SZPIEG W KSIĘGARNI: “Joga w ciąży i połogu” O. Uruszczak, A. Wielobób, M. Wielobób – recenzja

Odsłony: 29

Ten napisany przez specjalistów poradnik w przystępny sposób przedstawia ćwiczenia, jakie mogą wykonywać kobiety w okresie ciąży i połogu. Omówione zostały także techniki pranajamy i medytacji. Wielokrotnie podkreślana jest konieczność konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz dostosowanie praktyki do swoich możliwości.

Czy kobieta w ciąży i połogu może ćwiczyć jogę? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale nie oznacza to, że każda kobieta w tym wyjątkowym czasie powinna rzucić się w wir wykonywania asan. Badania naukowe wskazują, że joga jest bezpieczną aktywnością, o ile oczywiście  ciąża przebiega prawidłowo i nie ma konkretnych przeciwwskazań medycznych. Cele praktyki jogi w ciąży to m. in. pomoc w niwelowaniu napięć, bólu, przygotowanie na trud porodu, nauka pracy z oddechem i świadomością, relaks i odstresowanie, aktywizacja mięśni miednicy. Praktyka zależy od indywidualnych potrzeb kobiety, powinna być skonsultowana z lekarzem i prowadzona pod okiem nauczyciela.

Autorami książki są specjaliści w dziedzinie jogi, dzielą się swoją wiedzą i osobistymi doświadczeniami. Ola Uruszczak  jest matką trójki dzieci, nauczycielką jogi, medytacji, relaksu i masażu shantala, redaktorką naczelną portalu Joga-ABC.pl, wykłada w Akademii Praktyków Jogi w Katowicach.
Agnieszka Wielobób uczy jogi i medytacji, jest autorką książek i artykułów specjalistycznych, wykłada ajurwedę i jogę na studiach podyplomowych w Katowicach i Wrocławiu,  naucza świadomości ciała i uważnego ruchu. Jej mąż, Maciej Wielobób, również jest nauczycielem jogi, podąża tradycyjną ścieżką mistyczną indyjskich sufich, na warsztatach przekazuje wiedzę medytacyjną i zastosowania dawnych koncepcji i narzędzi i życiu codziennym.

Joga w ciąży i połogu  napisana jest w przystępny i przyjazny dla odbiorcy sposób. W dziesięciu rozdziałach poznamy kolejno: podstawy jogi, ogólne założenia jogi w ciąży, jogę w I, II i III trymestrze (wraz z ilustracjami), przygotowanie do porodu, arurwedyjskie zalecenia, pranajamę i medytację w ciąży, mistycyzm porodu oraz jogę w połogu  (też z ilustracjami poszczególnych sekwencji). Znajdziemy wiele wyjaśnień i cennych wskazówek.

Publikacja sprawia wrażenie rzetelnej i wyważonej. Nie jest to jednak według mnie propozycja dla zupełnych laików w dziedzinie jogi, ani podręcznik do samodzielnej praktyki. Raczej polecałabym go joginkom, będącym w stanie błogosławionym. Osobom, które do tej pory nie miały do czynienia z jogą zaleca się  poszukanie szkoły jogi i specjalnych zajęć dla kobiet w ciąży, a dopiero wspieranie się lekturą. Książka zawiera wiele cennych wskazówek, które można wykorzystać także niezależnie od tego, czy podejmiemy się ćwiczenia jogi np. wieczorny rytuał oczyszczania umysłu. Warto się z nią zapoznać, a przy okazji przekonać się, że odpowiednio prowadzona joga jest bezpieczna i korzystna dla naszego organizmu.

Autorzy dzielą się wiedzą i pasją. Na końcu książki zamieszczono  dodatkowe informacje i dane kontaktowe, adresy stron www i profili na facebooku, gdzie znajdziemy dodatkowe materiały, możemy skorzystać z wykładów, porad, kursów oraz uzyskać wsparcie.
Tę książkę najtaniej kupicie TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi


Wydawnictwo Sensus
Autor: Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Tytuł: Joga w ciąży i połogu
Liczba stron: 178
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-283-6935-1

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *