SZPIEG W KSIĘGARNI: „Lista niegrzecznych prezentów” – recenzja

literatura obyczajowa i współczesna recenzje

Odsłony: 30

W niedzielę zaczęłam tworzyć listę świątecznych prezentów. Niektóre już kupiłam w internecie. Jeszcze dla siebie na prezent nic nie wymyśliłam. Mam na oku kilka powieści, ale szukam czegoś jeszcze. Z Wydawnictwa Kobiecego otrzymałam prezent. Książkę do recenzji. Ale jaką! Świąteczną. Mało tego. To powieść o świątecznych prezentach. Można się zainspirować, jeśli chodzi o bożonarodzeniowe marzenia i życzenia. Można i… Cóż, zapraszam na recenzję zbioru opowiadań Lista niegrzecznych prezentów. Takiego prezentu panie mogą sobie nie odmawiać, tak jak to było rok temu z antologią opowiadań Niegrzeczne święta.

W szale przedświątecznych zakupów i przygotowań odstresowuję się i nastrajam,  czytając świąteczne powieści. To dla mnie prawdziwa przyjemność, choć wiele z tych książek niesie ze sobą spory ładunek emocjonalny i ukazuje różne codzienne problemy. Jednak śnieg i mróz za powieściowym oknem oraz świąteczny klimat i zapachy dolatujące z literackiej kuchni pobudzały moją wyobraźnię i sprawiały, że Boże Narodzenie obchodziłam po wielokroć. Tym razem po wielokroć otrzymywałam świąteczne prezenty. Niegrzeczne prezenty… „Chciałabym spotkać Świętego Mikołaja. […] Nie klasycznego Świętego Mikołaja, którego lubią dzieci. Chodzi mi o wersję dla dorosłych. No wiesz, o przystojniaka, który przynosi same niegrzeczne prezenty”. (s. 95)

Ponownie sięgnęłam po zbiór opowiadań. Wprawdzie nie przepadam za tą formą wypowiedzi ze względu na jej krótkość, ale w okresie przedświątecznym ta wada staje się zaletą. Kiedy ma się mało czasu na czytanie, a chce się zatopić w lekturze, odpocząć przy książce najlepiej sprawdzi się antologia opowiadań. Dawkowałam sobie przyjemność, czytając jeden tekst dziennie. I tak przez dziesięć kolejnych dni przeczytałam wszystkie opowiadania zamieszczone w zbiorze. Nie czytałam ich po kolei. Kierowałam się subiektywnymi odczuciami – a to tytuł mnie zaciekawił, a to nieznane mi jeszcze nazwisko autorki, a to długość opowiadania była najważniejsza.

O niegrzecznych prezentach napisało dziesięć polskich autorek. W antologii znalazły się:

  • Ludka Skrzydlewska Świąteczna kolizja serc;
  • Alicja Sinicka Lazur;
  • Anna Langer Mój (nie)święty;
  • Monika Skabara Niezbyt cicha noc;
  • Ewelina Dobosz Uważaj, o czym marzysz;
  • Agata Sobczak Wyjątkowe święta;
  • Ada Nowak Lodowa pułapka;
  • Emilia Szelest Najdroższy przyjacielu;
  • Katarzyna Mak Uważaj, bo się spełni;
  • Monika Magoska-Suchar Świąteczny rewanż.

Nie będę streszczać i omawiać każdego opowiadania. Nie będę zabierać czytelnikom przyjemności czytania i przeżywania… literacki świąt i otrzymywania niegrzecznych prezentów. Jak to z tą formą bywa, opowiadania są różne, różniste – jedne ciekawsze, inne nieznacznie gorsze, bardziej romantyczne czy bardziej pikantne. Każde jest inne, a ja nikomu nie będę narzucać swojej subiektywnej oceny. Każdy zwróci uwagę na co innego. Na pewno wszystkie opowiadania łączy czas wydarzeń i przygody bohaterów w świątecznym czasie. Może czasami nieco bajkowe.

Niektóre teksty dotykają bardziej złożonych i prawdziwych problemów. Znajdziemy tu takie tematy jak: przemoc i mobbing w pracy, zdrada, ciężka choroba, porzucanie psów, faworyzowanie jednego z dorosłych dzieci, rodzinne święta tylko z nazwy, gdyż spotkanie przy wigilijnym stole staje się okazją do wytykania błędów, czepiania się i nękania kogoś z rodziny. Nie mogło zabraknąć i plusów, choćby przyjaźni łączącej bohaterki, pomagania innym w potrzebie, udzielania pomocy charytatywnej.

Autorki  niegrzecznych opowiadań ponownie odmitologizowują seks, co mnie bardzo cieszy. Mimo wszystko wciąż uważam, że seks to temat tabu w naszym kraju. Ludzie dorośli, wolni mają prawo do seksu bez zobowiązań. Autorki opowiadań zachęcają do seksu, bezpiecznego seksu, nawet poprzez erotyczne sny bohaterek. Niektóre dialogi przekonują tych bardziej opornych, krygujących się bohaterów, że seks jest normalny jak oddychanie. Dają zielone światło do korzystania z okazji pod pewnymi warunkami. Na pewno obie strony świadomie muszą się zgodzić na seks. Ale jest jeszcze coś. Niech przemówi cytat: „Każdy terapeuta ci powie, że większość Polaków zaprasza do sypialni, oprócz kochanki czy kochanka, swoich rodziców. Ich niepokoje, wstyd, ich stereotypy na temat seksualności… […] Puść się, przestań się tak kurczowo trzymać tego, czego nauczyła cię mama, co mówili w szkole i na religii, rób, co chcesz!”. (s. 264)

Lista niegrzecznych prezentów to zbiór dziesięciu rozgrzewających opowiadań w sam raz na mroźne dni i noce. Jest zimowo, świątecznie, poważnie i zabawnie, na pewno romantycznie i erotycznie. Emocji nie brakuje. Czytajcie bez cienia wstydu dla relaksu, dla chwili zapomnienia. W Boże Narodzenie wszystko może się zdarzyć!

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Kobiece
Tytuł: Lista niegrzecznych prezentów
Cykl: Niegrzeczne książki
Data wydania: 13.10.2021
Ilość stron: 385
ISBN: 978-83-67014-27-4

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *