SZPIEG W KSIĘGARNI: “Drzewa. Młodzi Przyrodnicy” Patrycja Zarawska – recenzja

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 35

“O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa” (Leopold Staff). Trudno nie zgodzić się z poetą. Samo podziwianie to jednak nie wszystko. Warto o nich co nieco wiedzieć. W serii “Młodzi Przyrodnicy” wydawnictwa Wilga pojawił się tomik, z którego dzieci dowiedzą się wielu ciekawych faktów o leśnym, parkowym i ogrodowym drzewostanie. Informacje podane są w przystępny sposób, a kolorowe ilustracje ułatwiają ich przyswojenie.

Poznawanie przyrody bardzo często zaczyna się właśnie od obserwowania drzew – co się z nimi dzieje w różnych porach roku? Dzieci dostrzegają i opisują zmiany,  zadają wiele pytań, dociekają, dlaczego liście zmieniają kolor, jak powstają owoce, nasiona itp. Uczą się rozpoznawać podstawowe gatunki, takie jak dąb, klon, kasztanowiec,  wierzba, brzoza, sosna, świerk, jabłoń, grusza, śliwa. Bardzo popularne są prace plastyczne przedstawiające drzewo wiosną, latem, jesienią i zimą.

Warto poszerzać wiedzę o drzewach, ich budowie, rozwoju, funkcjonowaniu w ekosystemie, “współpracy” z ptakami, owadami, grzybami… Znakomicie tu sprawdzi się nowość w serii “Młodzi Przyrodnicy” – niewielkich rozmiarów książeczka, przepięknie zilustrowana akwarelami przez Natalię Talarek-Oswald, w której znajdziemy mnóstwo ciekawostek o drzewach. Tekst Patrycji Zarawskiej jest merytorycznie poprawny i na tyle łatwy, że dzieci mogą go czytać samodzielnie, a zawarte w nim informacje niemal “same wejdą” im do głowy. Autorka podaje informacje krótko, zwięźle, bez  skomplikowanych szczegółów. Treść jest skorelowana z ilustracjami, co znakomicie wpływa na lepsze jej zrozumienie i zapamiętanie.

Dlaczego w lesie śnieg topnieje najpierw przy pniach drzew? Co to jest oskoła, mikoryza, bukwa? Które drzewa są wiatropylne? Co robią dzięcioły? Czego używa raniuszek do wyścielania gniazda? Jak wyglądają kozioróg dębosz i galasówka dębianka? Dlaczego u kasztanowców zmienia się kolor kwiatów? Jak przemieszczają się nasiona? Które drzewo iglaste jako jedyne  zrzuca jesienią igły? Tego wszystkiego (i nie tylko tego) dowiemy się z lektury “Drzew”.
Dzieci z przyjemnością będą poznawać sekrety lasu i sadu, a dorosłym także przyda się mała podpowiedź, by spokojnie udzielić pociechom odpowiedzi na nurtujące je pytania z dziedziny przyrody.

“Młodzi Przyrodnicy” to świetna pomoc w edukacji przyrodniczej dla najmłodszych, ciekawa, przystępnie napisana, bajecznie kolorowa. Przyda się w domu, przedszkolu, młodszych klasach szkoły podstawowej. Niewielki, poręczny format, kredowy papier, staranne wydanie, piękne ilustracje to zdecydowanie atuty tej serii. Jestem nią zachwycona i mam pewność, że wraz z dziećmi będę do niej często wracać.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Wilga
Tytuł: Drzewa. Młodzi Przyrodnicy
Autor: Patrycja Zarawska
Ilustracje: Natalia Talarek-Oswald
Data wydania: 11 sierpnia 2021
Liczba stron: 48
ISBN:978-83-280-7449-1

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *