ZAKLĘTE MIASTO – fotoreportaż z podróży Danuty Baranowskiej

Odsłony: 224

Pobyt w Skalnym Mieście to wędrówka po bajkowym świecie fantastycznych struktur skalnych, wśród ścian o oryginalnych kształtach, tuneli i baszt z piaskowca. Niezwykła ta formacja powstała z osiadłych piasków morskich pochodzących z okresu kredy. Skamienienie piaskowca i erozja stworzyły w tym miejscu niepowtarzalne i spektakularne kształty. Można tu podziwiać kamienne twory przypominające Głowę Cukru, skalny Ząb czy Dzban. Dwa potężne ostańce naprzeciw siebie to Starosta i Starościna, a najwyższa grupa skalna to Skalni Kochankowie, między którymi widoczna jest szczelina w kształcie okna.

Wędrując po karkonoskich ścieżkach warto odwiedzić niezwykłe, tajemnicze, owiane legendą położone tuż za naszą południową granicą miejsce.

W przepięknej scenerii Gór Stołowych w Czechach znajduje się cudownie wyrzeźbione ręką natury Adrspasskie Skalne Miasto. Jest ono jednym z najpiękniejszych zakątków tej krainy. Obok charakterystycznych dla Gór Stołowych skalnych murów, czy niewielkich ostańców, występują tu potężne wolnostojące wieże kamienne osiągające około sto metrów wysokości.

Lazurowe jezioro w Skalnym Mieście

 

Adrspasskie Jezioro

 

Żadne skalne uroczyska nie byłyby do końca piękne, gdyby nie woda. Malowniczy Mały i Wielki Wodospad oraz Adrspasskie Jeziorko wśród skał dodają blasku temu miejscu. Podążałam ciasnymi, tajemniczymi, często ciemnymi i ponurymi szczelinami. Wędrowałam przejściami gdzie nie dochodziło słońce, a szum płynącego wąwozem rwącego potoku potęgował mistyczność wąskich korytarzy, które wśród zimnych i nieprzyjaznych skał wydawały się ciągnąć bez końca.

Kiedy wydostałam  się na zalaną słońcem przestrzeń, odczułam ulgę na widok błękitu nieba. Wprawdzie Skalne Miasto jest niezwykle piękne jednak chwilami sprawia posępne i mroczne wrażenie. Żaden opis ani zdjęcia nie oddadzą magii tego miejsca. To po prostu trzeba zobaczyć.

Wąskie, czasami wręcz szczelinowe przejścia pomiędzy ogromnymi skałami to nie wszystkie atrakcje. W mrocznej grocie skalnej, widnieje ledwo sączący się wodospad, ale wystarczy tylko głośniej krzyknąć aby wąski strumień leniwie kapiącej z wysokości wody, przemienił się w ogromną szumiącą kaskadę. Starzy mieszkańcy Adrspachu i okolic mówią, że Duch Gór podnosi skałę, wylewając masy wody z jeziora górskiego, żeby zatopić hałasujących ludzi.

 

Widok na kamienne baszty

 

Szczelinowe skalne przejście

 

Skalne wieże

 

Skalne ostańce

 

Skalne Miasto jest rezerwatem przyrody już od 1933 roku. Głębokie, mroczne parowy i wąwozy tworzą dobre warunki dla wzrostu roślinności. Rośnie tutaj między innymi górska orchidea, goryczka, a także dużo różnego rodzaju paproci i mchów. Rankiem w  Adrspasskich Skałach kiedy nie ma jeszcze turystów można się natknąć na  jelenie, sarny, dziki a nawet borsuki, wśród ptaków zaś, nierzadko można zobaczyć myszołowa, kruki, dzięcioły oraz wiele gatunków ptaków śpiewających.

I jak zwykle o takich tajemniczych krainach krąży wiele legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tłumaczących powstanie zadziwiającego miejsca, przypominającego do złudzenia zamienione w kamień budowle jakiegoś iluzorycznego miasta.

Według legendy była to kara, która spotkała władającego przed laty tą krainą księcia. Dla pieniędzy  wydał on wrogom dziewczynę chroniącą się w jego zamku. Złamał w ten sposób, prawo gościnności i wywołał gniew sił nadprzyrodzonych. Straszna burza spadła na okolicę. Krainę ogarnęły ciemności. Pioruny uderzały raz po raz. Wiatr łamał okoliczne drzewa. A kiedy wszystko ustało, na  miejscu osady i zamku pojawiło się zaklęte skalne miasto.

Inna legenda głosi, że miejscowy proboszcz przegrał z diabłem w kości świątynię, co wywołało gniew niebios. Kościół zamieniony został wówczas w skałę a zabudowania miasteczka w olbrzymie głazy.

 

Droga w Skalnym Mieście

 

Adrspasskie Skalne Miasto

 

Wodospad Ducha Gór

 

Wśród skał

 

Goryczka

Ukoronowaniem tej zadziwiającej wycieczki może być przejażdżka łodzią po małym osobliwym jeziorku, gdzie rozbrzmiewa magiczne wielokrotne echo a spoglądając na spektakularne i oszałamiająco piękne rzeźby skalne odnosi się wrażenie, iż  jest to rzeczywiście jakaś zaklęta kraina.

tekst i fotografie: Danuta Baranowska
materiał chroniony prawem autorskim


 

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

1 thought on “ZAKLĘTE MIASTO – fotoreportaż z podróży Danuty Baranowskiej

  1. Pani Danusiu, dziś uzgodniłam z mężem, że jedziemy na własne oczy zobaczyć to miejsce. Bardzo dziękuję za inspirację :-*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *