POCZYTAJ MI NA UCHO: „Szpulki losów” Renata Kosin – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura obyczajowa i współczesna - audiobooki

Odsłony: 83

Nić Ariadny pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu. Nici Arachny plotą na kołowrotku ludzki żywot od urodzenia do śmierci. Ich długość zależy od wielu czynników. Czasami są słabsze i grozi im przedwczesne zerwanie, choćby w chwili choroby lub innego zewnętrznego zagrożenia. Inne nie potrzebują ingerencji Arachny. Kobieta ma już swoje lata, lecz wciąż czuwa nad nićmi życia swoich bliskich, choć turkot kołowrotka we dworze w Przytulisku rozlega się coraz rzadziej. Zapraszam na recenzję Szpulek losów, trzeciego tomu cyklu Siostry Jutrzenki Renaty Kosin o historii szlacheckiej rodziny Śmiałowskich.

Mieszkańcy dworu są świadkami miłosnych perypetii młodych, wielu zmian w rodzinie i w Polsce. Michał spędza sen z powiek rodzinie swoimi miłosnymi podbojami. Pojedynek zakończył się wizytą w szpitalu i zaowocował porwaniem szarytki z klasztoru. Dużo się dzieje także w życiu Michaliny Górki. Zawirowania miłosne i rozterki jej nie omijają. Praprawnuczka Arachny wciąż zgłębia dzieje rodziny i rozwiązuje zagadki z przeszłości. Jej zaangażowanie w podążaniu śladami przodków nie słabnie. Michalina prowadzi badania, docieka prawdy i odkrywa nowe fakty. Ma w planach napisać powieść o dziejach własnej rodziny. Staje się właścicielką trzech rodowych amuletów – zwitka lnianej przędzy, guzika od kurtki Napoleona i srebrnego wisiora. Niezbyt wierzy w ich cudowną moc. Dwa przekazuje dalej, jak nakazuje rodzinna tradycja, jeden zostawia sobie. W chwili najtrudniejszej życiowej próby w talizmanie widzi ostatnią szansę. Szansę na ratunek dla swojego dziecka i siebie. „Nic nie jest jeszcze przesądzone”.

W tym tomie autorka ujawnia początki rodu i wiele ciekawostek, choćby legend i faktów związanymi z amuletami rodziny. Jednak obok wyjaśnienia wielu wątków i rozwiązania zagadek wciąż i wciąż pojawiają się nowe, które niezmiennie wzbudzały moje zainteresowanie. W trakcie słuchania audiobooka mój entuzjazm nie słabł, tylko ciągle rósł. To, co wydawało się mało ważne, stawało się istotne, a moje emocje kręciły się na kołowrotku. Gwarantowała to wielopłaszczyznowa fabuła, przeplatanka chronologiczna i przenoszenie się w czasie, bardzo ludzcy w swych postępowaniach i emocjach bohaterowie, złożone relacje międzyludzkie, swojskość i proza życia, pragnienia i marzenia oraz bogini Mokosz w tle.

Akcja rozgrywa się w latach 1927-1939 oraz 1994-2002. Miałam okazję obserwować Skamandrytów siedzących przy ich stoliku w warszawskim lokalu, być na balu z prezydentową Mościcką, usłyszeć o śmierci Józefa Piłsudskiego i wybuchu drugiej wojny światowej. Autorka wiernie oddaje ducha czasów, w którym przyszło żyć członkom rodu Śmiałowskich zarówno tym sprzed ponad stu lat, jak i tym nam współczesnym, kiedy postęp technologiczny znacznie przyspiesza. Michalina pisze pracę magisterską na komputerze, z czasem staje się właścicielką komórki. Pojawia się telewizja kablowa i Internet, które Bożena krytykuje. Jej słowa wciąż są aktualne i znakomicie oddają dzisiejsze realia, jak również krytyka Polaków przez przedwojenne pokolenie Śmiałowskich. To ród patriotów, któremu dobro ojczyzny zawsze leżało na sercu.

Zatęskniłam za rodziną Śmiałowskich od czasu wysłuchania dwóch pierwszych tomów cyklu, audiobooków Nić Arachny i Słowiański amulet. Zżyłam się z bohaterami, zwłaszcza z Michaliną, która jest mi bliska z wielu względów. Do tego stopnia wciągnęła mnie i zauroczyła kontynuacja historii tego rodu, że audiobook Szpulki losów trwający 11 h przesłuchałam w niespełna dwa dni. Sprawiła to również znana lektorka Donata Cieślik, której głosu mogę słuchać i słuchać. Ciężko mi było się oderwać od rewelacji zaserwowanych przez autorkę. W wielopokoleniowej rodzinie wiele się dzieje. Radości przeplatają się ze smutkami, obawy z nadziejami, śmierć z narodzinami. Raz było dobrze, a innym razem źle. „Co komu pisane, stanie się prędzej czy później” – często powtarzała Arachna. Zwykła też mawiać, że każda rzecz dzieje się po coś, choćby początkowo wydawało się to bez sensu i trzeba na niego długo i cierpliwie czekać. Jakże to życiowe, prawda?

Osoby ceniące prozę Renaty Kosin, a zwłaszcza cykl Siostry Jutrzenki pragnę uspokoić. To nie jest trylogia ani ostatni tom cyklu. Będzie jeszcze czwarty i piąty. „Dopiero przyszłość pokaże, w którą stronę poturlają się szpulki losów…”.

Tę dobrą powieść w formie audiobooka najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Tytuł: Szpulki losów
Cykl: Siostry Jutrzenki
Autor: Renata Kosin
Czyta: Donata Cieślik
Czas trwania: 11 h
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-725-1

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *