POCZYTAJ MI NA UCHO: “Sylwia i Planeta Trzech Słońc” Małgorzata Warda – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 196

Ciekawa, mądra, wartościowa, pełna emocji powieść mówiąca przystępnym językiem o trudnych sprawach, przeczytana przez doskonałą lektorkę  usatysfakcjonuje zarówno dzieci, jak i rodziców. Zachęcam do odwiedzenia Planety Trzech Słońc wraz z Sylwią i pozostałymi bohaterami książki Małgorzaty Wardy. Czyta Lena Schimscheiner.

 

Odnoszę wrażenie, że współcześni młodzi czytelnicy stają się coraz bardziej wymagający i wybredni wobec literatury. Mają konkretne zainteresowania i potrzeby; wiedzą, czego chcą. Nie satysfakcjonuje ich już cokolwiek przypadkowego do czytania, Wybór mają ogromny, szukają jednak  naprawdę dobrych, wartościowych, z jakiegoś punktu widzenia potrzebnych czy też ważnych dla nich pozycji. Niektórzy rzadko sięgają po książki, ale jeśli już to robią, to zależy im na jakości. Brzmi idealistycznie? Może i tak, ale na przykładzie własnej córki wiem, że nie sięgnie po każdą książkę, jaka się jej napatoczy, nie daje się łatwo namówić na nowe propozycje. Za to, jeśli już jakiś tytuł obdarzy uwagą,  to jest on naprawdę godny polecenia – zdał bowiem “test” u młodego odbiorcy.

Od audiobooka z powieścią Małgorzaty Wardy Sylwia i Planeta Trzech Słońc córka (wiek 9 lat) nie mogła się oderwać. Fabuła pochłonęła ją bez reszty. Realistyczne problemy jedenastoletniej bohaterki, fantastyczne postaci, nuta “magii” w smutnej prozie życia i fascynujący świat komputerowej gry  – to chyba najważniejsze atuty, które przyciągają dzieci do tej powieści.
Dorosły natomiast dostrzeże w niej głębię poruszanych problemów, bo to nie tylko “fajna przygodówka”, ale książka w pewnym sensie “terapeutyczna”, czy raczej wspierająca, dotyczy bowiem takich tematów jak utrata bliskiej osoby, żałoba, depresja, samotność. Ponadto mamy tu kwestię zacierania się granic między poczuciem rzeczywistości a wirtualnością, korzyści z gier komputerowych i czyhające  w nich pułapki. Autorka po płaszczykiem ciekawej  opowieści umieściła ważne zagadnienia i przekazała jak bardzo istotne jest i konieczne rozmawianie z dzieckiem o chorobie, śmierci, żałobie, przeżywanych emocjach.

Tytułowa Planeta Trzech Słońc to nazwa gry komputerowej, jaką tata, zawodowy programista, pisał specjalnie dla swojej córki na urodziny. Niestety, mężczyzna zmarł, a gra pozostała nieukończona. Dziewczynka pogrążona w bólu po stracie ojca wraz mamą wyjeżdża w Bieszczady. Zabiera ze sobą laptop i uruchamia grę, której główną bohaterką jest Everi. To dziwne, ale Sylwia przenosi się do wirtualnego świata, utożsamia się ze swoim awatarem. Podążając za brokatowym motylem przeżywa przygody w magicznej krainie,  tam posiada m. in. dar widzenia w ciemności, spotyka skrzydlate kojoty (Akri i Woland), pojawią się Has, Trias i cieniste istoty… Tam znajduje kolejne wskazówki od taty, próbuje go odnaleźć i uratować zagrożoną planetę.
Tymczasem jej mama, co zrozumiałe w tej sytuacji, jest na skraju depresji, zamyka się w sobie,  nie interesuje się córką, jej przeżyciami. Los daje im jednak szansę, by mogły się do siebie zbliżyć i lepiej poznać. Czy mama uwierzy w istnienie Planety Trzech Słońc? Czy pomoże córce? Swoją rolę w tej historii odgrywa też babcia.

Sylwia i Planeta Trzech Słońc Małgorzaty Wardy to powieść ciekawa, mądra, wartościowa, pełna emocji, mówiąca przystępnym językiem o trudnych sprawach. Warto zaproponować tę książkę dzieciom z przedziału wiekowego mniej więcej 8-1 3 lat, ale szczególnie tym, którzy muszą zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby oraz  tym, którym bliski jest świat gier komputerowych – może oderwą się od monitorów i przeczytają, albo posłuchają przygód Sylwii?

Audiobook okazuje się często wygodniejszą formą przyswajania tekstu. Słuchanie też pobudza wyobraźnię, a dobry lektor potrafi  tak “zaczarować głosem”, że młody odbiorca zamieni się w słuch.
Tę powieść czyta Lena Schimscheiner, aktorka teatralna, serialowa, filmowa, zajmująca się również dubbingiem. Trzeba przyznać, że jest doskonałą lektorką, a tembr jej głosu z jednej strony uspokaja, z drugiej – nie pozwala zasnąć.

AUDIOBOOKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – JAKIE POLECAMY

Spotkanie z Sylwią i Planetą Trzech Słońc  było wspaniałą ponadsześciogodzinną przygodą. To taka powieść, która usatysfakcjonuje zarówno dzieci, jak i rodziców. O jej walorach można by długo opowiadać.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Storybox.pl
Autor: Małgorzata Warda
Tytuł:Sylwia i Planeta Trzech Słońc
Czyta: Lena Schimscheiner
Czas trwania: 6 godzin 14 minut
Data wydania: maj 2020 r.
ISBN : 978-83-8194-495-3

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *