SZPIEG W KSIĘGARNI: “W domu czarownicy” Arin Murphy-Hiscock – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje

Odsłony: 19

Na czym polega rola domowej czarownicy? Jak dbać o magię domowego ogniska i dobry przepływ energii w naszym domostwie?  Jak wykonać ochronne i oczyszczające rytuały? O tym między innymi opowiada kolejna książka Arin Murphy-Hiscock, autorki “Green Witch”. Znajdziemy tu także wiele ciekawostek np. o bóstwach ogniska domowego w różnych mitologiach oraz informacje o ziołach i rękodziele a nawet… przepisy kulinarne.

Do takich książek podchodzę z ogromną ciekawością, ale też nieco sceptycznie.
Czy można za pomocą rytuałów i zaklęć stworzyć przestrzeń pełną dobrej energii? Brzmi nieco dziwnie, ale przecież zależy nam na tym, aby w naszym domostwie dobrze się działo. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować, a przynajmniej o tym poczytać.

W krótkim wstępie autorka przedstawia to, czego dowiemy się z tej publikacji. Mianowicie: odpowiednio umiejscowić i wzmacniać duchowe ognisko domowe, wykonywać rytuały, które ochronią i oczyszczą domostwo, zbudować kuchenną kapliczkę, w sztuce kulinarnej łączyć z jedzeniem magię, opanować sekrety kociołka, stosować prastare praktyki czarownic domowych, tworzyć własne rękodzieło w oparciu o ognisko domowe.

Nie zdziwię się, jeśli większość czytelników na słowa o kapliczce i kociołku wzdrygnie się i powie tej książce “nie”. Ale “nie taka czarownica straszna jak ją malują”. Mnie też wydawało się, że to nie dla mnie. Im bardziej jednak wczytałam się w tę książkę, tym bardziej przekonałam się, że można z niej wiele zaczerpnąć.

Arin Murphy-Hiscock kładzie nacisk na świadomość, uważność, duchowy aspekt wykonywania czynności w domostwie. Podaje wiele ludowych mądrości i tradycji.
Wyjaśnia, że rola czarownicy domowej polega na “tworzeniu otoczenia sprzyjającego duchowemu dobrostanowi jej samej, jej rodziny oraz mile widzianych gości” (s. 14). A przecież każdemu zależy na dobrej atmosferze.
Dom jest świątynią, przez którą przepływa energia. W domu można odnaleźć lub stworzyć magię i wykorzystać ją do polepszenia życia domowników.
Jak tego dokonać? Warto się przyjrzeć bliżej tematyce podjętej przez autorkę. Kluczowe hasła związane z magią ogniska domowego to: prostota, praktyczność, powiązanie z rodziną, domowość, codzienność, gospodarstwo domowe.

Omówione w książce “rytuały” to intuicyjne ceremonie, czynione z uważnością, świadomą intencją. Natomiast “magia” oznacza  “świadomą i ukierunkowaną próbę wywołania zmiany za pomocą energii skupionej i wysłanej w konkretnym pozytywnym celu” ( s. 18)
“Wszystko jest – lub może być – aktem magii. Może nim być mieszanie podgrzewanej zupy. Przecieranie kuchennego blatu, mycie naczyń, napełnianie czajnika i sięganie po pojemnik z herbatą” ( s. 21)
Naprawdę nic “strasznego” czy złego tu nie znajdziemy.
Okazuje się też, że często zupełnie nieświadomie praktykujemy pewne zwyczaje, które należą  do “magii codzienności” ( np. wieszamy warkocze czosnku w kuchni,  mieszamy w garnku w kierunku zgodnym  z ruchem wskazówek zegara, zamiatamy miotłą, dbamy, by nie zabrakło soli…)

Według autorki ważne są cztery zasady: żyj obecną chwilą, miej świadomość własnych zamiarów, kieruj właściwie swoją energię, skup się na czynności. Trzeba przyznać, że to nawet na “pierwszy rzut oka” brzmi jak z poradnika rozwoju osobistego, a nie z “księgi czarownicy”. I właśnie chyba to stanowi ogromny plus tej książki, że w tej magicznej otoczce znajdują się cenne wskazówki, które każdy może wykorzystać we własny sposób, we własnym życiu, dla własnego duchowego rozwoju.

Można też zostawić na boku pracę nad duchowością i magią domowego ogniska, a po prostu poczytać – o bóstwach domowych w różnych mitologiach, o magii kociołka, o rytuałach oczyszczających, symbolach, ziołach i rękodziele. Przydatne mogą być też przepisy kulinarne, a nawet… receptura na proszek do czyszczenia dywanów.

W domu czarownicy Arin Murphy-Hiscock jest przystępną, choć nie aż tak lekką lekturą, raczej do stopniowego zgłębiania niż pochłonięcia w  jeden wieczór. Wymaga pewnego skupienia, przemyślenia. To ciekawa pozycja w biblioteczce współczesnej wiedźmy 😉 Pięknie wydana, z barwną ziołową grafiką na wewnętrznej stronie okładki. Nie każdego jednak zainteresuje.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Arin Murphy-Hiscock
Tytuł: W domu czarownicy. Jak za pomocą rytuałów i zaklęć stworzyć przestrzeń pełną dobrej energii
Tytuł oryginału: The House Witch: Your Complete Guide to Creating a Magical Space with Rituals and Spells for Hearth and Home
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Liczba stron: 272
Data wydania: 2021
ISBN:  978-83-66967-38-0

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *