SZPIEG W KSIĘGARNI: „Zamruczę ci” Agata Bieńko – recenzja

literatura obyczajowa i współczesna

Odsłony: 174

A to pech! Nie dość, że czarny kot pojawił się na drodze, to jeszcze został przejechany. Mało tego! Pewna siwa staruszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd, sprawcę wypadku nazwała czarownicą i oskarżyła o odebraniu kotu siódmego życia. Ale to nie wszystko! Rzuciła złowróżbne: „O czymś myślała, nie będziesz miała”. Kogo spotka pech w życiu? Dwudziestopięcioletnią Paulinę. W ciągu roku kobieta była w trzech związkach, przyłapała na zdradzie dwóch partnerów, a kłótniom nie było końca. Czy to pech, klątwa, dar pakowania się w kłopoty, a może… może ścisk na faceta? Zapraszam na mruczando, czyli na komedię erotyczną Agaty Bieńko Zamruczę ci.

Zupełnie inaczej do sprawy Pauli podchodzi jej przyjaciółka i współlokatorka Mucha, znaczy się Zośka, która zna się na takich rzeczach. Uważa, że to fatum, które obejmuje tylko sprawy sercowe. Chętnie odprawi jakiś rytuał, egzorcyzm czy inne czary, lecz nie ma na to zgody. Paula odżegnuje się od wszystkiego. Kiedy chce zaszaleć na wieczorze panieńskim i dać się uwieść na jedną noc, by zapomnieć o swoich problemach, wpada w oko niezwykle przystojnemu i bogatemu Grzegorzowi. W jego mieszkaniu zastają niespodziankę w postaci jego dziewczyny. Resztki trzeźwego rozumu ratują szaloną Paulę. Na jak długo?

Oboje mieli być dla siebie przygodą na jedną noc, lecz los ma wobec nich inne plany. Co rusz wpadają na siebie, jednak nie potrafią się dogadać. Szowinistyczny Grzegorz to przystojniak jakich mało, ceniony ginekolog, który uwielbia przygodny seks. Zmienia kobiety jak rękawiczki. Między nimi jest chemia, choć działają sobie na nerwy.  Grześ nie zamierza odpuścić pięknej Pauli i angażować się w poważny związek. Ona, czarna owca w rodzinie, nie ma w planach erotycznej przygody z lowelasem, ale chce go zaprosić na wesele siostry i wykorzystać w wojnie z matką, która nie daje jej spokoju. „Jak mogłam spotkać tutaj swój niedoszły seks?”. (s. 58)

Książkę liczącą ponad pięćset stron przeczytałam błyskawicznie. Akcja mnie wciągnęła do tego stopnia, że zapomniałam o otaczającym mnie świecie, by nie odrywać się od perypetii nietuzinkowych, charakternych bohaterów. Z miejsca ich polubiłam i kibicowałam im. Pozostali bohaterowie również skradli moje serce. Nieśmiała Zośka, dziwnie reagującą na przystojnych mężczyzn. Przyjaciółka Agnieszka, młoda mężatka, pilnująca swego męża jak oka w głowie. Maciek dobry sąsiad z psem Łajdakiem. Kochany, starszy brat. Wyjątek od reguły stanowi Andrzej, czyli niereformowalny przyjaciel Grzegorza, myślący dolną częścią ciała; matka Pauli z wiecznymi pretensjami oraz jej dwulicowa siostra, wbijająca szpile przy każdej okazji. W tle byłe kochanki ginekologa i jego pacjentki oraz koledzy lekarze ze szpitala. Jest i kot. Bezdomny. Plączący się koło bloku Pauli. Przyprawiający ją o szybsze bicie serca i nerwowość, ale nie tylko o to. „A kto zrozumie kobietę…”. (s. 24)

Powieść czyta się szybko i płynnie, jest dobrze napisana, choć raziły mnie wulgaryzmy, niektóre moim zdaniem zbędne. Za to fragmenty piosenek autorka trafnie dobrała i wplotła do akcji. Uwagę przyciąga naprzemienna narracja głównych bohaterów oraz dynamiczna akcja pełna zwrotów i perypetii. Uśmieszek często gościł na mej twarzy, kilka razy głośno wybuchłam śmiechem. Bawiły mnie komiczne sytuacje – podchody Grzesia (typ przyczajony tygrys, ukryty smok), „czarowanie” Muchy, „pech” Pauli. Wesołość wzbudzały utarczki z nietrzeźwą Pauliną, jej przekomarzania z innymi, złośliwe złorzeczenia. Autorka dobrze oddała relacje między ludźmi zarówno przyjacielskie, rodzinne, jak i z nowo poznanymi osobami. Aż w oczy kłuje postrzeganie kobiet przez pryzmat ciała, krągłości. Jak na dłoni widać kobiece fochy i odpowiedzi w stylu: „Nie, bo nie”. Zdziwiło mnie zakończenie typu cliffhanger. Chyba będzie kontynuacja.

Co mnie zaskoczyło, to drugie dno powieści. Nie dajcie się zwieść pozorom, że to lekka i zabawna książka o niczym z nutą erotyki. Nie wiadomo kiedy do głosu dochodzi przeszłość bohaterów. Wyskakuje w mało spodziewanych momentach i pokazuje, prawdziwe problemy bohaterów, z czym tak naprawdę walczą każdego dnia. Na jaw wychodzą rodzinne tajemnice. W tle można wyłapać różne współczesne bolączki, choćby ciąża u nastolatki i jazda samochodem pod wpływem.

Zamruczę ci to mruczando głównie dla kobiet, choć i panowie mogliby się wiele dowiedzieć o sobie i inaczej spojrzeć na płeć piękną. Mruczando z humorem, erotyką i problemami życiowymi, niepozbawione nuty refleksji nad miłością i przyjaźnią, rodziną i związkiem, kobietami i mężczyznami. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, na czym polega redukowanie biegu, do czego służą widelec i odkurzacz, na co Gordon Ramsey nie ma przepisu, jak można się zauroczyć od pierwszego litra paliwa, jak zostać Kopciuszkiem poszukiwanym przez „księcia”, czy na co działają yorki, zamruczcie razem z Agatą Bieńko i jej debiutem literackim. „Ona nawet nie wie, kiedy pociąga za swoją zawleczkę”. (s. 247)

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Autor: Agata Bieńko

Tytuł: Zamruczę ci

Data wydania: 27.01.2021

Ilość stron: 528

ISBN: 978-83-66718-23-4

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *