POCZYTAJ MI NA UCHO: „Zagadka zbuntowanego robota. Detektywi z Tajemniczej 5” Marta Guzowska – recenzja audiobooka

Odsłony: 151

Ostatnio zwiedzaliśmy pracownię malarską Olgi Boznańskiej. Z Krakowa przenosimy się do Warszawy. Idziemy na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik wraz z Anką, Piotrkiem, Jagą i ich tatą. Mama została w domu z Sherlockiem. Kupujemy bilety wstępu i udajemy się… do teatru. Ale to nie jest znany nam powszechnie teatr. Nie obejrzymy w nim zwyczajnego spektaklu. To teatr robotyczny, w którym aktorami są roboty. Przedstawienie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Zapraszam na recenzję audiobooka Marty Guzowskiej Zagadka zbuntowanego robota, czwartej części cyklu Detektywi z Tajemniczej 5.

Anka i Piotr  interesują się robotyką. Są podekscytowani, ale nie Jaga. Dla siostry Piotrka roboty są nudne. Dziewczynka zmienia zdanie, gdy dowiaduje się, że jedną z bohaterek będzie królewna. Tego dnia w teatrze robotycznym grane jest przedstawienie Królewna Krystala, co nie chciała wyjść za robota na podstawie Bajek robotów Stanisława Lema. Jest to fantastyczna książka! Na tyle ciekawa i wciągająca, że nawet kasjer Filip w Centrum Nauki Kopernik czyta ja sobie w wolnych chwilach, bo nie może się od niej oderwać.

Zwiedzających wita robot. Animatorka Malwina wpuszcza dzieci do teatru. Pokazuje im roboty, które poruszają się na szynach, wykonują gesty, mówią. Zaczęło się przedstawienie. Nagle ku zdumieniu widzów zgasło światło. Teatr pogrążył się w ciemnościach. Co chwilę otwierały się i zamykały drzwi do teatru. Na zewnątrz też było ciemno. Nastąpiła dłuższa przerwa w dostawie prądu. Gdy wreszcie zapalono światło, na scenie brakowało robota. Zniknęła królewna Krystala! Była, ale jej już nie ma. „Mamy problem. Zaginął robot”.

Piotr podejmuje decyzję. Zostaną w teatrze i przeprowadzą śledztwo. Młodzi detektywi wkraczają do akcji. Na podstawie śladów chcą wydedukować, co się stało z robotem. Jaga ma swoją teorię. Jej zdaniem królewna Krystala sama uciekła, bo nie chciała wyjść za robota Ferrycego. Piotr wyjmuje lupę i zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie zaginionego mechanicznego aktora. Anka zapisuje spostrzeżenia w notesie. Wspólnie tworzą listę podejrzanych i ich ewentualnych motywów. Szukają porywacza. Jaga cały czas broni swojego stanowiska. Upiera się, że królewna się zbuntowała i najzwyczajniej w świecie uciekła. Kto będzie miał rację?

Prowadzenie dochodzenia w tak dużym budynku, jakim jest Centrum Nauki Kopernik, wcale nie jest łatwe. Wszędzie tłumy zwiedzających. Jaga chce pomóc w poszukiwaniach, ale Anka z Piotrem się nie zgadzają. Co rusz śledztwo przerywają pytania dziewczynki o znaczenie trudnych słów oraz jej kichanie. W dodatku ciągle do taty wydzwania mama i prosi syna do telefonu. Uważny słuchacz wcześniej zorientuje się, gdzie został ukryty mechaniczny aktor. Jednak nie będzie wiedział, w jaki sposób i dlaczego robot znalazł się w tym miejscu.

Zagadka zbuntowanego robota to kolejna pozycja dla dzieci, które chcą rozwiązywać detektywistyczne zagadki. Marta Guzowska zabiera małego słuchacza do świata nauki i ujawnia swoją fascynację robotami tak wielką, że uczyniła je bohaterami książki. Autorka ucząc dzieci obserwacji, logicznego myślenia, kojarzenia faktów, a nawet sporządzania notatek, zaprasza je do świata sztuki i nauki. Pokazuje ciekawe miejsce do zwiedzenia i do rozwijania zainteresowań. Takim jest Centrum Nauki Kopernik, które kusi wieloma atrakcjami naukowymi i przyciąga wzrok, choćby wielkim wahadłem Faucaulta czy różowym słoniem Bernoulliego. Interaktywna forma, włączająca słuchacza do ekipy detektywów i zadawanie mu pytań, jest atrakcyjna dla niego. Gdy dodamy do tego przygody, tajemnice, zagadki i roboty, to dopiero robi się ciekawie! Mali słuchacze dzięki lektorce Donacie Cieślik z łatwością wczują się w akcję i przeniosą się do teatru robotycznego, a nawet… usłyszą głos robota!

Marta Guzowska i ja zapraszamy do zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik. Obie polecamy Bajki robotów Stanisława Lema. Autorka w dodatku zdradza co nieco o najwybitniejszym pisarzu science fiction w Polsce, a może i na świecie. „Roboty nie są nudne. Nauka też nie”.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 

Tytuł: Zagadka zbuntowanego robota
Cykl: Detektywi z Tajemniczej 5
Autor: Marta Guzowska
Czyta: Donata Cieślik
Czas trwania: 1
h 33 minut
Wydawnictwo: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-254-6

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *