LOGOPEDA POLECA: “Historyjki obrazkowe z życia wzięte”, Wydawnictwo Harmonia – recenzja

Odsłony: 499

Jak nauczyć dziecko przewidywać skutki swojego postępowania? W jaki sposób uchronić je przed popełnianiem błędów, które mogą przynieść przykre lub bolesne konsekwencje? Takie pytania często zadają sobie rodzice patrząc na swojego słodkiego, radosnego malucha. Rada jest prosta. Należy sięgnąć po dobre historyjki obrazkowe, one to bowiem w sympatyczny sposób uczą dziecko zależności przyczynowo-skutkowych.  A ponieważ wybór na rynku wydawniczym jest bardzo duży, zasugeruję wam zestaw, który według mnie świetnie spełnia terapeutyczne kryteria. Są to “Historyjki obrazkowe z życia wzięte” wydawnictwa Harmonia.

Dobrze rozwinięta umiejętność logicznego myślenia u dziecka to życzenie każdego rodzica. Nie trzeba bowiem być profesjonalistą, aby mieć świadomość, że bardzo przydaje się ona w życiu. Rozumienie zależności przyczynowo-skutkowych oraz relacji czasowych pomaga dziecku przewidzieć skutki swojego zachowania  w różnych sytuacjach, a to z kolei ćwiczy elastyczność jego operacji myślowych w kontekście obserwacji i dostosowania się do rzeczywistości.

Nikt nie rodzi się z taką umiejętnością, a zatem trzeba ją wyćwiczyć zaczynając od najmłodszych lat. Jednym z pierwszych “narzędzi” do treningu logicznego myślenia są historyjki obrazkowe.
W zależności od umiejętności dziecka, do zajęć wybiera się historyjki 3,4,5 lub wieloelementowe.  I tutaj ważne są dwie rzeczy.

Po pierwsze, kiedy pociecha zaczyna swoją przygodę w tym zakresie, warto sprawdzić, jak sobie radzi z najmniejszą ilością elementów, bo może się zdarzyć, że dziecko – mimo że z pozoru mówi i rozumie dużo – ma trudności z  ustaleniem tak zwanego następstwa zdarzeń, jeśli historyjka podzielona jest na zbyt wiele epizodów.
Druga rzecz, to  dostosowanie materiału obrazkowego. Kiedy dziecko jest małe i nie układało jeszcze nigdy historyjek obrazkowych lub gdy nie jest już takie małe, ale ma problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym, dobór odpowiedniego materiału to nie tylko sięgnięcie po krótką, trójelementową historyjkę.  Trzeba zwrócić uwagę także na to, aby przekaz każdego elementu historii był jednoznaczny a obrazki wyraźne.

Tutaj chcę polecić pomoc terapeutyczną “Historyjki obrazkowe z życia wzięte” wydawnictwa Harmonia, ponieważ jest to pozycja bardzo dobrze opracowana merytorycznie i wpasowuje się idealnie w początkowy etap nauki umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.

Dlaczego te “Historyjki obrazkowe …” są godne uwagi?
Przyczyn jest kilka. Pierwsza z nich jest taka, że są one w formie bardzo dobrej jakości kolorowych fotografii, w dodatku na sztywnym papierze. Kolejną ogromną zaletą jest fakt, że zdjęcia przedstawiają (tak jak napisano w tytule) 20 sytuacji, które dziecko może obserwować na co dzień, takich jak zakupy, poranne czynności, obiad, wieczorna toaleta, robienie prania, prasowanie, golenie, przechodzenie przez jezdnię, grillowanie, dostarczanie paczki przez kuriera, zabawę, robienie pizzy itd. Poniżej przykład jednej z nich.

 

 

Każda sytuacja jest podzielona na trzy następujące po sobie epizody. Ponieważ przedstawione zdarzenia są znane dziecku z obserwacji w życiu codziennym, nie będzie ono miało problemów z ustaleniem kolejności zdarzeń, co doskonale sprzyja w rozwijaniu mimochodem logicznego myślenia, ponieważ dziecko nie ma wrażenia, że podczas zabawy uczestniczy w procesie uczenia.

Po “Historyjki …. ” może sięgnąć nie tylko terapeuta, ale również rodzic, bowiem oprócz materiału zdjęciowego w teczce znajdziemy przejrzyste instrukcje zabaw z wykorzystaniem zdjęć osobno dla jednego dziecka i dla kilku, gdy w domu jest rodzeństwo. I tu należy się za to duży ukłon wydawnictwu, że wziął to pod uwagę.

“Historyjki …” , kiedy zostaną już “przepracowane”  w nauce myślenia przyczynowo-skutkowego, można użyć w innych ćwiczeniach. Są one bardzo użyteczne w aspekcie:

  • rozwijania słownictwa biernego (czy wiesz, co to jest?)
  • rozwijania mowy czynnej (np. opowiedz, co trzeba zrobić po kolei aby zrobić pizzę, opowiedz historię na obrazku)
  • rozwijanie mowy opisowej (opowiedz, co widzisz na obrazku)
  • ćwiczenie pamięci (kiedy rozkładamy dwa elementy historii i pytamy, jakiego elementu brakuje)
  • rozwijanie umiejętności pojmowania stosunków ilościowych i jakościowych (np. wybieramy zdjęcie niemowlaka, dziecka  oraz dorosłego i pytamy kto z nich jest najstarszy, najmniejszy, gdzie jest dużo i mało dzieci, pusty koszyk, pełna torba itp)
  • nauka kolorów
  • usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej (układanie zdjęć na przykład w rzędzie, wkładanie ich do załączonych plastikowych koszulek)

i inne.

Oto przykłady:

Rozwijanie mowy czynnej – Opowiedz, kogo widzisz na obrazku, co robi pani? itp.

 

Usprawnianie operacji myślowych na podstawie wybranych zdjęć – określanie różnic: Kto jest najstarszy? Kto jest najwyższy?

 

Stosunki ilościowe: Ile osób tu biegnie? (dużo)

 

A ile osób biegnie tutaj? Ten pan jest pierwszy, czy ostatni? itp

Dodatkowym urozmaiceniem i wzmocnieniem pozytywnym zarazem dla dziecka jest “wynik” ułożenia zdjęć w prawidłowej kolejności, ponieważ wtedy na odwrocie pojawia się obrazek. Jeśli kolejność jest zła, można zapytać, co tu jest nie tak? Wtedy ćwiczymy percepcję wzrokową dziecka w aspekcie analizy i syntezy wzrokowej.

Obrazek powstały po ułożeniu historyjki “Pranie”

Materiał zdjęciowy jest zabezpieczony teczką z gumką. Każdy zestaw zawiera instrukcję – opis ćwiczeń oraz plastikową koszulkę A4 podzieloną na trzy kieszenie do użycia na zajęciach.

Osobiście bardzo lubię takie pomoce terapeutyczne, które oprócz rozwijania danej umiejętności, mogą uczyć innych rzeczy i szybko się nie nudzą. A jak są jeszcze ślicznie i solidnie wydane, to zaprzyjaźniam się z nimi na terapii na długie lata. I tak się stanie z “Historiami…”, więc wam również je szczerze  polecam.
Najtaniej “Historyjki…” kupicie TUTAJ

Klaudia Maksa
materiał chroniony prawem autorskim

Klaudia Maksa. Z zawodu neurologopeda i pedagog terapeuta. Pracuje z dziećmi z MPD. Posiada wiele dyplomów i certyfikatów, które leżą sobie na dnie szuflady kompletnie niepotrzebne. Jednak każdy z nich wiąże się z jakimś ważnym okresem życia i niesie oprócz umiejętności, czy jak to się teraz nazywa – kompetencji, wiele wspomnień i doświadczeń. Codziennie przygląda się ludziom i światu jednym okiem w przenośni i dosłownie. Magazyn Życie i pasje, który stworzyła w akcie desperacji, żeby mieć bodziec do rehabilitacji, okazał się dobry pomysłem nie tylko dla niej, ale dla innych także, o czym świadczy coraz liczniejsze grono czytelników.

 

 

Tytuł: Historyjki obrazkowe z życia wzięte
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Harmonia
Rok wydania: 2020
Format: A4
Ilość stron: 20
zabezpieczenie: teczka z gumką

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *