SZPIEG W KSIĘGARNI: “Magia tarota” Barbara Moore, recenzja

Odsłony: 30

W tej książce znajdziemy podstawy pracy z kartami tarota. Autorka  stawia na indywidualne, intuicyjne podejście do odczytywania układów – kluczem są własne przekonania.  Przedstawia krótką historię tarota, omawia strukturę talii, znaczenia poszczególnych kart, odwrócenia i sygnifkatory, a także proponuje praktyczne ćwiczenia. Dla początkujących  – jak znalazł!

“Karty tarota czasami nazywane są kluczami. To klucze, które otwierają drzwi skrywające całe światy znaczeń, a niektóre z tych drzwi w ogóle nie istnieją, dopóki się przez nie nie przejdzie”.  ( s. 15)

Przewodnik Barbary Moore skierowany jest do osób, które chciałyby zacząć przygodę z tarotem. Napisany jest prostym językiem, z częstymi zwrotami do odbiorcy i pytaniami.  Ma formę kursu łączącego teorię z praktyką.
Autorka  sugeruje, by pracować powoli, dając sobie czas na odkrywanie tajemnic i rozwijanie umiejętności. Twierdzi, że tarota nie da się w pełni opanować i nie ma potrzeby nauczenia się wszystkiego  o kartach. Tym samym “uspokaja” adeptów tej sztuki, wskazując jednocześnie konieczność zrównoważonego podejścia do odczytywania  kart i rozwijania wszystkich umiejętności w tym samym czasie. Od razu proponuje wykonanie pierwszego odczytu, opartego na intuicyjnych skojarzeniach.  Zaleca zapisywanie obserwacji i  uwag, a nawet nagrywanie swoich wypowiedzi.

Niezbędne jest, aby podczas lektury  tej książki mieć pod ręką talię kart i na bieżąco wykonywać kolejne zadania. Barbara Moore omawia Arkana Wielkie i Arkana Małe, przypomina, że wszystko w tarocie jest symboliczne.

“Wierzę, że staniesz się lepszym tarocistą, jeżeli stworzysz relację z tymi symbolicznymi aspektami.  Bycie dobrym interpretatorem, umiejętność połączenia wszystkich części odczytu w spójna całość oznacza między innymi to, że jest się kimś więcej  niż tylko osobą, która potrafi podać znaczenie pojedynczej karty wyrwanej  z kontekstu.  Kontekst i relacje są najważniejsze. Karty odczytuje się w relacji z pozostałymi, z pozycją w rozkładzie i z pytaniem.  Dlatego właśnie uważam, że  dobre umiejętności buduje się rozpoczynając od ogólniejszych, symbolicznych struktur tarota” ( s. 42)

Osobny rozdział poświęcony został odwróceniom, sygnifikatorom i kartom dodatkowym. Autorka  tłumaczy, na czym one polegają i choć współcześnie nie wszyscy tarociści z nich korzystają, warto je znać i przetestować we własnych rozkładach kart.  Następnie przechodzimy do wskazówek  “jak wykonać odczyt” oraz do omówienia poszczególnych kart i najpopularniejszych rozkładów.

“Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! Im bardziej zaangażujesz się w tarota, tym bardziej tarot połączy się z tobą. Otworzy ci oczy i umysł na więcej, niż kiedykolwiek potrafiłeś sobie wyobrazić. (…) Tarot jest dla każdego, każdego, kto chce go zgłębiać, ale jednocześnie zawsze i całkowicie jest twój”. (s.218)

Doskonale ideę tej książki oddaje oryginalny tytuł: “Your Tarot Your way”. Barbara Moore przedstawia nam jak posługiwać się kluczami, nie otwiera za nas zamków, stawia na indywidualne podejście, nie odkrywanie tajemnych znaczeń, ale odkrywanie tajemnic własnego wnętrza.
Sama jest nietuzinkową osobą, która ma rozmaite zainteresowania, ” tarot pomaga jej znaleźć sens w tej eklektycznej zupie, jaką jest jej życie” ( s. 219). Prowadzi konsultacje, tworzy talie, pisze książki, stawia tarota oraz o nim uczy.

Magia tarota nosi podtytuł “Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrobić odczyt z dowolnej talii”. Przyznam, że dla mnie brzmi to dość topornie i nie do końca odpowiadało mi tłumaczenie tej książki, momentami miałam wrażenie, że dałoby się użyć zgrabniejszych sformułowań.

Ten podręcznik obejmujący podstawy tarota, wprowadzenie do odczytywania kart na pewno przyda się początkującym oraz tym, którzy chcieliby dowiedzieć się, na czym w ogóle polega “magia tarota”.
Niestety, ja w pełni nie skorzystałam z tej książki, bowiem nie mam  kart, a to tak, jakby czytać o jeździe na rowerze czy o technikach pływania bez sprzętu i możliwości praktycznych. Sama teoria to za mało. Wrócę do “Magii tarota” za jakiś czas, tym razem już z własną talią w ręku.
Czy ktoś także zechce spróbować?

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Barbara Moore
Tytuł: Magia tarota. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrobić odczyt z dowolnej talii
Tytuł oryginału: Your Tarot Your Way: Learn to Read with Any Deck
Tłumaczenie:Ischim Odorowicz-Śliwa
Liczba stron: 224
Data wydania: 14 lipca 2021
ISBN:978-83-66967-05-2

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *