WYWIAD:

WYWIAD:

Gimnastyka mózgu smyka - czyli w królestwie szachowym Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “To, co zostawiła” Ellen Marie Wiseman – recenzja

Hits: 74

Wszyscy chyba zgadzamy się, że przeszłość ma ogromny wpływ na nasze życie. Czy jednak zawsze jesteśmy gotowi ją poznać? Czy prawda, którą słyszymy od najbliższych, jest rzeczywiście prawdą? Czy jesteśmy w stanie zmierzyć się z przeszłością, przeczuwając, że może być bolesna? Dlaczego rodzice, których podstawowym zadaniem jest kochać i chronić swoje dzieci, są w stanie popełnić najstraszniejsze zbrodnie? Czy białe zawsze jest białe?

Na te i inne równie trudne i bolesne pytania stara się odpowiedzieć Ellen Marie Wiseman w  książce To, co zostawiła.

Jedną z jej głównych bohaterek jest Clara, 18-letnia dziewczyna, wychowana w domu amerykańskiego bankiera. Wydaje się, że ma wszystko, rodziców, brata – opływa we wszelkie luksusy. Tak jest rzeczywiście do czasu, gdy pewnego dnia nie zgadza się z wolą ojca, za co zostaje okrutnie ukarana.

Drugą z bohaterek jest Isabelle, którą ojciec pieszczotliwie nazywała Issy. Dziewczyna uwielbiała go i nie może pogodzić się z faktem, że straciła go w tak dziwnych i dramatycznych okolicznościach. W dodatku jej matka przebywa w więzieniu, a ona sama trafia do kolejnych rodzin zastępczych, przez co wielokrotnie musi zmieniać szkołę.

Akcja utworu rozgrywa się naprzemiennie w latach 30-tych i 90-tych XX wieku. Miejscem spinającym niejako losy wszystkich bohaterów jest Willard, a dokładnie tamtejszy Szpital Psychiatryczny, w którym kluczową rolę odgrywa doktor Roach i jedna z pielęgniarek – p. Trench. Opis szpitala i stosowanych w nim praktyk jest, łagodnie mówiąc, szokujący. Na porządku dziennym były kąpiele w lodowatej wodzie, nagminne stosowanie środków uspokajających, terapia insulinowa, rękodzieło, ćwiczenia fizyczne i … elektrowstrząsy. Najgorsze było skrzydło zwane Rookie Pest House, w którym pacjenci poza czasem przeznaczonym na posiłki oraz toaletę, cały czas spędzali przykuci do łóżka „śpiąc lub gapiąc się przez pokryte brudem okna” (s. 310). To istne piekło na ziemi, z którego wydostać się nie ma najmniejszych szans. Więzieni tam pacjenci przebywali w nim często nawet kilkadziesiąt lat. Najgorszy jest fakt, iż takie miejsce istniało naprawdę.

Co miało ono wspólnego z głównymi bohaterkami? Jak wpłynęło na ich dalsze życie? Czy odkryta okrutna prawda pozwoli uporać się z demonami przeszłości? Jaką rolę w historii kobiet odgrywa piękny brunet – Bruno Moretti, a jaką niezwykle przystojny Ethan? Skąd pochodzi stos listów i dlaczego pozostały one nie otworzone? Co zawiera pewien pamiętnik znaleziony w trakcie porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum? Pytania można by mnożyć niemal w nieskończoność. Aby jednak na nie odpowiedzieć, trzeba oczywiście przeczytać książkę i to bardzo dokładnie.

Autorka prowadzi czytelnika przez meandry ludzkiej duszy, w której miłość przeplata się z nienawiścią, tęsknota z szaleństwem, lojalność z poświęceniem.

Tajemnica goni tajemnicę, a przedstawione wydarzenia mrożą krew w żyłach, wywołują niesamowite napięcie, łzy, złość, ból. To utwór o niespotykanej sile ducha i chęci przetrwania w nawet najstraszliwszych okolicznościach, to historia o potędze miłości.

Do książki dołączony jest wywiad z jej autorką, w którym odpowiada na pytania dotyczące pracy nad książką i szpitala w Willard. Warto go przeczytać, ponieważ jest niejako uzupełnieniem treści powieści.

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Ellen Marie Wiseman
Tytuł: To, co zostawiła
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Ilość stron – 488
Data wydania: 26 sierpnia 2020. r.
ISBN    978-83-65506-54-2

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej

(Visited 68 times, 1 visits today)
fb-share-icon13
6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial