LOGOPEDA RADZI: “Rymowanki logopedyczne” M. Małecka, A. Wiatrowska – recenzja

Odsłony: 140

Ważne jest, aby proces kształtowania mowy przebiegał nie tylko  harmonijnie, z zachowaniem kolejności pojawiających się dźwięków, ale także był prowadzony w  ciekawy i radosny sposób, zachęcający dzieci do ćwiczeń. W tym celu powstała seria pomocy logopedycznych do rozwoju językowego dzieci opracowana przez Magdalenę Małecką i Agnieszkę Wiatrowską.

 

 

Pierwsza część poświęcona jest wywoływaniu głosek i utrwalaniu artykulacji na początku wyrazów. Kolejno opracowane są m, b, p, d, t,n, f, w, k, g, h/ch, si/ś, zi/ź,  ci/ć, dzi, dź, l, j, s, z, c,  dz, sz, rz/ ż, cz, dż, r.
Schemat jest jednakowy. Na jednej stronie mamy klasyfikację danej głoski (np. dwuwargowa, przedniojęzykowo-zębowa) oraz krótki opis tego, co się dzieje z wargami, językiem jej podczas wymawiania. Towarzyszy temu ilustracja  i polecenie “spójrz na usta Madzi i ułóż swoje w ten sam sposób. Sprawdź w lusterku, czy się udało!”.
Wizerunek Madzi otoczony jest sylabami z daną głoską (np. ma, mo, me,mu,my, mi).
Na drugiej stronie zamieszczono dwie rymowanki z dominującą daną głoską, towarzyszą im zabawne kolorowe ilustracje, których autorem jest Adam Gdula, Freepik.

Druga część dotyczy utrwalania artykulacji głosek w środku i na końcu wyrazu. Na jednej stronie mamy zestawy sylab (np. ama, omo, eme, umu, ymy, imi, mama, momo, meme, mumu, mymy, mimi), na drugiej zaś – znajdziemy wierszyk z daną głoską umieszczoną w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.
Np.

Chomik z misiem, w miłym geście,
mieli miód sprzedawać w mieście.
I miętówki z migdałami,
ale wszystko zjedli sami”
( s. 5)

Kolejność głosek jest taka sama jak w pierwszej części.

 

Seria przeznaczona jest dla dzieci, które rozpoczynają mówienie, dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, także tych z zaburzeniami rozwoju mowy i języka.
Treści logopedyczne przygotowane zostały przez logopedkę z wieloletnim doświadczeniem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pracującą z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami mowy, opóźnionym rozwojem mowy, afazją, zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Zabawne, krótkie rymowanki napisała Agnieszka Wiatrowska, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, absolwentka mongolistyki i tybetologii, fototechnik, trenerka psów, a także opiekunka dzikich zwierząt.

Książki przydadzą się nie tylko w gabinecie logopedy, ale także – a może przede wszystkim – w domowym zaciszu, by wspierani fachową pomocą rodzice, opiekunowie mogli poćwiczyć z dziećmi artykulację głosek, a przy tym świetnie się bawić przy wesołych wierszykach. Ze względu na dużą czcionkę i proste teksty, te publikacje przydadzą się również do ćwiczenia samodzielnego czytania. Dzieci chętnie przeczytają zabawne rymowanki, a może nawet ułożą własne…

Ćwicz z logopedą! Polecamy.
Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 


Wydawnictwo Martel

Tytuł: Rymowanki logopedyczne. Wywoływanie głosek,
Rymowanki logopedyczne. Utrwalanie głosek
Autor: Magdalena Małecka, Agnieszka Wiatrowska
Liczba stron: 56
Data wydania: 2.09.2021
ISBN: 978-8366753044, 9788366753051

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

1 thought on “LOGOPEDA RADZI: “Rymowanki logopedyczne” M. Małecka, A. Wiatrowska – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *