SZPIEG W KSIĘGARNI: “Niebo w kolorze popiołu” B. K. Baumann -recenzja

biografia i inne recenzje życie i pasje

Odsłony: 265

Kiedy w 1999 r. papież Jan Paweł II ogłaszał błogosławionymi 108 męczenników, dowiedziałam się, że wśród nich jest Julia Rodzińska. Niewiele wiedziałam wówczas o tej postaci, właściwie tylko tyle, że była siostrą dominikanką. To mnie bardzo zainteresowało, gdyż mieszkam w Wielowsi (dzielnica Tarnobrzega), gdzie od ponad 100 lat istnieje klasztor ss. Dominika, a siostry dominikanki spotykam na co dzień. Znam dzieje życia założycielki zgromadzenia – Matki Kolumby Białeckiej, dlatego kiedy dowiedziałam się, że powstała książka o s. Julii, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Niebo w kolorze popiołu, bo taki tytuł ma książka napisana przez Benedyktę Karolinę Baumann to piękna opowieść o zwykłej – niezwykłej kobiecie, której przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. Nie jest to jednak typowa biografia. Akcja utworu biegnie dwutorowo, rozgrywa się w dwóch różnych czasach, które nawzajem przenikają się i dopełniają.

Główna bohaterka to wydawałoby się zwyczajna, niepozorna kobieta, której jednak nie sposób zapomnieć. Ma bowiem w sobie niesamowitą odwagę i hart ducha, czego może pozazdrościć jej niejeden z nas. Nie jest to jednak jakaś niedostępna, brązowa postać, wręcz przeciwnie: „Siostra Julia zawahała się. Czuła, jak do jej serca nieznacznie, prawie niewyczuwalnie wkrada się zwątpienie” (s. 591).

Bardzo wcześnie osierocona przez rodziców całe swoje życie poświęciła Bogu i dzieciom: porzuconym, głodnym, biednym, nieszczęśliwym. W każdym człowieku, nawet tym najmniejszym, najbardziej pohańbionym, widziała Boga.  Z ogromną pasją i niesamowitym wręcz poświęceniem prowadziła sierocińce, w których dzieci nie nosiły zwyczajowych mundurków, ale kolorowe stroje. Emanowała z niej radość i ciepło. Była lubiana i szanowana, doceniano jej pracę i wysiłek. Pomagała nie tylko dzieciom, ale wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebowali. Potrafiła dokonywać rzeczy, które wydawały się niewykonalne. Była wszędzie tam, gdzie mogła służyć innym.

Kiedy tylko miała wolną chwilę rozmawiała z Ukrzyżowanym, którego widziała w każdym człowieku – zdradzonym i porzuconym, katowanym i poniżanym. Nie zawsze miała możliwość rozmowy  w klasztornej kaplicy, to jednak w niczym jej nie przeszkadzało.

Życie i działalność dominikanki przedstawione zostało na tle burzliwej historii naszej ojczyzny 1 połowy XX wieku ze szczególnym zwróceniem uwagi na początek lat XX i czasy II wojny światowej. Obok Julii Rodzińskiej i kilku innych autentycznych postaci (np. Matka Kolumba – założycielka zgromadzenia, Kazys Augustinaviczius – naczelnika więzienia na Łukiszkach, Paul Werner Hoppe – komendant KL Stutthoff) występuje szereg postaci fikcyjnych (m. in. Boguś Ostreyko – Horodyński i jego narzeczona Anna Meysztowiczówna, Zosia, Basia, Salcia). Przemieszanie prawdy z fikcją sprawia, że akcja toczy się wartko, a książkę – mimo iż liczy ponad 600 stron – czyta  się jednym tchem.

POLECAMY: PIĘKNE OBLICZE WIARY – “Tajemnica spowiedzi” Josepha Spillmanna

Czytając historię siostry Julii i jej bliskich nie da się nie uronić łzy. Ja przyznaję, że wylałam ich całe morze. Płakałam czytając opisy śledztwa, jakie prowadzono na Łukiszkach, metody działań czerwonoarmistów i nieludzkich warunków, jakie panowały w obozie Stutthoff. Były też łzy radości, wzruszenia.

Książka może być czytana przez wszystkich – zarówno osoby wierzące jak i niewierzące. Katolik znajdzie tam próbę odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące wiary, cierpienia i sensu życia, a osoby niewierzące niesłychaną nadzieję i – mimo wszystko – wiarę w człowieka i lepsze jutro.

Na koniec warto wspomnieć, że autorką książki jest również zakonnica – współsiostra s. Julii, dominikanka, która zna ten zakon od środka, dlatego jej opowieść nabiera jeszcze większej wiarygodności.

Szczerze polecam, Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

 

KSIAŻKI BIOGRAFICZNE: JAKIE POLECAMY?

 

 

Wydawnictwo. : Edycja Świętego Pawła

Autor: Benedykta Karolina Baumann OP

Tytuł: Niebo w kolorze popiołu

Ilość Stron: 614

Data wydania: 2020

ISBN: 788377970324

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *