SZPIEG W KSIĘGARNI: “Zagadka drugiej śmierci” Karolina Morawiecka – recenzja

Odsłony: 130

Czwarta część detektywistycznej serii Karoliny Morawieckiej  (autorki) o perypetiach wdowy po aptekarzu, Karoliny Morawieckiej (bohaterki) oraz zakonnicy- feministki s. Tomaszy intryguje już samym tytułem. Skoro mowa o drugiej śmierci, to co z pierwszą? Dlaczego chodzi  właśnie o drugą?  Będzie śledztwo, dużo humoru i dobrego jedzenia, a na deser – Trufla, pies. Fani tego cyklu mogą czuć się usatysfakcjonowani,  nowi czytelnicy mogą być zwabieni  – w oczekiwaniu na piąty tom doczytają sobie wcześniejsze. Świetna rozrywka na jesienne wieczory!

Tak jak niektórym trudno odmówić sobie serniczka, tak mnie trudno odmówić sobie kolejnej klasycznej powieści kryminalnej o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem) pióra Karoliny Morawieckiej. Toż to takie smakowite! Lekkie, inteligentne, literacko nadziane! Wytrawne i zarazem słodyczą kuszące, starą szkołę kryminału przypominające.

Karolinie Morawieckiej, wdowie po aptekarzu, może i brakuje kondycji fizycznej i skromności, ale na pewno nie tupetu, sprytu, odwagi oraz umiejętności dedukcji. Gdzie diabeł nie może, tam ona się wciśnie, mimo gabarytów, wszystkiego sprytnie się dowie i właściwe wyciągnie wnioski. W splendorze sławy chcąc się pławić, wielu poświęceń dokona. Nawet treningi pilates i nordic walking podejmie.

Podczas spaceru z kijkami w pięknych okolicznościach ojcowskiego rezerwatu pani Karolina i siostra Tomasza znajdują ślady krwi. Informują o tym policję. Faktycznie, potem okazało się, że miał tu miejsce pewien wypadek. Wypadek? To byłoby zbyt proste, domorosłe detektywki nie dają za wygraną. Pani Karolina oczywiście musi pomóc komisarzowi Cegle i zbadać tę zagadkową sprawę, zwłaszcza, że zniknięcie marynarki, którą widziała na siedzeniu auta zostawionego na parkingu, wydaje się jej mocno podejrzane….
Tak się składa, że tym razem nasze Holmes i Watson w żeńskim wydaniu będą działały osobno.

Siostra Tomasza wyrusza z pomocą do swojego zgromadzenia  – krakowskiego klasztoru. Rekolekcje są tylko pretekstem. Tam na prośbę oschłej i zasadniczej przełożonej pracuje nad zagadką zaginionego (a może skradzionego?) medalionu podarowanego ongiś jako wotum przez Koło Cyklistów. Czeka ją szperanie w archiwach. Co uda jej się ustalić? Co się stało z wątpliwej urody, a znacznej wartości medalionem? Co oznaczały zapiski w notesie niespodziewanie zmarłego prawnika? Który trop okazał się fałszywy, a co miało znaczenie?

Jak można przypuszczać, zagadki zostaną rozwikłane, choć nie wszystkie rozwiązania usatysfakcjonują ich “badaczy”.  Najważniejsze wnioski padną przy suto zastawionym stole, udział w finale akcji biorą oprócz gościnnej Morawieckiej, policjanta Adasia Cegły i siostry Tomaszy, sąsiedzi – krakusi, znani z poprzednich części cyklu.  Tym razem przyda się wiedza pana Jacka – antykwariusza. A aptekarzowa będzie zazdrosna, że tym razem jej historia “ojcowska” została przyćmiona przez  “krakowską” aferę.

Miłośnicy klasycznych kryminałów nie powinni mieć powodów do narzekań. W powieści Karoliny Morawieckiej pobrzmiewają echa książek A. Christie, A. Conan-Doyle, B. Akunina, M. de Giovanniego oraz innych. Nazwiska bohaterów, autorów, tytuły pojawiają się bezpośrednio, ale uważni czytelnicy dostrzegą też inne literackie nawiązania – w stylizacji tekstu, czy wręcz cytatach.
Nie zabraknie poczucia humoru, choć raczej to komediowy kryminał niż komedia kryminalna, ale nie spierajmy się o gatunki. Autorka świetnie bawi się konwencją, żongluje słowami, puszcza oko do czytelnika zapraszając go do podjęcia gry i  zabawy. Kreuje nietuzinkowe postaci, którym nadaje wiele indywidualnych cech, jednocześnie czyniąc je jakby nam znajomymi. Wady i przywary, czy też cechy charakteru niejednej osoby zobaczymy tu jak w lustrze.

Do lektury tej książki (jak i poprzednich tomów) nie powinno się zabierać z pustym brzuchem i lodówką, od opisów przeróżnych potraw aż cieknie ślinka. Karolina Morawiecka jest świetną detektywką, ale także (a może i bardziej) znakomitą kuchmistrzynią. Jedzenie przez nią przygotowane znika co do ostatniego okruszka. Aptekarzowa trafia przez żołądek nie tylko do serca,  potrafi swym kulinarnym talentem  wydobyć nawet tajemnice służbowe.

Nie pozostaje nic innego niż wyruszyć do księgarni i do kuchni, by potem spokojnie oddać się relaksowi oraz uczcie dla ducha i ciała.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

Recenzje poprzednich tomów serii “Klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie( z kulinarnym podtekstem) ” znajdziesz /TUTAJ/.

Wydawnictwo Lira
Autor: Karolina Morawiecka
Tytuł: Zagadka drugiej śmierci
Liczba stron: 304
data wydania: 30 września 2020
ISBN: 978-83-66503-60-1

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *