SZPIEG W KSIĘGARNI: “Skrzydła i kości” Joanna Pawłusiów – recenzja

Odsłony: 32

 Po lekturze tego trzymającego w napięciu, intrygującego thrillera sensacyjno – obyczajowego można powiedzieć, że literacki debiut pochodzącej z Oławy Joanny Pawłusiów okazał się udany. Jakie tajemnice skrywają się w Malumicach? Już sama okładka oraz tytuł intrygują i wzbudzają dreszczyk grozy…
Książkę opublikowało Wydawnictwo Kobiece.

 

„Rzuciła karton na podłogę i po raz kolejny dzisiaj pomyślała, że nienawidzi tego miejsca. Nie chciała się tu przeprowadzać. To ojciec ją zmusił. „Tylko na jakiś czas – powiedział. –Musimy poczekać, aż wszystko się uspokoi. Aż ludzie zapomną”. Ale Kinga wiedziała, że wcale tak się nie stanie. Będą tu siedzieć tak długo, aż się zasiedzą i żadna nowa przeprowadzka nie wejdzie już w grę. Pozostanie jej wtedy tylko jedno wyjście – będzie musiała stąd uciec. Kopnęła ze złością karton, aż przesunął się pod same drzwi. Usiadła na łóżku, jedynym nowym meblu w tym pomieszczeniu, z trudem powstrzymując się od płaczu. Nie wyobrażała sobie spędzenia tutaj nadchodzącej nocy, a co dopiero – zamieszkania na stałe. Od zapachu domu chciało jej się wymiotować. I nie, nie chodziło o coś konkretnego, o coś, co można wyczyścić, zalać substancjami żrącymi, ale o smród, który wszedł już głęboko w ściany. Coś siedziało w całej tej konstrukcji, nasączyło sobą podłogi, wdarło się w tynk. Czuła, że wciąga to w swoje płuca przy każdym oddechu, nawet tym płytkim. Tego zapachu nie da się pozbyć. Kinga wiedziała, co to było. Woń starości. Zapach rozkładu. Ten dom i ten stary człowiek, który tu wcześniej mieszkał, tworzyli jedność. Chociaż staruch umarł, to jego smród nadal pozostaje wewnątrz budynku…” (str.17)

 

W Malumicach w małej, ukrytej wśród lasów wiosce Janusz Bocheński kupuje stary dom. Jego córka Kinga, od początku nienawidzi nowego miejsca. Planuje ucieczkę. Od śmierci matki uciekała już wiele razy, ale zawsze wracała. Kiedy jednak w nocy po corocznym festynie, Kinga znika, Bocheński przeczuwa, że tym razem nie wróci, że stało się coś złego. Tej samej nocy w lesie znalezione zostają zwłoki miejscowego watażki. Czy Kinga zabiła interesującego się nią chłopaka? co stało się w nocy w lesie? Jakie tajemnice kryją Malumice? Splot tragicznych wydarzeń burzy spokój mieszkańców wsi. Wychodzą na światło dzienne ciemne sprawy, budzą się demony dawnych zbrodni, ujawniają się głęboko skryte zdrady i romanse…

Autorka w swojej książce przedstawia historię zbrodni mającą wpływ na pokolenia, oraz usiłowanie ochrony najbliższych bez względu na cenę. Akcja powieści toczy się bardzo żwawo, wydarzenia następują szybko, co sprawia, że historia jest ogromnie wciągająca. Mocną stroną książki jest umiejętnie budowany przez Joannę Pawłusiów nastrój. Czytelnik autentycznie odczuwa narastające zagrożenie.

Joanna Pawłusiów jest laureatką konkursu najlepszego opowiadania na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadań w 2016 roku, oraz finalistką konkursów scenariuszowych Script Fiesta w 2015 i 2018 roku. Jej opowiadanie „Drugi Obieg” reprezentowało Polskę w projekcie Flash Europa 28. Z wykształcenia jest psychologiem. Mieszka w Oławie.

Skrzydła i kości to trzymający w napięciu, intrygujący thriller sensacyjno – obyczajowy, gdzie wraz z każdą kolejną kartką, stopniowo wzrastają emocje, a w odpowiednim momencie osiągają punkt kulminacyjny i sprawiają, iż czytelnik nie jest w stanie przerwać lektury. Powieść wywołuje niepewność, napawa trwogą i tajemniczością, aż do samego zakończenia. Książka zadowoli wszystkich miłośników thrillerów i przypadnie do gustu najbardziej wymagającym czytelnikom.

Polecam, Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Joanna Pawłusiów
Tytuł: Skrzydła i kości
Liczba stron:328
Data wydania: 11 maja 2022
ISBN: 978-83-67137-92-8

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *