PATRONAT MEDIALNY: „Tajemnica broszki z opalu” Fergus Hume – recenzja premierowa

kryminał, triller, sensacja literatura piękna recenzje

Odsłony: 211

Oryginalna biżuteria przykuwa oko. Taką niewątpliwie jest broszka wykonana przez jubilera z Indii, delikatnie grawerowana i bogato zdobiona drogimi kamieniami. Przy szpilce wije się wąż. Jego grube sploty wysadzane są opalami, które otaczają drobne brylanty. Głowę węża zdobi złoto, język wykonano z rubinów. Piękna, jubilerska robota wywołuje u niektórych ludzi dziwne reakcje. Dlaczego? Jaką tajemnicę skrywa broszka? Czy opale naprawdę przynoszą nieszczęście? Zapraszam na recenzję powieści Fergusa Hume’a Tajemnica broszki z opalu.

Ponownie przenosimy się do wiktoriańskiej Anglii, tym razem do Londynu i w jego okolice. To swój biznes prowadzi Aaron Norman. W dzień jest właścicielem księgarni, wieczorem schodzi do lombardu znajdującego się w piwnicy. To on przynosi mu znaczne zyski. Pewnej lipcowej nocy na podłodze w księgarni znalazła go córka w stanie agonalnym. Mężczyzna był związany, nie mógł krzyczeć. Jego usta były zamknięte, a raczej spięte błyszczącym klejnotem. Ktoś przebił wargi ofiary broszką z wężem z opalu. Wyglądało to koszmarnie, jakby wąż wił się po twarzy konającego mężczyzny. Sprawę zbrodni przy Gwynne Street prowadzi detektyw Bill Hurd. Inspektor lubi odkrywać tajemnice, ale zastrzega, że czasami błądzi. Obiecuje pomoc. „Musimy zbadać do samego dna wszystko co dotyczy tej strasznej zbrodni”. (s. 88)

Morderstwo Normana pokrzyżowało plany jego córki Sylwii i jej ukochanego Paula Beecota. Młody dżentelmen jest początkującym pisarzem, który chce zrobić karierę w Londynie. Poślubi ukochaną, gdy zdobędzie odpowiednie fundusze. Jego romans z Sylwią początkowo ukrywany przed jej ojcem, potem przez niego zaaprobowany toczył się bez przeszkód, lecz do czasu. Wszystko zmieniła niespodziewana śmierć mężczyzny, która pokrzyżowała miłosne plany zakochanych.

Dużo tajemnic w tej powieści, począwszy od tytułowej broszki z opalu, należącej do Beecotów. Jej historia owiana jest tajemnicą. Jedni chcą wejść w jej posiadanie, inni na jej widok mdleją. Postać Normana jest zagadkowa. Mężczyzna miał osobliwe zwyczaje, lecz ostatniej nocy zachowywał się inaczej. Jego tajemnicza śmierć i dziwne okoliczności zbrodni przykuły moją uwagę. Zastanawiałam się, jak sprawca bądź sprawcy popełnili tak wyrafinowane i brutalne morderstwo. Sekret skrywa ostatnia wola ofiary. Nikła wskazówka, niejasne aluzje to jedyne, co ma detektyw. Jednak to tylko część tajemnic, które czytelnik odkrywa wraz z inspektorem, Paulem, Sylwią i jej dawną nianią Deborah Junk. Autor wprowadził jeszcze jedną postać, która pomaga policjantowi w śledztwie. Niezwykle interesująca i kompetentna osoba.

Akcja toczy się własnym rytmem. Oprócz sceny morderstwa nie ma tu gwałtownych zwrotów akcji. O planowanych działaniach i postępach śledztwa dowiadujemy się z rozmów między bohaterami oraz z „przesłuchań” osób w jakiś sposób związanych ze sprawą. W scenie finałowej wydarzenia nagle przyśpieszają. Ich dramatyczny przebieg zaskakuje bohaterów i czytelnika. O ile pod koniec powieści można wywnioskować, kim jest morderca, o tyle jego motywy już nie bardzo. Kryminalna intryga nie jest ani prosta, ani nazbyt skomplikowana, jednak wiąże się ona z intrygą miłosną. „W tym wszystkim tkwią jakieś tajemnice, o których nie mam pojęcia”. (s. 71)

Obok intryg autor rysuje obraz społeczeństwa, zagląda do mieszkań Anglików, ich miejsc pracy, odwiedza gospodę. Ojciec Paula Beecota jest tyranem i skąpcem, dlatego młody dżentelmen radzi sobie sam. Jego przyjaciel ze szkoły Grexon Hay to „mężczyzna na rynku”. Przedstawicielem dobrze prosperującego własnego biznesu jest Aaron Norman. Stać go na służącą, która od maleńkości matkuje jego córce. Deborah ma głowę do interesów i temperament. Prawnik Jabez Pash wątpliwej moralności, sprzedawca Bart, właścicielka gospody z córką, stary marynarz, ulicznik Tray, pijaczka Purr – oni wszyscy odgrywają swoje role, przestrzegając konwenansów lub nie.

Tajemnica broszki z opalu łączy w sobie kilka gatunków. Odsłania wiele sekretów. Sięga do przeszłości. Zagląda w ludzką psychikę, w motywy postępowania zwykłych ludzi i pokazuje to, jacy jesteśmy naprawdę, co w nas drzemie i czym się kierujemy w życiu niezależnie od czasu i miejsca, w jakich przyszło nam żyć.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

LITERATURA PIĘKNA: ZOBACZ JAKIE KSIAŻKI POLECAMY

 

Wydawnictwo: MG
Autor: Fergus Hume
Tytuł: Tajemnica broszki z opalu
Tytuł oryginalny: The Opal Serpent
Tłumaczenie: Jan S. Zaus
Data wydania: 29.07.2020
Ilość stron: 320
ISBN: 978-83-7779-634-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *