POCZYTAJ MI NA UCHO: “Wychowanie do szczęścia” Iwona Majewska-Opiełka – recenzja audiobooka

Odsłony: 219

Kiedy lecimy samolotem, słyszymy słowa stewardesy, która mówiąc o zakładaniu maski z tlenem, zwraca uwagę, że najpierw zakładamy ją sobie, a potem dopiero dziecku. Na początku może to budzić zdziwienie (tak było w moim przypadku), ale z czasem zrozumiemy, że są to mądre słowa. Najpierw bowiem musimy zająć się sobą, by potem pomóc dziecku. Nie możemy dać mu bowiem czegoś, czego sami nie mamy. Tak uważa również Iwona Majewska-Opiełka w książce „Wychowanie do szczęścia”, Choć nie brakuje w niej psychologicznych odniesień, wszak jej autorka jest z zawodu psychologiem, trenerem, coachem, uznaną specjalistką w zakresie rozwoju osobistego i kierowania ludźmi, nie należy traktować jej jako podręcznika psychologii.

Książka przeznaczona jest dla rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli, słowem wszystkich, którzy wychowują dzieci i mają znaczący wpływ na ich życie. Jeśli z braku czasu nie możecie jej przeczytać, polecam audiobook, którego można słuchać niejako przy okazji. Miły i ciepły głos lektorki – Donaty Cieślik (absolwentki wydziału dziennikarstwa, redaktorki i tłumaczki) sprawia, że słucha się go z prawdziwa przyjemnością.

Swoje rozważania na temat wychowania do szczęścia autorka zaczyna od stwierdzenia, że aby wychowywać innych, musimy przyjrzeć się tak zwanej tradycji i… zmienić swój sposób myślenia. Zanim skarcimy dziecko, zastanówmy się nad przyczyną takiego, a nie innego zachowania się dziecka, spróbujmy zrozumieć świat z jego perspektywy.

Istnieje wiele różnych sposobów i modeli wychowania, ale nie ma tego idealnego, wszak każde dziecko jest inne. Na pewno jednak trzeba zacząć od… siebie. To my musimy się zmienić, żebyśmy stali się lepsi dla dzieci, musimy wyzwolić się z pewnej rutyny.

Edukacja to kształtowanie człowieka szczęśliwego, w pełni realizującego się, to odnalezienie samego siebie, a nie przekazywanie gotowych formułek, zaleceń i rozwiązań.

Co zatem mogą zrobić rodzice?

Iwona Majewska-Opiełka mówi, że po pierwsze – trzeba być autorytetem dla dzieci (dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli) i to autorytetem niekłamanym – takim, którego dzieci i uczniowie będą chcieli naśladować. Zacznijmy od sprecyzowania wizji i misji własnego życia.

W dalszej części książki autorka snuje rozważania na temat bycia liderem, podaje konkretne przykłady dobrych i złych zachowań, zaczerpniętych z codziennego życia. Wyjaśnia, jaka jest różnica w zachowaniu lidera i szefa.

Wiele uwagi poświęca podświadomości i jej programowaniu. Tak, autorka uważa, że podświadomością można kierować, w zależności od tego, jakie do niej wkładamy programy.  Mają one duży wpływ na jakość naszego życia. Jednocześnie mówi, że poczucie własnej wartości, nawet jeśli jest wysokie, nie jest nam dane raz na zawsze. Musimy je ciągle ćwiczyć.

Iwona Majewska-Opiełka podaje wiele konkretnych proaktywnych przykładów, które mogą nam pomóc w wychowywaniu dzieci. Ważną rolę odgrywa język, jakim się posługujemy. Zamiast mówić do dziecka: „Złaź synku z drzewa, bo spadniesz”, lepiej powiedzieć „Uważaj synku, patrz, co robisz i skoncentruj się na każdym ruchu. Wierzę, że zdobędziesz te gałąź”.

Wiele rozdziałów kończy się – jak zwykle zresztą u tej autorki – „zadaniami domowymi”, które powinniśmy odrobić. Iwona Majewska-Opiełka zauważa bowiem, że nie wystarczy o czymś przeczytać lub usłyszeć, ale trzeba to jeszcze zastosować w swoim życiu.

Szczerze polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi


 

 

Iwona Majewska-Opiełka
Tytuł “Wychowanie do szczęścia”
Donata Cieślik

Czas trwania: 8 godzin 39 minut
Data wydania: 2020
ISBN : 978-83-8194-554-7

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *