SZPIEG W KSIĘGARNI: „Szklany mag”, Charlie N. Holmberg – recenzja

fantastyka literatura dla dzieci i młodzieży

Odsłony: 58

Ile razy dziennie spoglądacie w lustro? Ile razy dziennie zerkacie w lusterko, by rzucić okiem na swój wygląd, sprawdzić makijaż? Ile razy przyglądaliście się samemu lustru i to nie tylko podczas jego mycia? A może zastanawialiście się, co jest po jego drugiej stronie jak Alicja z Krainy Czarów? A ile luster i lusterek macie w domu? Pytam, gdyż dziś wokół lustra i lusterek będzie się wszystko kręcić za sprawą Szklarzy i ich zaklęć. Zapraszam na recenzję powieści Charlie Holmberg Szklany mag.

Dobrze znam przysłowie: Nie oceniaj książki po okładce. Nie ocenia, lecz czasami są takie okładki, że przyciągają mój książkolubny wzrok. Jedną z nich zaprojektowała Urszula Gireń. To okładka Szklanego maga. Jest ona ładna sama w sobie, jednak gdy padnie na nią promień słońca czy snop światła, zaczyna żyć. Pięknie się błyszczy i ożywa, jakby lustro chciało przemówić. Za odłamkami szkła widać nieznajomego mężczyznę w niebieskościach i w tym momencie muszę zacząć od początku.

Minęły trzy miesiące, odkąd praktykantka papierowego maga Ceony Twill zwróciła swojemu mistrzowi jego serce, przy okazji oddając mu swoje. Emery Thane jest wymagającym nauczycielem i zależy mu na tym, by dziewczyna uzyskała tytuł Składacza, czyli papierowego maga. Nie zdradza swoich uczuć. Tymczasem dziewczyna znajduje się na celowniku Gratha Cobalta. Tylko ona wie, co się stało z niebezpieczną Wycinaczką Lirą, władającą zakazaną magią krwi. Zagrożone jest również życie jej rodziny i przyjaciółki Delilah. Ceony nie może czekać bezczynnie, aż inni Magowie podejmą decyzję i zaczną działać. Bierze sprawy w swoje ręce. Podejmuje walkę o ocalenie swoich najbliższych, gdyż czuje się odpowiedzialna. „Muszę to wszystko naprawić”. (s. 112)

Uparta nastolatka ma talent do pakowania się w tarapaty. Bywa łatwowierna i nieco irytująca, ale odwagi można jej pozazdrościć, choć chyba nie do końca zdawała sobie sprawę, na co się porywa – Wycinacze nie mają serc i chętnie pozbawiają je innych. Ceony bez wahania walczy w obronie najbliższych, z którymi łączą ją silne więzy i poczucie bezpieczeństwa. Rodzina jest dla niej najważniejsza, dlatego z własnej woli naraża się na niebezpieczeństwo i rozpoczyna grę w kotka i myszkę z Grathem Cobaltem. „Mówiłam ci, że teraz to moja walka”. (s. 124)

Obawiałam się, że drugi tom serii pełnej magii będzie słabszy od pierwszego, od Papierowego maga. Na szczęście na obawach się skończyło. Szklany mag jest lepszy i bardziej magiczny, ma dramatyczniejszy przebieg wydarzeń i duży ładunek emocjonalny. Przygód tu nie brakuje, a zwroty akcji następują tak szybko po sobie, że momentami trudno było mi złapać oddech. Tempo wydarzeń naprawdę zawrotne. Kawałek szkła może być bronią obosieczną, a lustrzana transformacja niezwykłą „podróżą”. W tym wszystkim wszechobecna magia i Magowie, lustra i zaklęcia: Odbij, Odwróć, Oślep, Przenieś się, Wybuchnij…

Autorka z każdym rozdziałem zaskakiwała mnie swoją pomysłowością i kreacją świata Magów: Składaczy, Szklarzy, Wycinaczy. Można doszukać się podobieństw do naszego świat – zakładanie rodzin, studiowanie, praktyki oraz przestępcy i Departament Kryminalny. Magowie nie są nieśmiertelni. Zwłaszcza Wycinacze lubią czuć krew i innych pozbawiać serc, dosłownie. Grath Cobalt to czarny charakter, kwintesencja zła. Ten niezwykle podstępny i przebiegły złoczyńca nie zawaha się przed niczym. Nie tylko Grath C. jest na celowniku Departamentu Kryminalnego. „Sprawy się komplikują”. (s. 61)

Jakby dla kontrastu tych mrocznych wydarzeń, nienawiści i zła autorka subtelnie rozwija wątek miłości. Dwudziestoletnia Ceony zakochała się w swoim mistrzu i pragnie z jego strony uwagi. Czasem prowokuje go, pozwala sobie na zbyt wiele. Bywa zabawnie, ale jest romantycznie. Miłość zaczyna odgrywać ważną rolę, ale stanowi też zagrożenie.

Szybko mentalnie weszłam do świata magii i Magów, jakże różnego od tego tu i teraz. Znakomicie się bawiłam, przeżywając chwile grozy, zwątpienia i strachu, a także pierwsze romantyczne uniesienia. Miło spędziłam czas, relaksując się przy tej  młodzieżówce w steampunkowej wersji. Otwarte zakończenie daje nadzieję, że po raz trzeci spotkam się z Ceony Twill, która posiada pewną tajemnicę. Co z nią zrobi? Jestem ciekawa, jaką drogę w życiu wybierze młoda adeptka magii papieru.

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 

Wydawnictwo: Young
Autor: Charlie N. Holmberg
Tytuł: Szklany mag
Tytuł oryginalny: The Glass Magician
Cykl: Mag
Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Data wydania: 14.10.2020
Ilość stron: 248
ISBN: 978-83-66524-47-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *