SZPIEG W KSIĘGARNI: “Pokolenie dżinsów” Dato Turaszwili – recenzja

literatura piękna recenzje

Odsłony: 63

Dżinsy to dla nas codzienność, zwyczajność, moda i wygoda. Trudno dziś sobie wyobrazić, że kiedyś były towarem zakazanym, zdobywanym nielegalnie,  przedmiotem marzeń, symbolem luksusu i wolności. A to właśnie miało miejsce w całkiem nieodległej historii, za miedzą, a nawet na naszym podwórku…. Okazuje się, że przeszłość  może powrócić, jeśli nie umiemy z nią zerwać, a pożegnanie z epoką nie oznacza zerwania ze sposobem myślenia “imperium zła”. Dotyczy to m.in. sowieckiej Gruzji, o której opowiada Dato Turaszwili w krótkiej, ale jakże przejmującej i wymownej powieści niebeletrystycznej “Pokolenie dżinsów”, wydanej przez Bibliotekę Słów. To kolejna perełka z tego niszowego wydawnictwa. Warto ją przeczytać.


Książka oparta jest na autentycznych wydarzeniach z 1983 roku, kiedy to  grupka młodych, zdeterminowanych Gruzinów chcąc uciec do Turcji, do amerykańskiej ambasady, porwała samolot lecący z Tbilisi. Ich plan się nie powiódł, zginęli niewinni  ludzie, a oni sami stali się ofiarami brutalnego sowieckiego reżimu.

Byli wśród nich popularny aktor Gega Kobachidze, studentka ASP Tina Petwiaszwili,  Dato Mikaberidze (szczęśliwy posiadacz prawdziwej kurtki Wranglera), Soso Cereteli – syn naukowca współpracującego z sowiecką władzą, bracia Kachaber i Paata Iverieli, Gia Tabidze – który zostawił żonie list do małego synka. Był też mnich, ojciec Teodor, mający za sobą etap świeckiego życia, spowiednik i duchowy przewodnik. On wiedział o planach młodych buntowników, roztropnie odwodził ich od tego pomysłu, miał bowiem świadomość, co może się wydarzyć.  Osobiście nie brał udziału w porwaniu samolotu, ale został oskarżony o przywództwo,  fałszywą obietnicą ocalenia przyjaciół skłoniony do wzięcia winy na siebie, oszukany.

Autor w tej powieści pokazuje nam krok po kroku jak działał  okrutny mechanizm sowieckiego reżimu. Postępowanie służb KGB w trakcie akcji z samolotem, wyrok przed procesem, metody przesłuchań, manipulowanie oskarżonymi i świadkami, fałszywa propaganda, próby uzyskania ułaskawienia i zmuszanie do wycofania jego poparcia, kara nieadekwatna do winy, popisowa egzekucja, zamiatanie pod dywan. To się w głowie nie mieści, ale to nie fikcja.

Do dziś nie wiadomo, gdzie jest grób Gegi i innych. Rodziny szukają.  Tli się iskierka nadziei, że może skazańcy bytują gdzieś na Syberii? Wokół tej historii  są też legendy – że rodzicom kazano zapłacić za kule, że ojcu braci Iwerieli dano wybór ocalić jednego z synów.
Tak czy owak, trudno to wszystko przyjąć do wiadomości. Serce się kraje nad tragicznym finałem miłości Gegi i Tiny, nad rozpaczą Eki, córki Teodora, nad wielką tragedią gruzińskich rodzin.

 Pokolenie dżinsów  to powieść o pragnieniu  wolności, o poświęceniu, miłości, o śmierci i nadziei. O ludzkiej determinacji, desperacji i naiwności. O brutalnych działaniach władz, o bezlitosnej sile sowieckiego reżimu.  O marzeniach i cenie, jaką przyszło za nie zapłacić. Książka daje szerokie pole do dyskusji nad czynami bohaterów, do wyciągnięcia własnych wniosków.
To proza oszczędna, piękna, wymowna, bolesna. Przypomina reportaż, albo scenariusz. Nic dziwnego, bowiem powstała na bazie sztuki teatralnej, która od lat nie schodzi z afisza. Jej autor, Dato Turaszwili w 1983 roku był nastolatkiem,  przyjaźnił  się z młodszym bratem Dato, członka tragicznej wyprawy. Do napisania dramatu posłużyły mu zebrane przez Ekę Czichladze (córkę mnicha) dokumenty i wspomnienia. Później zdecydował się na wydanie powieści, przetłumaczono ją na kilkanaście języków. Wreszcie dotarła do polskich czytelników.
Tę książkę mocno się przeżywa.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi


Wydawnictwo: Biblioteka Słów
Autor: Dato Turaszwili
Tytuł: Pokolenie słów
Tłumaczenie: Justyna Jakubowska
Liczba stron: 198
Data wydania: 2021
ISBN:9788395886799

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *