PATRONAT MEDIALNY: „Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni” Janina Lesiak – recenzja

biografia i inne literatura historyczna patrornat medialny

Odsłony: 87

Dostałam do rąk niepozorną książkę. Sto dwadzieścia sześć stron samego tekstu czytałam trzy dni. Nie chodziło o brak czasu czy motywacji do czytania, ale o coś zupełnie innego. O treść i język. Nieliczne informacje o niezwykłej kobiecie osadzone na tle historycznych wydarzeń i średniowiecznej mentalności poprzeplatane zostały rozważaniami i teoriami, doprawione łyżką dziegciu i miodem, ubrane w kunsztowny język nasycony środkami poetyckimi i mądrością. Całość zachwyca i skłania do wielu przemyśleń, jak to drzewiej bywało i dlaczego tak. Zapraszam na spotkanie z pierwszą koronowaną królową Polski. Poznajcie Rychezę taką, jak ją widzieli współcześni i taką, jaką spod warstwy pomówień i kurzu odkryła Janina Lesiak. Zapraszam na recenzję książki Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni.


Rycheza Lotaryńska w drobnym, wątłym ciele skrywała wiele przymiotów – inteligencję, przewidywalność, przenikliwość, roztropność, samodzielność, odwagę, ambicję, żelazny charakter i silną osobowość. Potrafiła pisać, także po łacinie, co tysiąc lat temu było umiejętnością rzadko spotykaną wśród mężczyzn. Jej jestestwo zbudowane zostało z wiedzy, doświadczenia i mądrości przodków. Babka Rychezy to księżna bizantyjska Teofanu, dziadek cesarz niemiecki Otton II, matka Matylda Saksońska, ojciec wielki łotr i komes Erenfrid Ezzon, brat cesarz niemiecki Otton III.

Mała Ryksa miała spędzić życie w klasztorze, tymczasem los wyznaczył jej inną rolę do odegrania w teatrze historii. Jej małżeństwo z Mieszkiem II było zawarciem sojuszu słowiańskiego królestwa z cesarstwem niemieckim. Rycheza urodziła jednego syna. To jemu poświęciła wszystko, co było w niej najlepsze. Kazimierz wyrósł na władcę, który zasłużył na przydomek Odnowiciel. Jak dużo trudu, wyrzeczeń i matczynej miłości poświęciła Rycheza w wychowanie syna, wie tylko ona. Janina Lesiak pokazuje wielkość królowej poprzez dokonania jej dzieci, bo edukacji córek królowa nie zaniedbała. „Prawie wszystko, co dotyczy macierzyństwa Rychezy, jest tajemnicze i nie do udowodnienia na sto procent”. (s. 36)

Autorka czarno-czerwonej miniatury nie skupia się tylko na powinnościach matki, lecz przedstawia pierwszą polską królową jako władczynię mądrą i roztropną, która wkroczyła w męski świat polityki, odważnie stawiała czoła przeciwnościom losu i Polakom patrzącym na nią wrogo. Z czasem coraz więcej jej zarzucali, aż wypędzili. A może sama wyjechała lub uciekła? Los królowej nie oszczędził. Wpływ na to miała również rola kobiet w średniowieczu, ich traktowanie przez mężczyzn i przypisywanie im złych intencji. Nad tym autorka także pochyla się w miniaturze. Na przykładzie Rychezy pokazuje współczesnym Polkom, jak patrzeć na rzeczywistość, na zdradę, jak postępować w życiu. „Nie iść za falą, tylko wyjść jej naprzeciw, choćby była wysoka i niebezpieczna”. (s. 62)

Autorka przedstawia różne teorie i rozważania na temat Niemkini, jak ją nazywano. Wizerunek królowej składał się z dwóch części, dwóch kolorów: politycznej czarnej, dominującej nad prywatną czerwoną. Niewiele informacji przetrwało sprzed tysiąclecia, a większość z nich jest nierzetelna i przez wieki powtarzana przez kronikarzy i historyków jako kłamstwa, plotki i oszczerstwa. Janina Lesiak dostrzega to, czego nie zauważyły pokolenia dziejopisarzy i badaczy. Staje w obronie Rychezy, zwraca jej należny szacunek i podziw. Za to krytykuje mężczyzn, których królowa przerastała pod każdym względem; krytykuje współczesnych jej Polaków, którzy widzieli w niej niemiecką zdrajczynię i złodziejkę; krytykuje kronikarzy i historyków, którym nie chciało się zgłębić prawdy. Za swoje przewiny i słaby charakter dostał Mieszko II i… my, Polacy, jako naród. Co ciekawe, w miniaturze jest kilka odniesień do współczesności i na nie warto zwrócić szczególną uwagę.

Może zabrzmi to trochę nieskromnie, ale w pewnym momencie poczułam się jak jedna na dziesięć współczesnych kobiet, która interesuje się zagadkami sprzed tysiącleci, a o których wspomniała w swej książce Janina Lesiak. Wprawdzie nie czuję się spadkobierczynią Rychezy, jednak jej życie i dokonania wywarły na mnie duże wrażenie. Autorka spod kurzu i patyny narosłej przez dziesięć wieków odsłania prawdziwy obraz pierwszej koronowanej królowej Polski. Ubiera ją w nowe szaty godne majestatu – w królewską purpurę. Poetycko i z detalami maluje różne jej portrety – kobiety, żony, matki, królowej, bogobojnej chrześcijanki.

Poznajcie Niemkę marzącą o „wspólnocie plemion”, kobietę nowoczesną jak na średniowiecze, która została koronowana na pierwszą królową Polski i do końca życia tytułowała się Regina Poloniae. Niezwykła, nieznana, lecz już niezapomniana dzięki miniaturze literackiej Joanny Lesiak, która portret Rychezy Lotaryńskiej namalowała słowami na nowo. Niewielki to portret, za to piękny i kunsztowny. Przekonajcie się sami i sięgnijcie po książkę Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: MG

Autor: Janina Lesiak

Tytuł: Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni

Data wydania: 10.03.2021
Ilość stron: 144
ISBN: 978-83-7779-689-4

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *