SZPIEG W KSIĘGARNI: „Niegrzeczne święta” – recenzja

literatura obyczajowa i współczesna recenzje

Odsłony: 86

Za tydzień Wigilia. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia idą pełną parą. Jednak warto w tym gorącym przedświątecznym okresie złapać oddech. Usiąść na chwilę i się zrelaksować. Najlepiej ze świąteczną książką. Kilka już takich przeczytałam, aby nastroić się na Boże Narodzenie, nieco inne od wcześniejszych ze względu na pandemię. Jednak ostatnio w me ręce wpadła dość niecodzienna świąteczna książka… w wersji dla dorosłych. Taka… nieco grzeszna… Zapraszam na recenzję antologii opowiadań Niegrzeczne święta.

Nie za bardzo lubię opowiadania, gdyż to dla mnie zbyt krótka forma. Zdecydowanie wolę powieści wielowątkowe. W przypadku opowiadań jest tak, że ledwo się rozsmakuję w akcji i zapoznam z bohaterami, a już nie mam co czytać. Często wtedy mam niedosyt. Bo chcę jeszcze. Bo historia ma potencjał. Bo dobrze mi się czytało. Bo… Kilka takich „bo” jeszcze by się w moim repertuarze znalazło.

Zdecydowałam się sięgnąć po zbiór świątecznych opowiadań ze względu na niegrzeczność. Z jednej strony byłam ciekawa, jak dziesięciu autorów poradziło sobie z taką tematyką, lecz z drugiej… My, kobiety, grzeczne już byłyśmy. Może przydałoby się dodać życiu trochę pikanterii, ekscytacji, być może lekko nagiąć swoje zasady, spełnić marzenia, odnaleźć prawdziwą siebie, a nawet wejść drugi raz do tej samej rzeki i ponownie zaufać osobie, którą kiedyś darzyliśmy uczuciem. Jak widzą temat niegrzecznych świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra znani i mniej znani autorzy? Różnie i różniście.

Ponieważ jest to zbiór, książkę można zacząć czytać od dowolnego opowiadania. Najłatwiej zasugerować się nazwiskiem autora, a wybór jest szeroki: Meg Adams, Robert Ziębiński, Anna Langer, Emilia Szelest, Kinga Litkowiec, Beata Majewska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Justyna Chrobak, Ewelina Dobosz, Katarzyna Berenika Miszczuk. Ja tak zrobiłam.

Najpierw przeczytałam opowiadanie autorki, której książki chętnie czytam, a mianowicie Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. I nie zawiodłam się. Rozpakuj mnie jak prezent to opowiadanie z ukrytym przesłaniem, które wywołało różne emocje i poruszyło we mnie czułe struny mimo silnego akcentu erotycznego. Pani Agnieszka dobrze zna naturę ludzką, walczy z pozorami, gra na emocjach czytelnika. Pod pewnym względem podobne tematycznie jest opowiadanie Anny Langer Dziewczyna pod choinkę, choć tu dochodzą inne grzeszki, niekoniecznie nasze. Justyna Chrobak zaprosiła mnie do tańca i uwiodła mnie nim. Jej Sylwester w rytmie kizomby porwał mnie do zmysłowego tańca, wyrwał z odrętwienia, przeszył dreszczem ekscytacji i nie tylko. Tańca, który jest przecież pionowym wyrazem całkiem poziomych pragnień. Chętnie posłuchałabym, jak gra na gitarze Dorian, bohater opowiadania Emilii Szelest Nim skończy się rok. Pocałunek pod jemiołą Katarzyny Bereniki Miszczuk zaskoczył mnie czasem akcji i miejscem. Świąteczne opowiadanie w wersji fantastycznej, choć z zachowaniem tradycji bożonarodzeniowych, daje do myślenia nad przyszłością gatunku ludzkiego i naszej planety. Daje czas na opamiętanie się i zmianę nawyków.

W opowiadaniach nie brakowało zdrad, narkotyków, złodziei i złodziejek, czyli osób zapewniających „bardziej zrównoważony przepływ dóbr luksusowych”! Najlepiej ubawiłam się, czytając opowiadanie Wigilijny napad Beaty Majewskiej. Ta mini komedia kryminalna aż się prosi o rozwinięcie, a nawet zekranizowanie. Dowcipne dialogi, komizm sytuacyjny mieszają się z grozą i zagrożeniem życia, a przy tym jest bardzo namiętnie.

Opowiadania różnią się gatunkowo i są różne pod względem poziomu literackiego, lecz każdy czytelnik znajdzie wśród nich coś dla siebie. Pod płaszczykiem niegrzeczności, warstwą grzeszków większych i mniejszych zarówno w słowach, jak i w czynach autorzy ukryli prawdę o nas samych. Ukazali nasze prawdziwe uczucia, potrzeby, marzenia, tęsknotę za miłością, walkę z samotnością i niezrozumieniem, poczuciem niskiej wartości oraz lękami. Zmierzyli się z fantazjami erotycznymi i podejmowaniem trudnych decyzji życiowych. Dali szansę na znalezienie tej właściwej osoby, a także wyjścia na prostą. Jest niegrzecznie, grzesznie, namiętnie, gorąco, świątecznie oraz sylwestrowo. „Zatem… rozpakuj mnie jak prezent”. (s. 313)

Tegoroczne Boże Narodzenie i Sylwester wcale nie muszą być grzeczne jak do tej pory. Mogą być bardzo niegrzeczne, i to na różne sposoby, chociaż nie wszystkie są warte naśladowania. Jeśli nie byliście grzeczni w tym roku, to na pewno zasłużyliście na antologię opowiadań Niegrzeczne święta.

PS Kobiety, uważajcie na Mikołaja! Wcale nie musi być taki święty!

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Tytuł: Niegrzeczne święta
Data wydania: 12.11.2020
Ilość stron: 432
ISBN: 978-83-66654-86-0

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *