SZPIEG W KSIĘGARNI: „Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady”, Johanna Gillbro – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje

Odsłony: 178

Skóra jest najbardziej zewnętrzną powłoką naszego organizmu. Reaguje na ciepło, zimno i dotyk. Spełnia funkcję ochronną przed wpływem środowiska, promieniami słonecznymi oraz reguluje temperaturę ciała. I chociaż jest największym narządem w ludzkim ciele, gdyż zajmuje około dwa metry kwadratowe, nasza wiedza na temat jej budowy, funkcjonowania oraz pielęgnacji wciąż jest zaskakująco uboga. Wiedzę tę zgłębić pozwoli książka Johanny Gillbro Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady. Zapraszam na recenzję.

Autorka książki w dzieciństwie zachorowała na bielactwo. To sprawiło, iż skóra znalazła się w obszarze jej zainteresowań, a wręcz fascynacji. Sama przekonała się, jak stan skóry wpływa na samoocenę, a jej wszelkie niedoskonałości mogą odbić się na zdrowiu psychicznym. Szukając najlepszej dla siebie terapii, odwiedziła wielu lekarzy, a jednocześnie intensywnie zbierała informacje na temat skóry i swojego schorzenia. Ostatecznie skończyła farmakologię, a później obroniła pracę doktorską dotyczącą bielactwa. Zdobyta wiedza pozwoliła jej wejść w świat przemysłu kosmetycznego, gdzie od kilkunastu lat pracuje nad jak najskuteczniejszymi substancjami czynnymi, które zastosować można w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Książka Zrozum swoją skórę stanowi skondensowaną wiedzę, którą Johanna Gillbro zdobywała niemal przez całe swoje życie. Poradnik zawiera podstawowe informacje o skórze oraz jej pielęgnacji. Pozwoli odkryć swoją skórę na nowo z perspektywy holistycznej. Da odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: jaki masz rodzaj skóry i w jakiej jest ona kondycji?, co zrobić, by ją poprawić i jak najlepiej pielęgnować?, czy i jak styl życia wpływa na jej wygląd i formę? Ponadto zapozna czytelnika z najnowszym stanem badań na temat skóry oraz z wpływem, jaki mają na nią mikroorganizmy.

Książka podzielona jest na cztery zasadnicze rozdziały. Pierwszy zawiera kompleksowe i szczegółowe informacje na temat samej skóry – jej warstw, jak określić jej stan, kiedy się starzeje oraz jakie schorzenia medyczne mogą na niej wystąpić. Z drugiego rozdziału dowiedzieć się można, jak pielęgnować skórę, jak wybrać odpowiedni krem, co zrobić, by pielęgnacja była skuteczna, jak wybrać ten właściwy produkt spośród gąszczu innych, a także jak chronić skórę przed słońcem. Trzeci rozdział poświęcony jest mikroorganizmom – jaką rolę odgrywają grzyby i bakterie. Ostatni rozdział skupia się na stylu życia (odżywanie, dobre i złe nawyki) oraz na tym, jak determinuje on kondycję naszej skóry.

Każdy znajdzie tutaj niejako gotową receptę, jak poznać własną skórę oraz jak świadomie się o nią troszczyć, a tym samym także o swoje zdrowie. Książka Zrozum swoją skórę zawiera wiele ciekawostek o skórze, ale przede wszystkim cenne wskazówki, które pozwolą zrozumieć jej indywidualne potrzeby i dobrać odpowiednie sposoby pielęgnacji. I mimo że jest to pozycja popularnonaukowa, to napisana jest przystępnym i jasnym językiem. Dodatkowym atutem jest zrozumiała i przyjazna dla oka szata graficzna urozmaicona zdjęciami, rysunkami, różnymi kolorami czcionki, ramkami, co bardzo ułatwia przyswajanie i zapamiętywanie informacji oraz sprawia, że książkę czyta się po prostu z przyjemnością. Jest to niezwykle ciekawa książka, nie tylko dla kosmetologów i osób interesujących się tą tematyką, ale dla każdego, komu zależy na zdrowej i jędrnej skórze, która zachowa swój młodzieńczy blask jak najdłużej.

Polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Johanna Gillbro
Tytuł: Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady
Data wydania: 2020
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-6643-668-8


Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwięrzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze…do szuflady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *