SZPIEG W KSIĘGARNI: “SKLEPY CYNAMONOWE I INNE OPOWIADANIA” Bruno Schulz

literatura piękna recenzje życie i pasje

Odsłony: 30

 

Rok 2022 ogłoszono Rokiem Brunona Schulza. Przypada w nim 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci pisarza i rysownika. Jego dorobek prozatorski to wyjątkowe zjawisko na literackiej mapie, a twórczość plastyczna jest również zjawiskowa. Nowe wydanie słynnego tomu opowiadań wzbogacone ilustracjami Brunona Schulza zapoczątkowało serię Marginesy Klasycznie.

 

 

Ukraiński pisarz, Serhij Żadan we wstępie do tomiku wierszy “Drohobycz” pisze o obecnym w tym mieście cieniu Schulza:
“Oto stoi za rogiem, rozmawia z kimś, coś objaśnia. Oblicze o ostrych, ptasich rysach, ubranie robocze, znoszone buty – jest u siebie, może zanurkować do byle bramy i rozpuścić się w zmierzchu, on też jest bardzo smutny i rozdarty, rozdarty od kilku dekad, kiedy zastrzelono go tutaj – w środku jego rodzinnego miasta, w środku jego literatury. I tak chodzi do teraz – rozdarty, bardzo smutny. Trudno nie poznać” (PIW, 2018)

Powędrujmy i my śladami Brunona Schulza, przypomnijmy sobie niezwykły klimat “Sklepów cynamonowych”, podelektujmy się poetycką, metaforyczną,  oniryczną prozą. Nie każdy się w niej odnajduje, ale tych, do których ona przemawia, szczególnie zachęcać nie trzeba. Tych, którzy jeszcze z nią nie zetknęli, warto zaprosić na wyjątkową literacką ucztę – może uszczkną z niej coś dla siebie.

Zdaniem profesora Jerzego Jarzębskiego, Bruno Schulz jest bardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim XX wieku niż Witold Gombrowicz i noblista Czesław Miłosz. Jego opowiadania przetłumaczono na ponad 45 języków, jego twórczość literacka i plastyczna nadal żywo inspiruje w różnych dziedzinach sztuki, powstają filmy, spektakle, wystawy… Nieodżałowany Artysta zostawił po sobie skromny dorobek, tym bardziej cenny zarówno dla badaczy jak i zwykłych czytelników.

W pięknej edycji Marginesów ukazały się słynne “Sklepy cynamonowe” oraz cztery mniej znane opowiadania: “Jesień”, “Kometa”, “Republika marzeń” i “Ojczyzna”. Jako ilustracje wykorzystano szkice samego autora, zgromadzone w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza i Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej.
Streszczać opowiadania byłoby zbrodnią. Zresztą tu nikła fabuła jest tylko pretekstem dla warstwy językowej, dla metaforycznej wizji świata.

Bruno Schulz  w niezwykły sposób pisał o zwykłych rzeczach i miejscach. Opisywał je poetyckim, metaforycznym, zmysłowym językiem, nadając im nowe znaczenia, przedstawiając je w innym świetle, z innej perspektywy. Mieszał to, co prawdziwe, z tym, co nierealne, fantastyczne. Otwierał drzwi do innego, wyimaginowanego świata, przekraczał granice baśniowości, śnił na jawie, malował rzeczywistość w sepii i półcieniu. Tajemniczo i fascynująco.

Świat przedstawiony  “Sklepów cynamonowych” jest odrealniony, zdeformowany, przekształcony głównie poprzez wprowadzenie konwencji marzenia sennego, mitologizowanie postaci. To próba opisu dziecięcej arkadii, powrót do raju utraconego, do czasów dzieciństwa. Ważną rolę w opowiadaniach odgrywają postaci Ojca i Adeli, motywy miasta, labiryntu, dorożki, manekina.
To niewątpliwie ciekawy i bogaty materiał dla filologa, a dla czytelnika obdarzonego wyobraźnią i nie stroniącego od subtelnej fantastyki zacne wyzwanie.
Nie każdy jednak lubi prozę poetycką, mityczną, oniryczną,  toteż przed wyborem lektury trzeba brać pod uwagę specyficzność tego zbioru.
Warto jednak spróbować się zmierzyć z twórczością Brunona Schulza, poznać ją choć trochę.  Jest bowiem niepowtarzalna.

Książka wydana została w eleganckiej twardej oprawie, ze wstążeczką – jako zakładką. Grafika na okładce  – prosta i skromna, robi jednak wrażenie – symboliczne piórka wiodą wyobraźnię czytelnika ku różnym odczytaniom (lekkość, ulotność, twórczość pisarska?). Brawa dla niezawodnej Anny Pol, autorki projektu.
Dla koneserów prozy poetyckiej   “Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” to  wymarzona propozycja. Wielbiciele klasyki będą zachwyceni. Nowa seria zapowiada się zacnie.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Marginesy
Autor: Bruno Schulz
Tytuł: Sklepy cynamonowe i inne opowiadania
Liczba stron: 248
Data wydania: 2022
ISBN: 978-83-67022-66-8

1 thought on “SZPIEG W KSIĘGARNI: “SKLEPY CYNAMONOWE I INNE OPOWIADANIA” Bruno Schulz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *