POCZYTAJ MI NA UCHO: „DRUGA STRONA NOCY” Joanna Jax – recenzja

audiobooki - recenzje literatura historyczna - audiobooki

Odsłony: 2010

Ech, co to była za podróż! Pełna niebezpieczeństw, trwogi, niepewności, zmartwień, strachu o bliskich i znajomych, cierpienia i śmierci, która nie zważała na nic. Nie obyło się bez krzyków i raniących słów, lamentów i płaczu, wybuchów złości i oskarżeń. Na szczęście były także dobre chwile i łzy szczęścia, ulga mieszająca się z radością na widok dawno niewidzianej osoby oraz wybuchy śmiechu głównie za sprawą małej cholery. Karuzela emocji wirowała, a ja kręciłam się na niej. Albo ja zbyt emocjonalnie przeżywam akcję powieści, albo Joanna Jax pisze zbyt realistycznie, wiernie oddając realia tamtych czasów i portretując ludzi. Zapraszam na recenzję Drugiej strony nocy, trzeciego tomu trylogii Zanim nadejdzie jutro Joanny Jax.

Przywiązałam się do bohaterów i stęskniłam za nimi, zwłaszcza za Nelą Domosławską, Błażejem Piotrowskim, Gabrielą Kącką, Niną Zawiślańską, Grzegorzem Osowieckim, Jakubem Staśko. Ciekawiły mnie dalsze losy doktora Pawła Zawiślańskiego, Laury Morawińskiej, a nawet tych nielubianych przeze mnie postaci, czyli aktorki Apolonii Ryszewskiej i radzieckiego sołdata Borisa Aristowa. Ci dwoje dostali prezent od losu – każde z nich trafiło na swego i wzięło ślub niejako z przymusu. Mieli wybór. Znali konsekwencje. „Były takie sprawy, z którymi człowiek musiał uporać się sam”.

Każdy z bohaterów mierzy się z trudami życia codziennego oraz z własnymi uczuciami, myślami, dylematami. Bywa i tak, że trzeba czasu i kolejnych życiowych doświadczeń, by wszystko sobie przewartościować i zrozumieć pewne rzeczy. Każdy z bohaterów jest boleśnie doświadczony przez życie i okaleczony duchowo, różnie radzi sobie z poczuciem osamotnienia i żałobą po bliskich, a mimo to szuka swojego miejsca na ziemi, by odbudować własne życie i znaleźć szczęście, choć los jeszcze nie raz i nie dwa wystawi go na ciężką próbę. „Gdy wciąż czekasz na lepsze jutro, dzisiaj przecieka ci przez palce”.

Gdzieś w Azji Gabriela i Błażej czubią się, że aż iskry lecą! Skrywają prawdziwe uczucia, krzywdząc siebie nawzajem. Gabriela bawi się Błażejem jak kot poranioną myszą. Mężczyzna wstępuje do armii, a jego ukochana zaczyna pracę w szpitalu, by potem zostać Pestką. Nina zajmuje się polskimi sierotami, a pyskata Nela jest dalej hop do przodu. Ten czort wcielony ciągle wywija numery. Nawet jak chce dobrze, to zawsze coś wyjdzie nie tak i tylko przysparza zmartwień. Nie brak jej tupetu i pomysłowości. Ekscentryczne pomysły rezolutnej dziewczynki i jej słowa niemizernie mnie bawiły. Nela jako Masajka musiała wyglądać niesamowicie, ale i ona walczyła z traumą. Na Syberii doktor Zawiślański zmaga się z chorobami, brakiem leków, mrozem i wyrzutami sumienia. Całkiem dobrze radzi sobie w Wilnie Kuba, choć jego serce cierpi katusze przez Laurę, która jednocześnie zadaje się z Niemcem. Miłość niejedno ma imię w tej powieści. „Są tacy ludzie, którzy odciskają w naszych sercach piętno na całe życie”.

Dla mnie ważnym bohaterem jest historia. Nie stanowi ona tylko tła dla wydarzeń fikcyjnych bohaterów, ale jest pełnoprawnym bohaterem pierwszoplanowym. Trwa ewakuacja Polaków z ZSRS. W Iranie Polska Armia przechodzi pod kuratelę Armii Radzieckiej. Polscy żołnierze walczą na różnych frontach, biorą udział w bitwie o Monte Cassino. Na łamach powieści pojawiają się autentyczne postacie historyczne, choćby hrabia Tyszkiewicz i Hanka Ordonówna pracująca z uchodźcami. W radiu można usłyszeć parodystkę Władę Majewską.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1942-46, epilog przenosi nas do 1952 roku. Wojenna zawierucha rzuca bohaterami po całym świecie. Od Wilna przez Moskwę i Kondratiewo na Syberii, przez Iran, Pakistan, Egipt, Libię, Maroko, Kenię, Włochy, aż do Polski. Droga to wyboista, wymagająca wiele hartu ducha, wytrwałości i cierpliwości oraz nadziei, że w końcu wróci się do ojczyzny. Czuć tęsknotę za Polską i dawnymi czasami, za normalnością i chęcią osiedlenia się, za spokojem i pokojem.

Co może się stać, zanim nadejdzie jutro? Wiele, zbyt wiele, dlatego tak często pojawiały się tytułowe słowa trylogii. „Kochaj się ze mną, zanim nadejdzie jutro, bo jutra może już nie być” – i rzeczywiście dla niektórych postaci tego jutra nie było. Umierały z głodu, chłodu, choroby, wycieńczenia, ginąc od kul, ale także połykając truciznę. My też dzisiaj, w tym nieludzkim czasie pandemii, tym bardziej powinniśmy cenić życie, doceniać bliskich, szanować ludzi wokół siebie, pomagać innym, umieć wybaczać. „Każda noc ma swoją drugą stronę, którą możemy zobaczyć jedynie oczami swej duszy”.

Przez ponad siedemnaście godzin z niesłabnącym zainteresowaniem słuchałam głosu lektorki Elżbiety Kijowskiej. To ona była moim przewodnikiem w czasie wojennej zawieruchy i tuż po niej. Prowadziła mnie krętymi ścieżkami po Europie, Azji i Afryce, nie szczędząc mi trudu i łez, dając w kość, pozbawiając nadziei, ale i czasami ją przywracając. Pozwalała się uśmiechnąć od czasu do czasu, docenić życie i miłość. Obrazy sierocińca, szpitala, obozów wojskowych, żegnania się z ubraniami swoich bliskich, walizkami, zabawkami przed wyjazdem do Iranu pozostaną w mej pamięci na długo. Trylogia Zanim nadejdzie jutro to hołd autorki oddany tym, którzy przeżyli II wojnę światową, którzy zginęli podczas niej, którzy podążali długą drogą do ojczyzny i walczyli o jej wolność.

Jeśli ktoś nie chce się rozstawać z bohaterami, zwłaszcza z Nelą, Błażejem, Gabrielą, Kubą, niech sięgnie po najnowszą trylogię Joanny Jax – Prawda zapisana w popiołach. To swoiste połączenie losów niektórych bohaterów trylogii Zanim nadejdzie jutro i sagi Zemsta i przebaczenie. Akcja osadzona jest w głębokim PRL-u, w latach 50. XX wieku i również rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń historycznych w Polsce.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

KUP TEGO AUDIOBOOKA W DOBREJ CENIE


 


Tytuł: Zanim nadejdzie jutro. Druga strona nocy
Autor: Joanna Jax
Czyta: Elżbieta Kijowska
Czas trwania: 17 h 36 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-074-0

 

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *