SZPIEG W KSIĘGARNI: „Cała szkoła mówi o mnie” Michelle Quach – recenzja przedpremierowa

literatura dla dzieci i młodzieży

Odsłony: 38

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Cała szkoła mówi o mnie
Michelle Quach to ciepła i mądra powieść o ważnych sprawach dla nastolatków, w której nie brakuje przewrotnego humoru i emocji. Obok typowo szkolnych zmagań, skomplikowanych relacji między rówieśnikami, problemów dojrzewania, pierwszej miłości, której obiektem westchnień jest zaciekły wróg, rozwijania pasji pojawia się aktualny problem wszystkich ludzi niezależnie od wieku, koloru skóry, pochodzenia – równość płci, seksizm, parytety, walki kobiet o wymarzone stanowisko. Nawet Lady Makbet dostaje za swoje… Zaintrygowani? Wydawnictwo Literackie, premiera: 15 września 2021 r.

Eliza Quan nie przyciąga uwagi w szkole. Nie dba o swój wygląd, nie maluje się. Chodzi w starym, za dużym swetrzysku. Przyziemne uczucia jej nie interesują tylko stanowisko redaktor naczelnej. W „Sygnaliście” działa od klasy pierwszej, odnosi sukcesy, więc ma szansę dostać wymarzony etat, tym bardziej, że nie ma konkurenta. W ostatniej chwili pojawia się kontrkandydat – niedoświadczony, były baseballista Len, który po kontuzji dołączył do redakcji gazetki. Jest też wygadany. I to jak! Eliza walczy o stanowisko naczelnej i mierzy się z rywalem. Zupełnie przypadkiem rozpętała rewolucję feministyczną i stała się jej twarzą. W dodatku musi z Lenem pisać teksty. Zbliżają się wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego, a w szkole feminizm zatacza coraz większe kręgi. Jak zakończy się walka o szkolne stołki?

Niewinne wydarzenie nabiera rozpędu. Feministyczna rewolucja zatacza coraz szersze kręgi. Artykuł, przypinki to tylko czubek góry lodowej. Na Elizę wylewa się fala hejtu. Poczułam ją i ja, czytając wpisy na Instagramie, komentarze, smsy, obserwując zachowania uczniów i redaktorów szkolnej gazetki. Dziewczyna nie ma łatwo, ale jest dzielna. Autorka wykreowała nastolatkę krytycznie i otwarcie wyrażającą swoje opinie i emocje, odważną i kreatywną, bo to, co zrobiła Eliza, zasługuje na uwagę. Jednak i ona ma swoje za uszami. Co mówią o Elizie Quan w szkole? Wiele! Spojrzenia przyciąga wysoki i przystojny Len, który przykuwa uwagę swoimi spostrzeżeniami. Kiedy między tym dwojgiem zawiązuje się niewidzialna nić porozumienia, robi się coraz bardziej intrygująco. Konflikt interesów w pełnej krasie. Emocjonalny kołowrotek. „Niezły bajzel, Eliza”. (s. 383)

Ciekawą postacią jest Winona, przyjaciółka Elizy. Nastolatkę interesuje film. Jest w trakcie realizacji projektu na konkurs filmowy. Obserwacja Winony przy pracy, dbałość o szczegóły ujęć, dążenie do perfekcji, rozpisywanie nowych scen to wszystko obrazuje jej wielką pasję. W powieści dla młodzieży nie mogło zabraknąć szkolnej gwiazdy. Serena Hwangbo ma duże grono znajomych i wpływy. Może wiele. Obserwowanie jej w trakcie działań na rzecz feminizmu w szkole, to prawdziwy kunszt uwodzenia słowami, gestami, spojrzeniem. Jednak i bycie w centrum uwagi, jak się okazuje, ma swoją cenę. Moje serce podbił dyrektor szkoły, Doktor Guinn. Dobrze zna swoich uczniów, w niebanalny sposób rozwiązuje problemy i wymyśla kary dla uczniów.

W tej powieści młodzieżowej wiele rzeczy zasługuje na uwagę. Autorka porusza kilka ważnych kwestii dotyczących płci i przywództwa. Seksizm, walka o równość płci, feminizm to temat przewodni, jednak wokół niego istnieje wiele innych, mniej ważnych lub bardziej, które splatają się ze sobą. Akcja rozgrywa się głównie w szkole w Willoughby. Czytelnik obserwuje poranne spotkania w redakcji „Signalisty”, bywa na lekcji języka angielskiego czy na dywaniku u dyrektora, a nawet na karnych zajęciach po lekcjach. Nie mogło zabraknąć imprezy organizowanej przez ucznia czy meczu baseballowego z zaskakującymi zwrotami akcji. Moją uwagę przyciągnęły niektóre komunikaty dnia wygłaszane codziennie przed lekcjami. Kto w szkolnej minitelewizji może się pojawić, co zrobić, jaki efekt wywołać… „My, dziewczyny, musimy się trzymać razem”. (s. 121)

Choć to książka dla młodzieży, to i dorośli znajdą tu część siebie, a nawet przypomną sobie pierwszą miłość, szkolne lata i okres dojrzewania. Michelle Quach porusza problemy dotyczące także dorosłych. Warto zwrócić uwagę na model rodziny i sposób wychowania dziewczynek w azjatyckich rodzinach. Skostniałe, konserwatywne zasady wpojone w dzieciństwie matce Elizy przekazywane są dalej, mimo że świat się zmienił, a rodzina Quan mieszka w Stanach Zjednoczonych. Z tym wiąże się inny wątek, dotyczący tylko dzieci imigrantów.

W tej książce znajdziecie odpowiedzi na pytania, na czym naprawdę polega feminizm i jak można polepszyć sprawy ogólne, zaczynając od działania w szkole, jak sprostać własnym oczekiwaniom i spełnić pokładane przez innych nadzieje. Pięknie napisana, mądra życiowo powieść młodzieżowa z przesłaniem. „Bo w życiu nic nie jest tak uporządkowane, jakby się tego chciało czy oczekiwało”. (s. 387)

Sprawdź,  GDZIE najtaniej kupisz tę książkę

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Autor: Michelle Quach
Tytuł: Cała szkoła mówi o mnie
Tytuł oryginalny: Not here to be liked
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Data wydania: 15.09.2021
Ilość stron: 406
ISBN: 978-83-08-07424-4

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *