WYWIAD:

WYWIAD:

Gimnastyka mózgu smyka - czyli w królestwie szachowym Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: HISTORIA PIŁKI NOŻNEJ, Patrycjusz Pilawski – recenzja

Hits: 150

W 2019 r. Polski Związek Piłki Nożnej świętował stulecie swojego powstania. Z tej właśnie okazji ukazała się nieduża, bo około stustronicowa publikacja, która może być świetnym prezentem dla każdego fana piłki nożnej.  W Historii polskiej piłki nożnej Patrycjusza Pilawskiego nie znajdziemy typowej historii tej dyscypliny sportu. Autor zastosował tu zupełnie inną taktykę, a mianowicie wykorzystał technikę quizów. Książka zawiera 270 pytań z czterema wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.  Cel tej publikacji to przypomnienie historii naszego narodowego sportu. 


Ze smutkiem muszę przyznać, że największe – wręcz spektakularne — sukcesy mamy, niestety, już za sobą, ale jak zwykł mawiać najwybitniejszy polski selekcjoner Kazimierz Górski „Dopóki piłka jest w grze, wszystko może się wydarzyć”, a zatem mam cichą nadzieję, że jeszcze o sukcesach usłyszymy.
Tymczasem okazuje się, że mimo obecnego ich braku, w dziejach polskiego futbolu bywają momenty niezwykle ciekawe, przełomowe, humorystyczne, a czasem wręcz odwrotnie.

Tematyka quizów zaproponowana przez Patrycjusza Pilawskiego jest bardzo różnorodna. Oto niejako na lewym skrzydle rozgrywają się pytania dotyczące wielkich i ważnych meczów, zawodników i drużyn, a prawe skrzydło zdominowane jest przez pytania dotyczące ogólnie futbolu. Czasem mamy do czynienia z autem i wychodzimy poza regulaminowe pole gry, by odpowiedzieć np. na pytanie, kiedy na ziemiach polskich pojawiła się pierwsza skórzana piłka nożna i kto ją przywiózł do Krakowa.

Sporo czasu spędzamy w polu podbramkowym, by z kolei zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi bramkarzy i goli.
Czasem odpoczywamy na ławeczce, by czekając na wejście do gry odpowiedzieć na pytania, w których futbol w pewien sposób łączy się z literaturą i ogólnie ze sztuką. Przykładem może być choćby pytanie dotyczące napisanego przez Boya Żeleńskiego Kupletu footbolisty.
Zaglądamy też do szatni i na trybuny, a także do samego PZPN–u, by odpowiedzieć, ile razy w jego logotypie następowały zmiany.

Pytania proponowane przez Pilawskiego ułożone są w kolejności chronologicznej, w końcu książka nosi tytuł Historia polskiej piłki nożnej.
Niewątpliwie dużym plusem są odpowiedzi, do których w większości autor dołączył przypisy zawierające dodatkowe wiadomości. Rzeczowość książki podnosi również spis wykorzystanych przez autora źródeł informacji.
Dla miłośników futbolu, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat tej dyscypliny, czeka jeszcze dodatkowa gratka, jaką jest spis książek i stron internetowych, które warto przeczytać.
A zatem, wykorzystując słowa samego autora zawarte we wstępie: „Wszystkim Czytelnikom życzę przyjemnej lektury”.

Ja przyznaję, że jestem nią zachwycona. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawem autorskim

 

 Wydawnictwo – Impuls

Autor – Patrycjusz Pilawski 

Tytuł – Historia polskiej piłki nożnej. Quiz

Liczba stron -113 

Rok wydania – 2020

ISBN    978-83-8095-837-1 

 

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Prowadzi firmę edukacyjno-szkoleniową “Pasja i Ty”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

(Visited 135 times, 1 visits today)

One Response to SZPIEG W KSIĘGARNI: HISTORIA PIŁKI NOŻNEJ, Patrycjusz Pilawski – recenzja

  1. Cassie pisze:

    Na stronie jest napisane kilka razy “Historia piłki nożnej. Quiz”, a powinno być “Historia polskiej piłki nożnej. Quiz”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close