POCZYTAJ MI NA UCHO: „Dama ze szmaragdami” Paulina Kuzawińska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje kryminał, triller, sensacja - audiobooki literatura historyczna - audiobooki

Odsłony: 160

Piękne i powściągliwe damy, eleganccy dżentelmeni, czyli życie wyższych sfer, tych niższych także, relacje międzyludzkie, konwenanse trzymające wszystko w ryzach oraz wkraczający postęp techniczny. Jeśli ktoś lubi epokę wiktoriańską, to zapraszam do wehikułu czasu. Celem podróży w czasie jest marzec 1898 roku i ogromna, stara, rodowa posiadłość zamożnego hrabiego Dereka Verindera – Dwór pod Cisami. Biletem jest audiobook Dama ze szmaragdami  Pauliny Kuzawińskiej, czyli drugi tomu cyklu Madeline Hyde Zapraszam na recenzję.

Dama z wahadełkiem Pauliny Kuzawińskiej, jakże udany debiut literacki, zostawiła za sobą niezatarte wspomnienia. Do tej pory jestem pod wrażeniem fabuły i kryminalnej intrygi w czasach mody na seanse spirytystyczne. Dlatego niezmiernie byłam ciekawa, co też autorka zaplanowała dla swojej głównej bohaterki w najnowszej powieści. I się nie zawiodłam. Wprawdzie nie jest już tak „duchowo” jak poprzednio, lecz nie brakuje zbrodni, a od tajemnic w Dworze pod Cisami aż się roi. Ale to nie wszystko! Jest jeszcze dużo więcej.

Od poprzednich wydarzeń minęły dwa lata. Madeline otrzymuje kilka listów od Claire, która zaprasza przyjaciółkę do posiadłości swego narzeczonego. Claire wspomina, że pozuje do obrazu w pięknym naszyjniku ze szmaragdami, który otrzymała od hrabiny. Ostatni list jest bardzo krótki i dramatyczny. Na miejscu Młoda arystokratka zastaje przyjaciółkę w złym stanie. Czuje, że dzieje się coś złego. W wielkim domu jest duszno od tajemnic. Anonim zaczynający się od słów: „Zostałaś przeklęta…”, tylko utwierdza Claire, że jest ofiarą klątwy naszyjnika. Wkrótce niedoszła panna młoda umiera, a lekarz podejrzewa morderstwo. Nieszczęśliwy wypadek, klątwa czy morderstwo? „Moja przyjaciółka umarła, lecz jej tajemnice żyły nadal”.

Tej feralnej, burzowej nocy miało miejsce wiele zaskakujących zdarzeń. Madeline wiele przeżyła. Próbuje pojąć, co tak naprawdę się wydarzyło. Postanawia odkryć przyczynę śmierci przyjaciółki i pisze do doktora Watsona. Stopniowo zgłębia mroczne tajemnice oplatające rodzinę Verinderów. Zrozpaczony hrabia również chce poznać prawdę i podejmuje odpowiednie kroki, choć jego matka uważa, że skandal jest niepotrzebny dla rodziny. W posiadłości mają miejsce kolejne dramatyczne wydarzenia. „W tym domu roi się od dziwnych zdarzeń i tajemnic”.

Dwór przypomina zamek. Tu trzyma się tajemnice w ścisłym zamknięciu. Korytarze to galerie portretów przodków, wśród których ma zawisnąć obraz Claire. Rodzina Verinderów od początku nie budziła mojej sympatii. Hrabina, wyzbyta z uczuć matrona, myślała tylko o konwenansach, pozycji rodziny, jej nieposzlakowanej opinii i rodowym naszyjniku. Autorka doskonale sportretowała arystokratów. Zwróciła uwagę na postrzeganie osób niepełnosprawnych fizycznie ponad sto lat temu, ich funkcjonowanie i traktowanie przez bliskich.

Listy Claire do Madeline wprowadzają w akcję i od początku budzą niepokój. Potem jest coraz bardziej dramatycznie. Czułam rozpacz, niepokój, złość Madeline, jej urażony honor i byłam ciekawa, co z tego wyniknie. Nie tylko ją przyzywały tajemnice i zagadki, które zmuszały do rozwiązania. Kusiły one także mnie, a kolejne rodzące się pytania wymagały odpowiedzi, dlatego niecałe dziewięć i pół godziny słuchania audiobooka upłynęło mi nadzwyczaj szybko. Od sekretów w tej powieści nie można się uwolnić, nie można od nich odetchnąć aż do samego końca. Prawda mocno zaskakuje. Motyw zbrodni szokuje i zmusza do zastanowienia się nad zaistniałym problemem.

Paulina Kuzawińska sprytnie zawiązała intrygę kryminalną. Pozwoliła czytelnikowi delektować się nią długi czas, serwując ją w kilku wykwintnych daniach. Autorka wraz ze znaną lektorką Donatą Cieślik buduje duszny i mroczny klimat, nastrój grozy i namacalne napięcie potęgują zjawiska przyrody towarzyszące dramatycznym wydarzeniom. Chwilami pozwala od nich odetchnąć subtelny wątek romantyczny. Sugestywne opisy miejsc przenoszą słuchacza do Dworu pod Cisami, londyńskich mieszkań, teatru, restauracji.

Nie spodziewałam się takiej drobiazgowości w przedstawieniu faktów i oddaniu klimatu epoki. Paulina Kuzawińska przeprowadziła dokładny research. Do swej powieści wplotła nie tylko legendę o naszyjniku ze szmaragdami i klątwę, ale znacznie więcej. Nawiązała do ówczesnych technik detektywistycznych i badań; zgłębiła techniki malarskie i kompozycje obrazów, wspomniała o prerafaelitach i chemii, serwując czytelnikowi nie tylko kryminalną rozrywkę, ale także wiedzę. I takie książki najbardziej lubię, takie, z których czegoś się dowiaduję.

Literacka zbrodnia w stylu retro ukazuje niezbadane ścieżki ludzkiego umysłu i psychiki oraz dostarcza porcję wiedzy. Liczę na kolejną sensacyjną intrygę kryminalną oplecioną tajemnicami z udziałem młodej arystokratki Madeline Hyde.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 

Tytuł: Dama ze szmaragdami
Autor: Paulina Kuzawińska
Czyta: Donata Cieślik
Czas trwania: 9 h 28 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-462-5

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *