SZPIEG W KSIĘGARNI: “Cukrzyca typu 2. Plan żywieniowy wspomagający walkę z cukrzycą” Kimberly A. Tessmer – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje

Odsłony: 39

Czy wiecie, że cukier nazywany jest białą śmiercią, a cukrzyca to pierwsza niezakaźna epidemia na  świecie? Szacuje się, że choruje na nią ok. 422 miliony osób, z czego co najmniej 3 miliony stanowią Polacy.

Cukrzyca jako jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych stanowi ogromny problem zdrowotny, ale również ekonomiczny każdego kraju. W dodatku prognozy na przyszłość są dość pesymistyczne. Potrzebne są zatem różne spotkania, szkolenia, pogadanki i wszelkie informacje, które edukowałyby nas w tym kierunku. I tu z pomocą przychodzi nam Kimberly A. Tessmer ze swoją książką „Cukrzyca typu 2”, której podtytuł brzmi: Plan żywieniowy wspomagający walkę z cukrzycą.  Jest to kolejna książka z serii „Leczenie żywieniem” wydana przez Wydawnictwo Kobiece. Muszę przyznać, że zachwyciła mnie już okładka, ponieważ jest taka kolorowa i … smakowita.

Książka pochłonęła mnie całkowicie. Jako osoba, która sama zmaga się z tą chorobą i wiele już o niej wie, nie spodziewałam się znalezienia nowych informacji, a jednak. Trzeba przyznać, że autorka naprawdę zna się na rzeczy, co wynika z faktu, iż jest licencjonowaną dietetyczką prowadzącą na co dzień praktykę w Ohio, autorką książek na temat diety śródziemnomorskiej i zdrowego odżywiania. Tessmer przedstawia konkretne, naukowe fakty, robi to jednak w bardzo przystępny  i zrozumiały sposób. Myślę, że duża w tym zasługa również tłumaczki – Joanny Żywiny.

Książkę otwiera rozdział, w którym autorka odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące cukrzycy typu 2, np. czym ona jest, co to jest insulinooporność i skąd się bierze, czym jest cukrzyca ciężarnych … Wyjaśnia też różnice między cukrzycą typu 1 a cukrzycą typu 2, podpowiada, do jakich specjalistów powinniśmy się udać i jakie są sposoby leczenia. Między naukowe fakty wplata różne ciekawostki, np. „Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego możesz obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2  ze stanu przedcukrzycowego o 58% poprzez zrzucenie 7% wagi ciała i poświęcenie pół godziny dziennie na ćwiczenia przez pięć dni w tygodniu” (s. 21).

Kolejny rozdział poświęcony jest odżywianiu. Znajdziemy w nim informacje o głównych substancjach odżywczych, indeksie glikemicznym wraz z przykładami produktów, które mają go najmniej i najwięcej. Warto tu zaznaczyć, że są to zwyczajne produkty, które zjadamy na co dzień.

Autorka podaje również pięć kroków w kierunku zdrowia, zaznaczając przy tym, iż „Leczenie cukrzycy jest sprawą bardzo indywidualną, ważne więc jest znalezienie terapii, która będzie skuteczna w twoim przypadku, oraz zasięgnięcie porady lekarza i wykwalifikowanego dietetyka” (s. 83).

Co ważne – kiedy Tessmer mówi o czymś, podaje jakieś zasady, to jednocześnie wyjaśnia, dlaczego jest to takie ważne, np. jak aktywność fizyczna ma się do poziomu glukozy we krwi. Daje również wskazówki dla osób początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, podaje im konkretne przykłady.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest 10 produktom, których należy unikać i 10, które należy włączyć do diety, przy okazji wyjaśnia też dlaczego. Autorka zaznacza przy tym, że „Wybieranie odpowiednich produktów jest ważnym elementem w leczeniu cukrzycy typu 2. W przypadku niektórych osób jest główną częścią terapii” (s. 131).

Mamy też osobny rozdział poświęcony jadłospisowi, a także mini poradnik o zakupach. Ważne jest, że uwzględniono również takie sytuacje jak stołowanie się na mieście, święta, czy złe samopoczucie.

Tessmer „prowadzi nas za rękę” po poszczególnych działach hipermarketów, podpowiada, na co podczas zakupów zwracać szczególną uwagę.

Na koniec podaje dwutygodniowy jadłospis dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2, w rozbiciu na 5 kolejnych posiłków, które powinniśmy spożywać każdego dnia. Tu również warto zaznaczyć, że nie są to wymyślne produkty ani czasochłonne posiłki.

W książce znajdziemy również bibliografię książek i artykułów dotyczących omawianego tematu oraz materiały źródłowe, niestety tylko w języku angielskim.

Jeśli zatem sami zmagacie się z tą chorobę lub macie kogoś bliskiego, komu chcielibyście pomóc, ta książka jest jak najbardziej odpowiednia.

Zobacz,  GDZIE kupisz tę książkę najtaniej

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece

Tytuł: Cukrzyca typu 2. Plan żywieniowy wspomagający walkę z cukrzycą.

Autor: Kimberly A. Tessmer

Tłumaczenie: Joanna Żywina

Stron: 212

Data wydania: 2022

ISBN:978-83-67069-99-1

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, autorka bloga „Pasja i Ty” oraz dwóch książek: „Tarnobrzeskie kobiety” i „Alfabet drogi do sukcesu”, właścicielka firmy edukacyjno-szkoleniowej „Pasja i Ty”, prezes fundacji „Mieć Pasje”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *