w czasach nam współczesnych. Zapewne zgodzicie się ze mną, że wiele zmieniło się od momentu wydania tej książki. Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologię, telefony komórkowe wręcz przyklejają się do dłoni młodych osób, ale różne problemy, z którymi musimy zmierzyć się każdego dnia i sposób ich rozwiązywania są bardzo podobne.

Lucy Maud Montgomery to kanadyjska pisarka znana z powieści dla młodzieży. Największą sławę przyniosła jej seria, której bohaterką jest rudowłosa Ania Shirley. Autorka przyszła na świat na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie spędziła całe życie.

Ponowne zetknięcie z tą powieścią pozwoliło mi wrócić pamięcią do czasów dzieciństwa.  Pamiętam, jak koleżanki z klasy marzyły o tym, aby być jak Ania Shirley – buntować się, bujać w obłokach, popadać w tarapaty i doświadczać wielu fascynujących przygód. Mnie i moim kolegom imponował Gilbert, który pociągał Anię za włosy. Chyba każdy z nas poznał taką osobę, która zachowaniem przypomina tego chłopca.

Ania z Zielonego Wzgórza opowiada o losach Maryli i Mateusza, którzy przygarniają rudowłosą dziewczynkę, której wyobraźnia nie ma granic. Za sprawą charakternej Ani życie rodzeństwa całkowicie się zmieni. Jest to powieść, która skłania do refleksji. Wzruszające przygody Ani Shirley sprawiają, że każdy zatrzyma się na chwilę i pomyśli o wartościach, które powinny być nam bliskie. Wartości takie jak przyjaźń, rodzina i miłość powinny determinować życie każdego człowieka. Autorka poświęca im wiele miejsca na kartach swojej powieści.

Wydawnictwo MG przygotowało dla czytelników przepiękne wydanie tej książki. Uwagę przykuwa już sama okładka, która swoją prostotą zachęca, aby po nią sięgnąć. Niewątpliwie atutem są duże marginesy i dobrze rozmieszczony tekst na poszczególnych stronach. Wydanie wzbogacone zostało czarno-białymi ilustracjami z epoki. Większość z nich przedstawia kwiaty i inne rośliny. Każda ilustracja opatrzona została łacińską nazwą roślin. Moim zdaniem rysunki nie do końca odzwierciedlają treść książki. Osobiście zastąpiłbym je ilustracjami, ukazującymi sceny z życia bohaterów tej powieści.

Ania z Zielonego Wzgórza to przede wszystkim historia o dojrzewaniu, problemach młodego człowieka i sile przyjaźni. Wartka akcja sprawia, że czyta się ją z przyjemnością. Najważniejsze jest to, że ta klasyczna już powieść nie tylko bawi, ale uczy, że w życiu młodego człowieka istotne są empatia i dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Mateusz Koniuszaniec
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Autor: Lucy Maud Montgomery
Tytuł: Ania z Zielonego Wzgórza
Tytuł oryginału: Anne of Green Gables
Tłumaczenie: Rozalia Bernstainowa
Ilustracje: May Austin Claus, William Anton Claus
Liczba stron: 528
Data wydania: maj 2022
ISBN: 978-83-7779-812-6 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *