ROZWÓJ OSOBISTY: “Jesteś ważny, Pinku!Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra – recenzja

Odsłony: 195

Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne, wręcz kluczowe dla naszego rozwoju i wielu aspektów życia. Niestety, wiele osób ma z tym problem, dlatego tak istotne jest, aby budować i wzmacniać  to poczucie już od dziecka. Ogromną pomocą służyć tu mogą książki, w których najmłodsi znajdą odbicie swoich problemów, a rodzice i opiekunowie – wskazówki jak reagować i wspierać. Tego typu publikacją jest  “Jesteś ważny, Pinku!” , której podtytuł “Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” doskonale określa temat i  odbiorców. To taka jakby “ćwiczeniówka” z zadaniami w ciekawej szacie graficznej, z sympatycznym bohaterem, z którym łatwiej będzie pokonywać trudności i krok po kroku uczyć się samoakceptacji oraz pracować nad emocjami.

Kim jest tytułowy Pink?  Otóż wcale nie jest różowy, ma niebieskie futerko, duży nos, jedno ucho spiczaste, drugie okrągłe. Robi śmieszne miny. Trochę nie wychodzi mu rysowanie,   gra na ukulele, ale stresuje się przed występem.  Lubi pomagać innym, pożyczać przybory szkolne, nie przepada za sprzątaniem. Z przyjaciółmi założyli bandę i mają swoją “bazę”. Czasem miewa zły dzień i wcale nie chce wstawać z łóżka, albo jest mu przykro, bo ktoś nie zaprosił go na urodziny… Brzmi znajomo, prawda? Wiele dzieci może utożsamić się z tym stworkiem.

W kolejnych rozdziałach poznajemy 16 historii  – dialogowych scenek z udziałem Pinka i jego  rozmówcy. Ta postać nie jest nazwana, ale można się domyślać, że to mama, tata lub inny bliski, ktoś kto uważnie słucha, pociesza, wspiera i pomaga inaczej ukierunkować myśli Pinka. Podkreśla jego  ważność, wyjątkowość, akceptuje go takim, jakim jest. Zachęca do uczenia się na błędach, próbowania nowych rzeczy, robienia tego, co sprawia mu satysfakcję . Przypomina, że nie ma idealnych ludzi, nie da się wszystkich lubić tak samo, a smutek i inne uczucia są normalne, każdy ma prawo je przeżywać. itp.
Już same tytuły tych historii warto by spisać grubym mazakiem na wielkim plakacie i powiesić na ścianie dziecięcego pokoju i w szkolnej klasie. Dorosłym też przydało by się zapamiętać, m.in. że:

“Jesteś unikalny!”
“Jesteś ważny”
“Każdy z nas ma mocne strony”
“Nie trzeba być idealnym, żeby siebie lubić”
“Inni mogą mieć na ciebie  wpływ, ale TY decydujesz jaki”

Po każdej scence pałeczka przekazywana jest czytelnikowi. Dostaje do dyspozycji po dwie strony z zadaniami, w których trzeba nie tylko zastanowić się nad daną myślą i nad sobą , ale także coś wpisać w tabelkę, narysować, dorysować, uzupełnić, zaznaczyć itp. Trafiają się też zadania bardziej kreatywne np. wykonanie “słoika z miłymi chwilami.

Polecenia skonstruowane są w prosty, zrozumiały sposób, a zabawna grafika zachęca do wypełniania ćwiczeń. Wyglądają one całkiem inaczej niż szkolne zadania, toteż tym chętniej dzieci będą z nimi pracowały. W końcu fajnie poczuć się bohaterem książki i być wymienionym  na końcu obok Pinka i jego przyjaciół, w dodatku z autoportretem.

Atutem tej publikacji jest nie tylko przyjemna dla oka grafika, w której przeważają kolory szary, czarny, granatowy i czerwony, ale także “zwariowany” krój czcionki – zaskakują  wielkie litery w środku wyrazu czy rozmaite kształty i grubość liter. Nie stanowi to utrudnienia w czytaniu, a tylko pokazuje zabawę pismem.

Koncepcję książki wymyśliła i opracowała ćwiczenia psycholog Urszula Młodnicka, autorka wielu scenariuszy zajęć oraz warsztatów kreatywnych i rozwojowych dla dzieci. Natomiast koncepcja graficzna i ilustracje to zasługa Agnieszki Waligóry, absolwentki krakowskiej ASP, która od kilkunastu lat pracuje jako grafik we Włoszech. W duecie panie spisały się na medal.

Z  przyjemnością zapoznałam się z Jesteś ważny, Pinku!  i przyznam, że to świetna pomoc wychowawcza, która łączy w sobie wartościowe treści z kreatywnością i zabawą. Dzieci mogą z niej korzystać samodzielnie (oczywiście te już potrafiące czytać; rekomendacja wiekowa: 4- 8 lat), ale przyda się ona także rodzicom, wychowawcom, nauczycielom. Podpowie im jak rozmawiać z dziećmi z określonych sytuacjach, by budować i wzmacniać ich poczucie własnej wartości, a także podsunie ciekawe zadania. Warto zaprzyjaźnić się z Pinkiem.

A TUTAJ Pinka kupicie najtaniej!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Przeczytaj fragment

Wydawnictwo Sensus
Autor: Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Tytuł: Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
Ilość stron: 136
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-283-6640-4

 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *