SZPIEG W KSIĘGARNI: “Rozpoznaję ptaki. Młodzi przyrodnicy” Patrycja Zarawska, Aleksandra Szpunar – recenzja

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje zwierzęta i ptaki

Odsłony: 39

Na wakacyjne szlaki, nawet te prowadzące blisko domu, warto zabrać  ze sobą najnowszy tomik z serii “Młodzi Przyrodnicy”, który pomoże dzieciom rozpoznać skrzydlatych przyjaciół i zdobyć wiele ciekawych informacji na ich temat.
Piękne ilustracje, proste teksty, praktyczny kalendarz związany z  życiem poszczególnych gatunków polskich ptaków sprawiają, że książka jest niezwykle praktyczna.

Z doświadczenia wiem, że dzieci bardzo lubią obserwować ptaki, interesują się ich zwyczajami, próbują rozpoznawać ich  głosy. Częściowo to element szkolnej edukacji przyrodniczej, ale nic nie zastąpi praktyki. Zatem warto wybrać się z dziećmi do parku, lasu, nad wodę, na wieś, uważnie przyglądać się także gatunkom miejskim. Nie każdy dorosły dysponuje odpowiednią wiedzą, by za każdym razem na pytanie dziecka “jaki to ptak?” udzielić prawidłowej odpowiedzi. Większość z nas zna i umie rozpoznać te “podstawowe” jak wróbel, kos, bocian, sikora, jaskółka czy wrona, a już niekoniecznie takie jak mysikrólik, kormoran, kowalik. Same nazwy to jeszcze nie wszystko. Dzieci lubią wiedzieć co dany ptak je, jakie gniazdo buduje, gdzie spędza zimę itp.
Z pomocą przychodzi tu literatura i naprawdę nie potrzeba obszernych ornitologicznych opracowań, wystarczy mały podręczny atlas czy poradnik, taki właśnie jak “Rozpoznaję ptaki” z serii “Młodzi Przyrodnicy”.

Książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wielu 6- 8lat, ale starsi też oczywiście z korzyścią mogą zajrzeć. Znajdziemy w niej cenne podpowiedzi jak i gdzie obserwować ptaki, co może się przydać, na jakiej stronie internetowej możemy odsłuchać głosy gatunków z całego świata, słowniczek określeń i pojęć związanych z ptakami (np. zagniazdowniki, lęg, dymorfizm płciowy, szlara, wypluwka itp.) oraz schemat budowy ptaka na przykładzie czapli. Na kolejnych stronach omówiono 21 gatunków ptaków występujących w Polsce, każdemu poświęcono 4 strony, znajdziemy tu podstawowe informacje o wielkości, budowie, miejscu występowania, gniazdowaniu, ciekawostki oraz ptasie kalendarium.

Ilustracje wykonane przez Aleksandrę Szpunar są realistyczne, a przy tym proste, co może zainspirować małych przyrodników do wykonania samodzielnie portretów rozpoznanych gatunków.
Teksty napisane przez Patrycję Zarawską są proste, nadają się do samodzielnego czytania. Treść rozmieszona jest przejrzyście. Całość jest bardzo estetyczna i poręczna –  wydana na kredowym papierze książeczka ma niewielki format, idealny do plecaka, czy torebki, a dodatkowo przymocowana gumeczka ułatwia zaznaczanie wybranej strony.

Warto zapoznać się z tym tomikiem. Kto wie, może dzięki tej publikacji nasza pociecha rozwinie ornitologiczną pasję?

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Wilga /Grupa Wydawnicza Foksal
Autor: Patrycja Zarawska
Tytuł: Rozpoznaję ptaki. Młodzi Przyrodnicy
Ilustracje: Aleksandra Szpunar
Liczna Stron: 96
Data wydania: 16 czerwca 2021
ISBN:978-83-280-8831-3

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *