SZPIEG W KSIĘGARNI “Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił” Ałbena Grabowska – recenzja

literatura historyczna literatura piękna recenzje

Odsłony: 154

Miłość i medycyna – tak najkrócej określiłabym najnowszą powieść autorki Stulecia Winnych.  Losy fikcyjnego Bogumiła Korzyńskiego, podejmującego praktykę w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie w 1850 r.  i jego rodziny, przeplatane są beletryzowanymi epizodami z życia pionierów medycyny XIX w. Jesienne i zimowe wieczory sprzyjają długiej lekturze, może zatem wybierzecie ten pięćsetstronicowy tom? Uprzedzam, nie czytać przy jedzeniu!

Medycyna bywa tematem tyleż ciekawym, co kontrowersyjnym. Dziś  często można odnieść wrażenie, że co druga osoba jest w tej dziedzinie “specjalistą”, takim “wielepiejem”. Niektórym pod tym względem przydałoby się dużo pokory i oczywiście wiedzy. Zamiast wygłaszać na forum swoje “teorie” zbudowane często na fake newsach i wyrwanych z kontekstu informacjach ( na każdy temat), warto sięgnąć do rzetelnych źródeł, a przynajmniej poczytać dobrą książkę. To na pewno wyjdzie na zdrowie!

Miłośników  medycznej  tematyki może zainteresować nowy cykl zatytułowany Uczniowie Hippokratesa. Jego autorka jest z wykształcenia lekarzem neurologiem, ma wieloletnią praktykę w zawodzie, doktorat z epileptologii. Ma także lekkie pióro i wiele ciekawych pomysłów, które realizuje w rozmaitych gatunkach literackich.

Tym  razem autorka połączyła wątki obyczajowo-społeczne, medyczne i kryminalno-sensacyjne, do fikcji dodała fakty z historii medycyny.  Fabułę osadziła w połowie XIX w. i przedstawiła czytelnikom nie tylko prywatne losy tytułowego Bogumiła, ale tragiczną i z dzisiejszej perspektywy przerażającą sytuację ówczesnego położnictwa, chirurgii, w ogóle całego szpitalnictwa. Nie znano znieczulenia, aseptyki. Dopiero zaczynano prowadzić badania pod mikroskopem. Śmierć zbierała obfite żniwo, także wśród lekarzy, którzy padali ofiarą błędów i niewiedzy.  I choć warunki były ogromnie trudne, dokonywano wówczas wiekopomnych odkryć ( np. zastosowanie eteru, przyczyny gorączki połogowej, szczepienia), które zmieniły oblicze medycyny. Tego właśnie dotyczą wplecione w powieść historie dotyczące takich postaci jak Horace Wells, Robert James Graves, Gustav Adolf Michelis, Ignaz Philipp Semmelweis czy Edward Jenner.

Czy cel uświęca środki? Aż się prosi o napisane szkolnej rozprawki na podstawie dziejów Bogumiła Korzyńskiego, który choć pochodzi z tzw. nizin społecznych w dość skomplikowanych, wręcz nieuczciwych okolicznościach doszedł do swego obecnego statusu. Mianowicie, wykształcił się dzięki spadkowi po rzekomej ciotce, dzięki protekcji podjął pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus, chciałby specjalizować się w ginekologii, poszerza swa wiedzę korespondując z zagranicznymi  sławnymi medykami. Prywatnie – wżenił się w rodzinę Przybylskich, o wysokim statusie społecznym, z lekarskimi tradycjami. Uchronił ją od skandalu, ale nie został w pełni  przez nią zaakceptowany. Małżeństwo zawarte z rozsądku i dla korzyści stało się jednak związkiem opartym na mocnych uczuciach; Bogumił realizował się w roli kochającego męża i ojca, a jego słodka, “porcelanowa” żona okazała się stanowczą kobietą, prawdziwą przyjaciółką i podporą.  W końcu drzwi do kariery zaczęły się otwierać, ale czy za wszelką cenę?

Trudno pisać o fabule, by nie odkryć tego, co wszak dla czytelnika powinno być powoli poznawaną tajemnicą, a w tej powieści sekretów nie brakuje.
Przed Bogumiłem wiele dylematów natury moralnej, a także niemal sensacyjnych przygód.  Przeszłość daje o sobie znać, a teraźniejszość coraz bardziej się gmatwa.
Co Bogumił ukrywa wspólnie ze sprytnym i wpływowym w pewnych kręgach  lokajem Henrykiem? Czy uda się pomóc bratu Dariuszowi w zdobyciu pieniędzy i wyjechaniu do Ameryki? Nad czym pracuje  i kim jest doktor Koniecpolski? Dlaczego niedoszły  narzeczony Domiceli popełnił ongiś samobójstwo? Jakie kłopoty ma rodzina Zawiszów z Krakowa? Czy udała się eksperymentalna operacja na mózgu? Kim jest Zofia? Jakie decyzje podejmie Bogumił?

W trakcie lektury mnożą się pytania, ale odpowiedzi pojawią się równie szybko. Niektóre wątki okazały się zbyt przewidywalne, inne były zaskakujące, jeszcze inne  – zbyt mało rozwinięte lub zbędne dla całości fabuły.
Odniosłam wrażenie, że autorka celowo nie skoncentrowała się na samych wątkach obyczajowych i przygodowych,  bowiem postawiła główny nacisk na historię medycyny, heroiczną pracę i etos lekarza,  na pokazanie drogi postępu, wiedzy i dokonań, która dla zwykłego czytelnika okazuje się niezwykle fascynująca. Ta powieść może być przyczynkiem do dalszych lektur, nie tylko kolejnych tomów o uczniach Hippokratesa, ale  np. dzieł Thorwalda.

Ważny w tej powieści, oprócz medycyny, okazał się motyw roli kobiety w małżeństwie i w społeczeństwie w XIX w. , który można śledzić na podstawie  postaw Domiceli  i jej sióstr . Tu szczególnie wyróżnia się świetna postać Augusty – w dzieciństwie chorowała,  nie była urodziwa i uważaną ją za dziwaczkę, ale była zdolna, odważna, znała języki, posiadała wiedzę medyczną, postępowała wbrew konwenansom. Niestety oficjalna droga do kariery lekarza była dla niej zamknięta. Celowo nie chcę zbyt wiele tu wyjawić. Przyznam, że w nieco mnie zaskoczył finał tego wątku, w wielkim skrócie przywołany i szczerze mówiąc , to właśnie o Auguście i jej “amerykańskim śnie” chciałabym przeczytać w drugim tomie.

Uprzedzam, że to nie jest proza dla wrażliwych, nie polecam czytania przy jedzeniu. Sekcje zwłok, smród, brud, krew to i tak nie wszystkie “atrakcje”. Podkreślić należy tu naturalizm, turpizm i bezpośredniość opisów. Spora ilość dialogów oraz przystępny język natomiast sprawiają, że tak pokaźny tom nie jest żmudną i długą lekturą.

Mnie osobiście ta powieść nie wciągnęła aż tak bardzo jak się tego spodziewałam, ale składam to na karb tego, iż ostatnio czytam literaturę innego typu, częściej sięgam po biografie i powieści współczesne niż te rozgrywające się w minionych wiekach, nie przepadam też za wątkami awanturniczymi, spiętrzeniem intryg, a przede wszystkim aż tak bardzo nie pasjonuje mnie historia medycyny.  To jednak nie zwalnia mnie od obiektywnego stwierdzenia, że autorka potrafi poruszać się w różnorodnych gatunkach literackich, snuć ciekawe opowieści i kreować wyraziste postaci. Zawsze ma coś do przekazana pod płaszczykiem fabuły. Tym razem była to opowieść o miłości i medycynie, o pasji, ambicji, determinacji,  trochę też patriotyzmie i emancypacji.
Z pewnością książka Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił znajdzie wielu admiratorów. Uważam, że to byłby dobry materiał na film lub serial.  Czytając,  miałam właśnie takie “filmowe” wyobrażenie gotowych scen,  w roli Bogumiła widziałam…śp. Jerzego Bińczyckiego. Skojarzenie  zapewne powstało pod wpływem jego ról – Bogumiła w “Nocach i dniach” oraz lekarza w “Znachorze”, ale wizerunkowo też mi bardzo pasował. Niestety, do ewentualnej ekranizacji trzeba poszukać innego aktora.

Ciekawa jestem, o czym będą kolejne tomy. Czy nowa seria zyska taką popularność jak saga “Stulecie Winnych”? Z chęcią poznam Wasze wrażenia i opinie. Skusicie się na czytelniczą przygodę z historią medycyny w tle?

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Czytniki E-book - zobacz ceny

Wydawnictwo Marginesy
Autor: Ałbena Grabowska
Tytuł: Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił
Liczba stron: 512
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-66500-63-1 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *