SZPIEG W KSIĘGARNI: “Mopsik, który chciał zostać króliczkiem” Bella Swift – recenzja premierowa

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 143

Peggy, uroczy mopsik, który chciał zostać jednorożcem, powraca! Znów boryka się z problemami: tym razem piesek jest zazdrosny o nowego członka rodziny.  Bella Swift znalazła wspaniały sposób, aby przekazać dzieciom cenną lekcję o emocjach, których każde z nich w pewnym stopniu doświadcza.  Urocza, zabawna i mądra książka, idealna do samodzielnego czytania, ucieszy dzieci i usatysfakcjonuje rodziców!

Kolejny tom serii brytyjskiej autorki Belli Swift okazał się u nas nie mniejszym hitem niż część pierwsza. Nowa książka została wprost pochłonięta przez dziewięciolatkę, która nie tylko zachwyciła się nią, ale także poprawnie ją zinterpretowała. Uznała, że Mopsik, który chciał zostać króliczkiem to idealna propozycja dla dzieci, które mają młodsze rodzeństwo i nie bardzo radzą sobie z nową sytuacją, kiedy rodzice poświęcają im mniej uwagi, albo tak im się przynajmniej wydaje. Na przykładzie bohatera można zrozumieć, że w rodzinie jest miejsce dla każdego, a konkurencja może zamienić się w przyjaźń.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, wkrótce będą także urodziny Chloe. Dziewczynka marzy o nowym rowerze, ale gdy okazuje się, że u koleżanki są małe króliczki do wydania, decyduje się na drugie zwierzątko. Rodzice się zgadzają. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że Peggy,  przygarnięta ze schroniska, czuje się opuszczona,  samotna, wręcz zagrożona. Ukochana opiekunka poświęca więcej czasu i uwagi króliczce. Kocur z sąsiedztwa utwierdza sunię w przekonaniu, że ma konkurencję i musi walczyć o swoją pozycję. Zazdrosna mopsiczka boi się, że ją oddadzą, stara się więc zachowywać tak jak królik, by przypodobać się opiekunom. Próbuje kicać,  buszuje w ogródku, a gdy to zawodzi, wpada na “perfidny” plan.  W wielkanocny poranek postanawia coś zrobić i zwalić winę na Coco. Zemsta jest słodka?  Aż za bardzo i to w dosłownym znaczeniu. Niestety,  efekt jest taki, że piesek ląduje w klinice weterynaryjnej. Cała rodzina martwi się o Peggy. Zwierzątko na szczęście wyzdrowiało, a jednocześnie dostało ważną naukę od innych czworonożnych pacjentów.  Peggy zrozumiała, że   w rodzinie jest miejsce dla każdego, dla każdego wystarczy miłości. Zaczęła inaczej traktować małą króliczkę. Co więcej, postarała się spojrzeć na sytuację z jej perspektywy.  Finał opowieści jest sielski i szczęśliwy. Fajnie jest być starszą siostrą, nawet w relacji międzygatunkowej 😉
Ale znając naszą psinkę, kto wie, co jej jeszcze kiedyś wpadnie do uroczego, choć jeszcze niezbyt mądrego, łepka…

Opowieść jest ciekawa i zabawna, dzieci śledząc perypetie bohaterów nie nudzą się, a często też się z nimi utożsamiają. Bardzo częste jest bowiem zjawisko odczuwania zazdrości o młodsze rodzeństwo, czy inną osobę w otoczeniu (np. nową koleżankę/kolegę w klasie), obawa o własną pozycję, poczucie niepewności, walka o uwagę, nieraz podejmowana w  desperacki sposób.
Dorosły zaś od razu widzi “drugie dno”, czyli wszystkie walory edukacyjne i wychowawcze,  przekazane sprytnie w bajeczce o piesku i króliczku.
Można godzinami tłumaczyć dzieciom  jak powinny się zachowywać, co powinny zrozumieć, analizować emocje, przyczyny i skutki. Nie zawsze jednak taki przekaz dociera, ale też nie każdy rodzic tak postępuje (z braku wiedzy, kompetencji, czasu, możliwości…). Wtedy z pomocą bieży literatura i właśnie “Mopsik, który chciał zostać króliczkiem” okazuje się na wagę złota.
Oprócz głównego tematu – zazdrości, ponownie ( tak jak i w pierwszej części) autorka pięknie ukazała opiekę nad zwierzętami, empatię, tolerancję, przyjaźń, rodzinną współpracę, a także dyskretnie przekazała, że nie należy nikogo oceniać na podstawie wyglądu. Nie można też zapomnieć o cennej wskazówce – czekolada jest dla psów naprawdę szkodliwa, a obżarstwo – nikomu nie wskazane.

Wartościom  wychowawczym  przekazanym bez moralizatorstwa towarzyszą  też walory artystyczne. Ilustracje są naprawdę urocze, sympatyczne i rozbrajająco słodkie. Zachwycą nie tylko dziecko. Autorami rysunków są  Nina Jones i Artful Doodlers.
Dodam jeszcze, że w tej powieści pojawia się dość rzadko spotykany w literaturze motyw świąt wielkanocnych, ale niezbyt rozbudowany i sprowadzony właściwie tylko do zwyczaju szukania przez dzieci czekoladowych jajek. Na uwagę zasługuje też postać pani weterynarz – doktor Shah. Brawo, autorzy. O co chodzi – odsyłam do ilustracji.

Nie ukrywam, że  obie ze starszą córką zostałyśmy fankami serii o mopsiku, już nie możemy się doczekać kolejnych części,  które są już zapowiedziane.  Bardzo serdecznie polecamy! To wspaniała familijna lektura nie tylko na wiosenne dni!

Tę książeczkę najtaniej kupisz TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Wilga
Tytuł: Mopsik, który chciał zostać króliczkiem
Autor: Bella Swift
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Ilość stron: 144
Data wydania:25 marca 2020
ISBN 978-83-280-7729-4

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *