ROZWÓJ OSOBISTY: „Myśl i bogać się” Napoleon Hill – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje rozwój osobisty

Odsłony: 581

Na pewno zastanawialiście się nieraz, dlaczego niektórzy ludzie odnoszą wręcz spektakularne sukcesy finansowe, a inni – mimo wielu wysiłków i poświęconego czasu – tkwią w tym samym miejscu. Wiem, że niektórzy z Was powiedzą, że to zależy od rodziny, z której pochodzimy, od znajomości, szczęścia i wielu innych czynników. Oczywiście zgadzam się z tym – to rzeczywiście ułatwia życie, ale nie determinuje.
Czy w takim razie jest jakiś sposób, który może nam pomóc w osiągnięciu wyższej pozycji materialnej? Czy możemy coś zrobić, by mieć na tyle pieniędzy, by nie martwić się, skąd weźmiemy je na zapłacenie kolejnej raty w banku czy bieżących rachunków?


Tak! Taką radę daje nam Napoleon Hill w kultowej już książce Myśl i bogać się. Można ją porównać do recepty, na której nie ma jednak gotowego leku, który można „łyknąć” i zadziała. Ta recepta to 13 składników, które musimy sami wypracować. Autor nazywa je krokami do bogactwa, od razu jednak zaznacza, że nie wystarczy ich tylko poznać, ale trzeba konsekwentnie stosować w swoim życiu.
Przede wszystkim należy pamiętać, że sukces przychodzi jedynie do tych, którzy na niego się nastawiają – „Ci, którzy pragną zwyciężyć w dowolnym przedsięwzięciu, muszą być gotowi spalić swoje okręty pozbawić się wszelkiej szansy na ucieczkę” (s. 66).

Od czego zatem należy zacząć? Jaki jest pierwszy krok? Napoleon Hill nazywa go… pragnieniem. To według niego punkt początkowy, od którego musi zacząć każdy marzyciel. Krok ten składa się z 6 konkretnych działań, w których musimy:
• określić dokładną sumę pieniędzy, której potrzebujemy,
• określić, co zamierzamy dać w zamian za pieniądze, których pragniemy,
• ustalić konkretną datę, kiedy zamierzamy posiąść te pieniądze,
• stworzyć określony i konkretny plan realizacji swojego pragnienia,
• zapisać to,
• czytać zapisane słowa 2 razy dziennie.

Wymienione działania mogą się wydawać na pierwszy rzut oka albo bardzo proste, albo bardzo … dziwne. Przyznaję, że mnie osobiście zastanowiło drugie działanie, czyli odpowiedź na pytanie, co ja mogę dać w zamian za pieniądze, których pragnę? Nie zdradzę, jaką odpowiedź daje autor, powiem tylko, że warto ją poznać.
Jak już wspomniałam, takich kroków jest 13 i dobrze byłoby poznać je wszystkie, tym bardziej że autor nie przedstawia tylko teorii. W każdym rozdziale podaje konkretne przykłady często bardzo znanych osób, które zastosowały je w życiu i osiągnęły znaczący sukces. Wśród nich są takie nazwiska jak Tomasz Edison, Henry Ford czy Abraham Lincoln.

Książka Napoleona Hilla to nie tylko zbiór konkretnych kroków, które powinniśmy podejmować. Wiele stron zajmują pytania, na które każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć. Od razu zaznaczę, że pytania bywają osobiste, wręcz intymne, czasem bardzo bolesne, ale zmuszają do myślenia.
No właśnie – myślenia. Zwróćmy uwagę, że słowo to pojawia się już w tytule książki, co oznacza, że jest bardzo ważne. Jest tajemniczą siłą, która doprowadzi nas do sukcesu.

Książka Myśl i bogać się, której podtytuł brzmi: „Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces” to już klasyka literatury motywującej. Wybitny mówca motywacyjny, Brian Tracy, powiedział, że jest najlepszą książką, jaka kiedykolwiek powstała na temat osobistego sukcesu, która sprawiła, że został milionerem, mimo iż zaczynał od zera.

Nie jest to jednak łatwa książka, dlatego – mimo iż jest dość obszerna (całość liczy ponad 500 stron) – warto przeczytać ją kilkukrotnie. Niektórym czytelnikom sporo trudności może sprawić język, jakim została napisana, inni będą musieli przeczytać co najmniej dwukrotnie, by lepiej zrozumieć opisane kroki.

Do właściwej treści książki dołączonych jest kilka dodatków, z których dowiemy się np., co inni znani ludzie mówią o autorze, w jaki sposób książka wpłynęła na ich życie, a także poznamy inne prace Hilla, które możemy również przeczytać.
Jeśli chcecie zatem osiągnąć sukces (niekoniecznie tylko finansowy), to serdecznie zapraszam do przeczytania książki, a potem zastosowania w swoim życiu wszystkich porad Hilla.

Tę wartościową pozycję najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam. Beata Grzywacz.
materiał chroniony prawami autorskimi

KSIĄŻKI O ROZWOJU OSOBISTYM – ZOBACZ JAKIE POLECAMY

 

Wydawnictwo: Onepress
Autor: Napoleon Hill
Tytuł: Myśl i bogać się
Tłumaczenie: Wojciech Usarzewicz
Liczba stron: 300
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-283-6253-6


Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *