WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Konie, dziewczyna i pies. Pamiętnik” Jacek Podsiadło – recenzja audiobooka

Hits: 133

Kto w dzieciństwie albo w nastoletnich czasach pisał pamiętniki? Oczywiście były “ściśle tajne”, ale dziś złamiemy tę zasadę i zajrzymy do zapisków pewnej jedenastolatki, która ma wiele pasji. Zabawną  i ciekawą książkę Jacka Podsiadło czyta Mirella Rogoza-Biel.

Jacek Podsiadło, poeta i prozaik o niepokornej osobowości, związany ze słynnym “bruLionem”, laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich oraz “Silesiusa” za całokształt twórczości, autor kilku  powieści  (np. Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé) i licznych wierszy, coraz pewniej stawia kroki w literaturze dla dzieci i młodzieży. Z ogromną przyjemnością czytałam dzieciom Przedszkolny sen Marianki ( nawet mamy egzemplarz z autografem, choć niestety, nigdy osobiście nie spotkałam autora), recenzowałam młodzieżową książkę Czerwona kartka dla Sprężyny. Każdą kolejną publikację tego autora witam z radością . Nie inaczej było w przypadku Konie, dziewczyna i pies. Pamiętnik.
Moja wybredna dziewięciolatka wysłuchała audiobooka z ochotą i zaangażowaniem, co ostatnio nieczęsto się jej zdarza. O czym to świadczy?

Przede wszystkim, napisany przez mężczyznę “dziewczyński” pamiętnik okazał się bardzo przekonujący, prawdziwy – “brzmiał” dokładnie tak, jak by go napisała właśnie ta jedenastolatka, która jest bohaterką tej książki. Osadzony jest we współczesności ( nie oszukujmy się, ale dzieci raczej wolą czytać o znanych im realiach, nie bardzo pasjonują je lektury takie jak “Karolcia” czy “Pamiętnik Czarnego Noska”, które wymagają przypisów wyjaśniających jak  to dawniej było na świecie i dlaczego)
Poza tym, lektorka Mirella Rogoza-Biel przeczytała go w sposób naturalny, z pasją wcielając się w rolę piszącej w zeszyciku nastolatki.

Autorka pamiętnika lat 11 lat, uważa się za nastolatkę, ma starszą siostrę, psa Rebusa ze schroniska. Chodzi do szkoły, spotyka się z przyjaciółmi, lubi rysować, jeździć rowerem. Chce zostać skrzypaczką albo amazonką – kocha konie.  Jest zwyczajną dziewczyną, ma typowe dla swego wieku problemy, wątpliwości, uczuciowe rozterki.
Zaczęła prowadzić pamiętnik, bo… znudził jej się internet. Niemożliwe?! A jednak! Oczywiście pamiętnik opatrzony jest na początku klauzulą tajności, “Kto tu zagląda ten tak wygląda” i rozmaitymi “obostrzeniami”, są fragmenty dotyczące samego procesu pisania, bohaterka przedstawia się (niby nikt tego nie powinien czytać, ale gdyby ona sama za sto lat tu zajrzała, to żeby wiedziała…), opisuje swoja rodzinę, otoczenie, sąsiadów, znajomych, swoje pasje, obserwacje, przemyślenia i po prostu codzienność.

Jacek Podsiadło świetnie wczuwa się w swoją bohaterkę, znakomicie oddaje jej emocje, sposób odbierania świata, a nawet naśladuje typowe w spontanicznym pisaniu  w pamiętniku skreślenia, podkreślenia, powtórzenia.

Książka jest zabawna, lekka, nie czuć w niej dydaktyzmu, a jednak przemyca cenne  wartości i postawy. Mowa to np. o zwierzętach ze schroniska, o właściwej opiece nad nimi, propagowana jest jazda na rowerze, wegetarianizm, przyjaźń, życzliwość.

Niestety, książka ma poważną wadę… Jest zdecydowanie za krótka! Bardzo miło spędza się czas w towarzystwie autorki pamiętnika, jej psa i znajomych, a tu mijają 2 godziny i 16 minut i nie pozostaje nic innego jak nastawić płytę od początku. Moja córka tak właśnie zrobiła.

Ilustracje na okładce wykonała Agnieszka Świętek, rysunki bardzo pasują do konwencji pamiętnika, nietrudno nabrać ochoty na zajrzenie do wersji papierowej.

Kilka słów warto poświęcić lektorce. Mirella Rogoza-Biel jest absolwentką PWST w Krakowie, aktorką Teatru im H. Ch. Andersena w Lublinie,  występowała w telewizyjnym programie dla najmłodszych “Jedynkowe Przedszkole”. Pracuje jako aktorka dubbingowa, została właścicielką studia nagrań. Czytanie na głos jest nie tylko jej pracą, ale i pasją. I to naprawdę słychać. Szczerze polecam audiobooki w jej wykonaniu.

Konie, dziewczyna i pies.Pamiętnik Jacka Podsiadło to znakomita propozycja zwłaszcza dla dziewczyn, w wieku 9-14 lat. Rozrywka na dobrym poziomie, a kto wie, może i zachęta do pisania własnego pamiętnika?

 

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Storybox.pl, Nasza Księgarnia

Jacek Podsiadło
Czas trwania: 2 godziny 16 minut
Data wydania : 2020 r.
ISBN : 978-83-8194-301-7

 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.
(Visited 76 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial