POCZYTAJ MI NA UCHO”O czym szumią wierzby” Kenneth Grahame – recenzja audiobooka

Odsłony: 370

Ta powieść to klasyka literatury dla dzieci. Opublikowana w 1908 roku, w Polsce wydana w 1938 r.,   do dziś cieszy się zainteresowaniem i popularnością wśród czytelników.  Przygody Borsuka, Ropucha, Kreta i Szczura Wodnego zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, doczekały się kilku ekranizacji i adaptacji scenicznych, a także kontynuacji pióra Williama Horwooda.  Nie miałam okazji zetknąć się z tą książką w dzieciństwie, toteż z tym większą ciekawością sięgnęłam po audiobook”O czym szumią wierzby” w interpretacji lektora Tomasza Bielawca. Czy było warto?

Bohaterami podzielonej na 11 rozdziałów powieści są zantropomorfizowane zwierzęta, za pomocą których autor przedstawił szereg ludzkich wad i zalet, charakterów, postaw. W “bajeczce” zgrabnie odmalował społeczeństwo.
Oto zarozumiały, bezczelny,  brawurowy, bogaty Ropuch, poczciwy , spokojny i lubujący się w porządku, ale ciekawy świata Kret,  przyjazny i romantyczny Szczur Wodny- poeta,  opryskliwy i zasadniczy Borsuk, cechujący się zdrowym rozsądkiem i odwagą…   Cechy przypisane postaciom są w powieści celowo przejaskrawione, co daje efekt humorystyczny.

Wszystko zaczyna się od wiosennych porządków w kreciej norze,  Kret czuje zew przygody, opuszcza więc podziemny świat i wyrusza w nieznane,  tam poznaje pływającego łodzią Szczura, trafia na Ropuszy Dwór, a w głębi puszczy poznaje Borsuka. Ropuch – sybaryta i utracjusz kradnie samochód, wtrącony do więzienia ucieka stamtąd w przebraniu. Dwór opanowały kuny i łasice, z którymi przyjaciele muszą się rozprawić.  Zorganizowano poszukiwania zaginionego syna Wydry. Wędrowny szczur snuje marynarskie opowieści. Przygód nie brakuje, a w malowniczych historyjkach odbijają się rozmaite emocje.

Perypetie są owszem, zabawne i zajmujące, ale niekoniecznie trafiają do współczesnego dziecięcego odbiorcy. Dzieci dostrzegają niespójność świata opisanego przez Grahame’a – zwierzęta bowiem  zachowują się jak ludzie, ale np. mają typowe dla zwierząt miejsca zamieszkania.
Nie każdego zachwycą opisy przyrody i pór roku, ale trzeba przyznać, że są plastyczne i po prostu ładne. Nie da się nie odczuć, że to książka staroświecka, na swój sposób urocza, do której jednak ciężko  będzie przekonać dzieciaki przyzwyczajone do współczesnej literatury i zupełnie innego sposobu kreowania świata przedstawionego oraz postaci.  Nie polecałabym jej raczej jako lekturę  mającą na celu zachęcić do czytania “opornych”. Zdecydowanie lepiej podsunąć ją bardziej zaawansowanym czytelniczo dzieciakom, które nie stronią od klasyki. Dorośli na pewno bardziej dostrzegą i docenią  satyryczny ton tej powieści i sielankowy obraz XIX -wiecznej Anglii.

Utwór Kennetha Grahame’a nie bez powodu wpisał się w kanon światowej literatury. Ta książka niesie bowiem wiele cennych i uniwersalnych wartości. Wymienić tu trzeba przyjaźń, życzliwość, odpowiedzialność,  wzajemną pomoc, rozsądek, ciekawość świata i dom, do którego zawsze się wraca. Do tego dodajmy przygodowość, humor i “angielskość”.
O czym szumią wierzby jest powieścią  wyjątkowo uroczą, ładną, ciepłą, mądrą, pogodną i taką “przytulną”, klimatyczną.  Warto poświęcić czas na lekturę – wydań ukazało się sporo i na pewno szukałabym tych pięknie ilustrowanych. Czy wiecie, że  oryginalne wydanie zilustrował E. H,. Shepard, autor ilustracji do “Kubusia Puchatka”?

Alternatywą pozostaje zawsze audiobook, idealny w podróży, czy w domowych warunkach niesprzyjających czytaniu,. To doskonałe wyjście  dla wszystkich, którzy percepcję słuchową mają bardziej rozwiniętą od wzrokowej. I po prostu świetna propozycja jako rozrywka i wyciszenie przed snem. Czytanie  ” na ucho”  tym razem oferuje lektor Tomasz Bielawiec,  aktor Teatru im. J. Osterwy oraz Teatru Kameralnego w Lublinie. Absolwent warszawskiej PWST oraz Wydziału Sztuki Lalkowej w Białymstoku ma na swoim koncie wyróżnienie za scenę Republika Pacyny w spektaklu “Wakacje smoka Bonawentury” na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu w 1993 r.  Występuje w serialach, zagrał w filmie Aryjska para.
Jako lektor jest bez zarzutu, czyta spokojnie, ma miły i ciepły głos. Użycza go w reklamach i spotach. Niezapomnianych wrażeń życzy…wierzba szumiąca 😉
Warto posłuchać.

Zachęcam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

AUDIOBOOKI DLA DZIECI – ZOBACZ JAKIE POLECAMY

Wydawca: Storybox.pl
Tytuł: O czym szumią wierzby
Autor: Kenneth Grahame
Tłumacz: Maria Godlewska, Zofia Baumanowa
Czas trwania: 6 godzin 20 minut
Data wydania: 2020
ISBN : 978-83-8194-376-5

 

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *