SZPIEG W KSIĘGARNI:”Młodość. Wyznania nastolatków” Linn Skåber – recenzja

literatura dla dzieci i młodzieży literatura piękna recenzje

Odsłony: 29

Mieć w rękach tę książkę, to wielka przyjemność. Przeczytać ją – wielka satysfakcja i jeszcze większe wyzwanie, bo daje do myślenia i pozostawia ślad. To ważna i potrzebna publikacja, zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.
Współtworzyły ją norweska aktorka, piosenkarka, dziennikarka, producentka filmowa, pisarka Linn Skåber oraz ilustratorka Lisa Aisato, której charakterystyczny styl polscy czytelnicy mogli podziwiać  np. w książkach Mai Lunde. Przełożyła  Milena Skoczko-Nakielska.
Opublikowało: Wydawnictwo Literackie.

Powiedzieć o niej perełka byłoby banalne, ale to naprawdę wyjątkowa, wartościowa i przepiękna książka. Pokazuje, uświadamia, że młodość bywa nie tylko piękna i ciekawa, ale także trudna, smutna, przytłaczająca. Daje nam wgląd w skomplikowany świat nastolatków, zwłaszcza na tym przełomowym etapie, kiedy dokonuje się “przemeblowanie pokoju”, “przepoczwarzanie”, – zachodzą zmiany, w którymi często trudno się pogodzić. W sumie to gdzie przebiega ta magiczna granica między dzieciństwem a nastoletniością, a potem dorosłością? Przecież to nie jest kwestia daty w kalendarzu. Dorastanie to proces, nastręczający wielu problemów zarówno samej młodzieży jak i otaczającym ją osobom.  Krótko mówiąc, to szczególnie trudny czas, któremu warto przyjrzeć się bliżej, nie tylko z naszego dorosłego punktu widzenia.

Linn Skåber w pracy nad tą książką odwiedzała młodych ludzi, towarzyszyła im, słuchała ich. Po prostu była blisko i zebrała wiele interesujących wypowiedzi. Na tej podstawie powstały różnorodne, krótsze i dłuższe, poważne i zabawne, literackie teksty w formie opowiadań, wierszy, lirycznych miniatur,  monologów, które aż się proszą o wystawienie na scenie. Byłyby z nich świetne monodramy i mam nadzieję, że znajdą się chętni do przeniesienia tych wyznań na teatralne deski.

Każdy tekst porusza w odbiorcy jakieś struny, zmusza do skonfrontowania opisanych sytuacji i przeżyć z własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
Dużo w nich emocji, ekspresji, trafnych metafor. Do głosu dochodzą lęki, frustracje, złość, ale także ogromna wrażliwość, samotność, poczucie zagubienia. Odkrywane są  marzenia, potrzeby, oczekiwania, tęsknoty i obawy towarzyszące nastolatkom.
Bohaterowie są zróżnicowani pod każdym względem, dorastanie jest dla nich wspólnym mianownikiem.
Podejmowane tematy to m.in. akceptacja, choroba, śmierć, rozwód, przemoc, przyjaźń, miłość, wygląd zewnętrzny, status materialny. Wszystko, co wiąże się z życiem, pokazane z perspektywy młodego, dorastającego człowieka.

Dzięki tym wyznaniom my, dorośli, możemy sobie wiele uświadomić. Jakże często aktualne jest bowiem przysłowie: nie pamięta wół, jak cielęciem był. Chociaż może i pamięta jak był, ale zapomina o tym specyficznym etapie przejściowym.
“Dziwne, jak wszystkie dzieciaki bez słowa protestu akceptują to, że znikają (…)” – zastanawia się  narrator opowiadania “Piotruś Pan”, piętnastolatek, który zaczyna akceptować, że jeżdżenie na drewnianym koniu jest obciachem. Ale kto tak zdecydował? Dorośli, którzy “bez szemrania zrezygnowali z siebie, ze swoich drewnianych koni, lasów i twarzy upaćkanych lodami”? Kiedy przestają się bawić?
Jak to się dzieje, że po wakacjach nie poznają koleżanek i kolegów, bo aż tak zmieniło się ich zachowanie?
Hmm, czasami wychodzi na to, że nie chcą dorastać. Narrator w “Mam dość” ogłasza: “Młodość w dobrym stanie. Oddam za darmo”, pudło z napisem “Oczekiwania” jest dla niego zbyt ciężkie.
Tęsknią za dzieciństwem. “Tato? Możesz mnie przenieść?(…) Jak dawniej. Jakbym była delikatnym kotkiem (…), a na koniec otul mnie kołderką ostrożnie (…) Kiedy byłam mniejsza (…) łatwo było mnie lubić”  – wzruszająco wyznaje nastolatka w “Nieś mnie”.
Tekst “Narodziny nastolatka” godny jest oprawienia w ramkę. Wszak to idealny portret naszego dziecka w okresie adolescencji! Wypisz wymaluj! Oto kilka cytatów:
“Mam wymagającą osobowość”
“Jestem hałaśliwy, kiedy pragniesz ciszy
i milczący, kiedy chcesz porozmawiać”
“Mam tłuste włosy, sflaczały uścisk dłoni, przewracam oczami,
kłapię paszczą i jestem cały przepełniony pogardą,
złością, frustracją i pytaniami”.

Kolejny tekst, który warto sobie wziąć do serca, szczególnie po rozdaniu świadectw szkolnych,  to “Szóstki z życia”, bo ukierunkowuje nas bardziej na docenianie umiejętności społecznych i taką pozytywną energię.

Każdy na pewno znajdzie w tym tomie swoje ulubione fragmenty czy zdania. Mnie szczególnie podobało się opowiadanie “Sprawiedliwość i sprzęt snowbordowy”, ukazujący siłę prawdziwej przyjaźni oraz wiersz  “Moje serce jest jak nieczynny kiosk”. Nie mogłam pominąć też zdania: “Nigdy nie byłam fanką ludzi. W ich towarzystwie staję się dziwnie milcząca”, bo to… o mnie.
Tak więc  “Młodość…”  to takie lusterko, w którym możemy przejrzeć się sami i zobaczyć też naszą młodzież. Nie ma znaczenia kolor skór, płeć, pochodzenie itp.. Emocje, lęki, obawy, tęsknoty , marzenia są takie same.

Atutem tej książki jest jej forma, współczesny język, szczery przekaz oraz ilustracje, które nie tylko idealnie uzupełniają treść, ale stanowią dodatkowe opowieści – są pełne symboli, kolorowe, lekko surrealistyczne. Mocno przemawiają do wyobraźni.  Lisa Aisato jest mistrzynią rysunku.

Poświęciłam tej książce sporo czasu, choć nie jest zbyt obszerna. Czytałam ją po trochu, choć można ją “połknąć” na raz. Sporo tu jednak do porównywania,  przeżywania, przemyślenia. Jestem zachwycona dziełem Linn Skåber, ale  mam wrażenie, że nie udało mi się w pełni przedstawić walorów tej publikacji. Na pewno będę do niej wracać, a za jakiś czas podsunę dorastającej córce. To taka w sumie pokoleniowa, rodzinna lektura. Świetny pomysł na prezent dla nastolatka.

polecam serdecznie, Agnieszka Grabowska

materiał chroniony prawami autorskimi


Wydawnictwo Literackie
Autor:Linn Skåber
Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
Ilustracje: Lisa Aisato
Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Liczba stron:264
Data wydania: 18 maja 2022
ISBN: 978-83-08-07576-0

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *