POCZYTAJ MI NA UCHO: „Królestwo ma się” Katarzyna Wasilkowska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 128

Nie wiem jak Wy, ale ja się stęskniłam za wspaniałym królestwem, królem, królową, szczególnie za królewną Tuberozą, a nawet trochę za królową babką i jej mopsem. Nie tylko ja tęskniłam. Niektóre dzieci również. To one pytały Katarzynę Wasilkowską, co się dzieje w królestwie potentatów frytkowych. Tak powstała niezależna kontynuacja Królestwa jakich wiele. Co słychać w królestwie? Ano ma się. Całkiem dobrze ma się. Dużo się dzieje, a zabawnych przypadków nie brakuje. Przekonajcie się o tym sami. Zapraszam na recenzję audiobooka Królestwo ma się Katarzyny Wasilkowskiej. Ale, ale! Nie wiecie jednego! Król podbił światowe rynki gazowanym napojem o smaku frytkowym i wszyscy zapomnieli o coca-coli.

Rodzina królewska żyje sobie spokojnie w pałacu. Ale tylko do pewnego momentu! Oto na dworze królewskim zjawia się starsza siostra władcy wraz z bliźniakami Protem i Hiacyntem. Chłopcy jeszcze nie chodzą do szkoły, a już ważą razem…. 182 kg! Plan wypożyczenia niani Psianki spełzł na niczym. I tak oto w niefortunny sposób siostrzeńcy zostali w pałacu pod opieką wujka i cioci. Ich nienasycenie i brak kultury doprowadzają wszystkich do ostateczności. „Robią to, na co mają ochotę”, bo rodzice wychowują ich bezstresowo. Lecz mądry król i na siostrzeńców znalazł sposób. Jest mądrym władcą, niezmierzonym w swej mądrości, co widać w każdy wtorek porad. Wtedy rozstrzyga sprawy swoich poddanych jak król Salomon. Jego wskazówki są proste i bardzo życiowe. Ale i on czasami ma kryzys, gdy dopada go monotonia egzystencji i bycie zwykłym królem. Chciałby coś osiągnąć, zostawić coś po sobie i znajduje na to niejeden sposób. Nawet w przebraniu rusza z królową z tajną misją i ponownie bierze udział w wojnie, by chronić królestwo i poddanych.

Miłościwa pani nie próżnuje. Ma swoje obowiązki. Zajmuje się działalnością charytatywną i raz w roku szyje… złote pantalony! To nagroda w Wielkim Filantropijnym Meczu Futbolowym. Odwiedza w komnacie królewską wróżkę w randze ministra. Rządzi twardą ręką jak król i dba o męża. Królewna Tuberoza chodzi do szkoły i w ramach projektów przeprowadza eksperymenty naukowe. Wiele się od niej dowiecie. Spotkacie też chłopca do bicia i ducha. Pójdziecie tam, gdzie król chodzi piechotą, udacie się do baru szybkiej obsługi „Vintage Frytka”, poznacie legendę o herbie. A może z Tuberozą weźmiecie udział w konkursie?

Rodzina królewska jest bardzo zwyczajna, taka jak moja i Twoja. Korzysta z internetu, pisze e-maile, ogląda telewizję śniadaniową, je pieczone bułeczki, a nawet czyta horoskopy. Żyje w królestwie jakich wiele, które nazywane są rodzinami. Rodzice pracują i zajmują się wychowaniem dzieci oraz rozwiązywaniem codziennych problemów, którym towarzyszą radości i smutki. Mali słuchacze chętnie będą się bawić w królewską rodzinę i niezwykle zwykłe królestwo, a zachęci ich do tego audiobook Królestwo ma się, czyli zbiór dziewięciu bajek, opowiadań w wykonaniu lektorki Gabrieli Jaskuły. Czaruje ona swoim głosem przez 2 godziny i 15 minut, sprawiając, że słuchacz w pałacu zajada frytki w doborowym towarzystwie. Jak dla mnie audiobook trwa za krótko i niejedno dziecko powie, że chcę więcej. Sama chętnie posłucham o kolejnych przygodach w królestwie i się pośmieję. Wyjątkowo podoba mi się język opowiadań – niby prosty i zrozumiały, ale staropolskie wstawki (a żywo, zaiste to, bardzom kontent, wielkie mi mecyje itp.) nadają mu królewskiego charakteru, wytworności.

Audiobook dla dzieci ma wartość dodaną. Autorka w swoje opowiadania wplotła elementy realnego życia. Jej bohaterami są zwyczajni ludzie, którzy mają takie same problemy jak my, choć los posadził ich na tronie. Miłościwy król jest łysy, lecz to nie wygląd świadczy o jego majestacie. Autorka wytyka wady ludzi, lecz nie zapomina o zaletach, choćby w trosce o siebie, wspieraniu się na co dzień, rozwijaniu zainteresowań, pomaganiu potrzebującym i działalności charytatywnej. W bezkrytyczny sposób rozprawia się z bezstresowym wychowaniem dzieci, pokazując jego skutki, ale daje propozycję, jak przybrać na grzeczności. Piętnuje telewizję kablową, zajmującą się mamieniem i naciąganiem poddanych. Nieobca jest jej moda na książki kucharskie i gotowanie. To wszystko ma swój cel.

Królestwo ma się Katarzyny Wasilkowskiej bardzo dobrze się ma. Przekonajcie się sami. Przeżyjcie zabawne przypadki z królewską rodziną. Przygód nie zabraknie!

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Królestwo ma się
Autor: Katarzyna Wasilkowska
Czyta: Gabriela Jaskuła
Czas trwania: 2 h 15 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-507-3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *