SZPIEG W KSIĘGARNI: “Psychopata” Klaudia Muniak – recenzja

kryminał, triller, sensacja

Odsłony: 179

W moje ręce trafiła historia choroby Mai Lipskiej z Krakowa, młodej neurolog z ośrodka naukowo-badawczego. Niby nic, lecz to historia choroby z Poradni psychiatrycznej… Dnia 25 marca br. lekarz wpisał: „Pacjentka skarży się na omamy związane z pracą urojenia oraz dezorganizację myśli i zachowań. Psychoza”. Maja Lipska wyraziła zgodę na leczenie i badania diagnostyczne w tejże poradni, a do zasięgania informacji o stanie swojego zdrowia upoważniła Aleksandra Rudka z Krakowa. Brzmi niezwykle tajemniczo. Co się za tym kryje? Zapraszam na recenzję thrillera medycznego Psychopata Klaudii Muniak.

W podkrakowskim ośrodku naukowo-badawczym BCT pracuje ambitna neurolog Maja Lipska. Odnosi sukcesy zawodowe. Wynikami badań nad nowotworami mózgu dzieli się na konferencji. Na bankiecie bawi się wspaniale, ale po nim znika. Budzi się na ławce w parku niedaleko domu. Nic nie pamięta, jest zdezorientowana. Nikt ze znajomych z bankietu niczego nie zauważył. Prawda okazuje się jeszcze bardziej brutalna. Młoda kobieta odkrywa przerażający fakt. „Nie wiem, co się ze mną działo przez blisko trzydzieści sześć godzin!”. (s. 44)

Tymczasem w Krakowie dochodzi do kolejnej zbrodni. Ofiara to młoda kobieta z odciętymi palcami. Po mieście grasuje seryjny morderca. Sprawą zajmuje się komisarz policji Aleksander Rudek, prywatnie partner Mai. Olek to typ opiekuńczy, któremu nie zawsze podoba się trochę lekkomyślne zachowanie ukochanej. Jego troska o Maję staje się jeszcze większa, gdy na terenie ośrodka BCT znaleziono ciało jednej z pracownic. To kolejna ofiara „krakowskiego nożownika”. Zaskakujące jest to, że Lipska nie jest przerażona. Kobieta odkrywa w sobie fascynację zbrodnią, morderstwem, przemocą, widokiem krwi. Podnieca ją to. Jej myśli podążają w mroczne rejony. Budzą się instynkty, o których nigdy wcześniej Maja siebie nie podejrzewała. „Myślenie o zbrodni po prostu mnie ekscytuje”. (s. 94)

Uwielbiam czytać thrillery medyczne, połączenie wiedzy medycznej z zagadką, tajemnicą, zbrodnią. Michael Pamler, David Shobin, Ken McClure, Robin Cook czy Tess Gerritsen to lekarze i naukowcy, których książki czytam od lat. Teraz zupełnie przypadkiem odkryłam Polkę, wschodzącą gwiazdę thrillera medycznego w Polsce. To Klaudia Muniak pochodząca z Podkarpacia, a obecnie mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Pracuje w innowacyjnej firmie biotechnologicznej w Londynie. Przez pięć lat zajmowała się naukowo nanotechnologią. W wolnym czasie pisze książki. Do tej pory ukazały się: Substancja, Gdybym jej uwierzył.

Psychopata zaczyna się „normalnie”, jednak dwa wątki od razu przykuły moją uwagę z powodu nieprzewidywalności i niosącego ze sobą pierwiastka zła. To telefon do komisarza i pobudka w parku. Od zniknięcia Mai już tak słodko i romantycznie między nią a Olkiem nie jest. Związek zaczyna się psuć. Zatajone kłamstwo żyje własnym życiem i ciągnie za sobą kolejne. Maja się zmienia na niekorzyść. Przyjaźń z Lilką też na tym cierpi. Tajemnicza przeszłość bohaterki zaciekawia.

Maja Lipska uparcie dąży do poznania prawdy, a przy tym nie chce być uznana za wariatkę. Nie wie, kto stanowi zagrożenie. Czytelnik też tego nie wie i razem z bohaterką szuka, kluczy i tkwi w niepewności. W pewnej chwili złapałam się na tym, że nie do końca wiedziałam, co jest prawdą a co kłamstwem, wymysłem wyobraźni naukowiec. Z jednej strony budziła we mnie współczucie z powodu tego, co się z nią działo, gdy walczyła ze sobą i myślami, a z drugiej niepokoiła morderczymi fantazjami, swoją nową osobowością. Fabuła i przeraża, i fascynuje. Napięcie sukcesywnie rośnie aż do kompletnie zaskakującego i paraliżującego finału. Prawda nokautuje! Doskonałe zakończenie i takie… typowo ludzkie. Autorka zostawiła otwartą furtkę i mam nadzieję, że kiedyś…

Wątek psychopatii jest niezwykle interesujący. Znamienny tytuł to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą ukrywa się znacznie więcej. Autorka konsekwentnie maluje obraz popadania w paranoję, krok po kroku pokazując kolejne etapy choroby, jej objawy. Skupia się na analizie psychiki człowieka i zmusza do refleksji na temat tego, co powoduje, że człowiek staje się bezwzględnym psychopatą. Nie wiadomo, co się dzieje w umyśle mordercy. „Związek pomiędzy uszkodzeniami mózgu a zaburzeniami procesu poznawczego człowieka jest niebywale pociągający”. (s. 109)

Równocześnie strona po stronie zostałam wciągnięta w świat badań nowotworów mózgu oraz nowoczesnej, nieinwazyjnej metody wszczepiania komórek macierzystych zwierzętom. Zaciekawiła mnie tematyka neurogenezy. Szkoda, że to fikcja literacka, ale mam nadzieję, że do czasu. Maja Lipska opowiada o swej pracy w sposób przystępny i zrozumiały dla laika, podkreślając, jak niezwykle fascynującym narządem i wciąż nie do końca poznanym jest ludzki mózg. Można pokusić się o doszukanie się alter ego autorki w bohaterce.

Thriller medyczny Psychopata to okrutne zbrodnie, przerażająca intryga z nieoczekiwanym zakończeniem, studium powstawania psychozy, badania nad mózgiem i huśtawka emocji. Po przeczytaniu będziecie się zastanawiać, czy naprawdę dobrze znacie drugą osobę, czy należy przeprowadzać niebezpieczne eksperymenty, do czego tak naprawdę zdolny jest ludzki mózg? Z niecierpliwością czekam na koniec lipca i premierę najnowszego thrillera medycznego Klaudii Muniak – Nie ufaj nikomu.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Klaudia Muniak
Tytuł: Psychopata
Data wydania: 2020
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-66436-95-4

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *