POCZYTAJ MI NA UCHO: „Sekret rodziny von Graffów” Bożena Gałczyńska-Szurek – recenzja

Odsłony: 261

Rodzinne sekrety rozpalają zmysły. Skrywane od dawna kuszą, wołają, cierpliwie czekają na ujawnienie. Czekają na swoje pięć minut. Gdy już ujrzą światło dzienne, są na ustach wszystkich, bliższych i dalszych krewnych oraz osób spoza rodziny. Rzutują na teraźniejszość i przyszłość, choć miały miejsce w przeszłości, czasem bardzo odległej. Rewidują poglądy, zmieniają ludzi, łączą i dzielą. Zapraszam na recenzję audiobooka Sekret rodziny von Graffów Grażyny Gałczyńskiej-Szurek.

Arystokrata Hans von Graff, przywódca niemieckich neofaszystów, poważnie choruje. Zwierza się wnuczce Marii, że jego ojcem był niemiecki oficer Gustav Fischer, który stacjonował w Himmlerstadt. Zwraca się do niej z prośbą o pomoc w prywatnej sprawie. Nie jest to proste, gdyż prawicowe przekonania dziadka kłócą się z lewicowymi poglądami wnuczki dziennikarki. „W co ty mnie chcesz wpakować? Mamy same niewiadome. To jakaś tajemnicza i podejrzana sprawa”.

Maria von Graff przyjeżdża do Zamościa, w którym ma znaleźć trop prowadzący do rozwiązania rodzinnej tajemnicy. Jej oficjalny powód wizyty to cykl artykułów o Himmlerstadt i nazistowskich planów stworzenia centrum osadnictwa niemieckiego na Zamojszczyźnie. Nieprzygotowana Niemka popełnia błąd za błędem, co wytyka jej archiwista Alfred, przywódca lokalnych narodowców. Historyk Andrzej łagodzi sytuacje. Obaj mają jej pomagać. Poszukiwanie interesujących Marię dokumentów utrudnia Wisława, sekretarka archiwisty. To dopiero początek poszukiwań, a już piętrzą się problemy.

Każdy dzień pobytu Marii w Zamościu to nowe informacje. Zaskakujące wiadomości tworzą zupełnie inny obraz jej przodków. Wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat zmieniają jej spojrzenie na siebie, rodzinę, Polaków. Ożywają zamojskie duchy przeszłości. Maria coraz bardziej angażuje się emocjonalnie w historię Roztocza i śmierci tysiąca ludzi. Utożsamia się z nią. Z obserwatora staje się mimowolną uczestniczką dramatycznych wydarzeń wojennych i współczesnych. Ktoś zakłóca jej spokój, zagraża jej bezpieczeństwu. Ktoś, kto zna jej prawdziwy powód pobytu w Zamościu. Może liczyć na Andrzeja, który staje jej się bliski. Narzeczony Helmut schodzi na dalszy plan.

Tytuł powieści intryguje. Słowo klucz to ‘sekret’. Tajemnica pochodzenia Hansa von Graffa jest pogmatwana i wielowątkowa. Autorka skrupulatnie przygotowała i dopracowała skomplikowaną historię rodzinną osadzoną w wojennej zawierusze i w interesującym historycznie miejscu. Przemyślała ją w każdym szczególe, a te stopniowo ujawnia. Odkrycie goni odkrycie, rewelacja rewelację. Jestem pod wrażeniem tak wieloaspektowej tajemnicy, której nie sposób odgadnąć, choćby ze względu na jej drugie dno. Prawda zdumiewa nie tylko Marię i jej polskich pomocników, lecz także słuchacza, a wraz z niebanalnym zakończeniem tytułowy sekret nabiera nowego znaczenia. „Rany boskie! Miało być ciekawie, ale żeby aż tak?”.

Grażyna Gałczyńska-Szurek bohaterem swej powieści uczyniła historię Polski. Na akcję swej powieści celowo wybrała Zamość – miasto założone przez Jana Zamoyskiego, hetmański gród, Padwę Północy, perłę renesansu. Oprowadza po nim Andrzej i opowiada jego historię. Zamość był istotnym punktem strategicznym drugiej wojny światowej, na mapach figurował jako Himmlerstadt i związany był z planem nazistów. „Miasto, które wygląda niczym raj. To najbardziej paskudne i przewrotne usytuowanie miejsca zagłady, jakie kiedykolwiek widziałam. To przeraża”. Autorka odkrywa przerażającą historię Zamojszczyzny, niemieckich planów i ich perfekcyjnej realizacji. Wysiedlenia Roztoczan, dzieci Zamojszczyzny, powstanie zamojskie, Rzeczpospolita Józefowska – to fakty. Dziennikarka wyjawia motywacje Niemców i ich bezduszne okrucieństwo oraz powód zakładania obozów zagłady, który wydaje się z jednej strony absurdalny, a z drugiej całkiem logiczny. Docenia niemiecką skrupulatność i zamiłowanie do porządku.

Gdy słuchałam audiobooka, chwilami odnosiłam wrażenie, że znam miejsca i bohaterów. W poprzedniej powieści Grażyny Gałczyńskiej-Szurek Wieczność bez ciebie akcja rozgrywała się w Zamościu. Wówczas gościłam w mieszkaniu pani Barbary Kowalskiej, u której pomieszkuje Maria. Ponownie spotkałam Józię. W Sekrecie autorka oddaje głos tej ciekawskiej gospodyni. Starsza kobieta wspomina dzieciństwo. To przejmująca i bolesna opowieść w wykonaniu lektorki Agnieszki Krzysztoń, ukazująca bezmiar okrucieństwa nazistów wobec dzieci i wolę życia człowieka, przetrwania za wszelką cenę. Emocji podczas słuchania audiobooka na pewno nie zabraknie. Ciekawostek historycznych również.

Sekret rodziny von Graffów to dramat rodzinny z happy endem po ponad siedemdziesięciu latach od zakończenia wojny z wątkiem miłosnym i tajemnicami. To historyczno-obyczajowa powieść o niełatwych losach wielu rodzin, którym II wojna światowa namieszała w życiu i z którą ciężko się pogodzić. Świadome zatajanie prawdy i życie w kłamstwie to wybór bohaterów, jednak celowe odebranie tożsamości już nim nie jest.„Wybaczanie jest ważną częścią życia”.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Sekret rodziny von Graffów
Autor: Bożena Gałczyńska-Szurek
Czyta: Agnieszka Krzysztoń
Czas trwania: 9 h 41 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-150-1

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *