POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: „Za szafą” Anna Onichimowska – recenzja

Hits: 135

Co zrobić, gdy siostra pisze pamiętnik, tato pisze artykuły na komputerze do lokalnej gazety „Blokowisko”, a Kot bloga? Co zrobić, gdy jest się skazanym na „pisanie”? Samemu trzeba zacząć COŚ pisać. Tylko co? I o czym? Zwłaszcza że chodzi się dopiero do trzeciej klasy szkoły podstawowej… Zapraszam na recenzję audiobooka Anny Onichimowskiej Za szafą.

Jarek Liciński mieszka z rodzicami i czternastoletnią siostrą Krystyną w bloku w Warszawie. Małe mieszkanie ogranicza przestrzeń życiową rodziny. Jarek dzieli pokój z Krysią. Granicę ich „terytorium” wyznacza szafa. Chłopiec mieszka za szafą. Lubi swój kąt. Schowany za szafą, niezauważony przez nikogo słyszy różne rzeczy, które może opisać. Pewnego dnia zdecydował, że napisze powieść autobiograficzną, ale zacznie od początku roku szkolnego. „Postanowiłem, że moja powieść będzie nosić tytuł Za szafą”.

W życiu Jarka dużo się dzieje. Wydarzenia przelewa na papier, opisując je ze swej perspektywy, ujawniając swoje emocje, relacje z siostrą. Pisze o szkole, siostrze, jej chłopaku Kocie, sąsiadach, świętach, wizycie u dziadka na wsi i w galerii. Porusza tematy ważne z jego punktu widzenia. Rozbawiła mnie niespodzianka na Dzień Nauczyciela i przebranie na bal karnawałowy oraz ucieczka Rudolfa z wielkiej skrzyni nowego lokatora, która wprawiła w popłoch cały blok. Cieszyłam się, że Jarek myśli proekologicznie, bierze udział w Sprzątaniu Świata, a nawet wskazuje skutki braku ekologicznego myślenia. Jednak najbardziej mnie ujęła za serducho postawa Jarka w rozdziale Dzień Dziecka. Empatia chłopca, pomocna dłoń wyciągnięta w stronę dzieci zamieszkujących dom dziecka, konkretne decyzje i działanie poruszyły we mnie czułe struny. Jarek to wzór godny do naśladowania, choć nie zawsze. Dziecięca naiwność czasami zbiera żniwo.

Jarek pisze z dziecięcą szczerością, prosto, wnikliwie opisując otaczającą go rzeczywistość i czasami ją komentując. Jego perspektywa spojrzenia na świat, dziecięcy światopogląd są zupełnie inne niż dorosłej osoby, co sprawia, że jego powieść jest zabawna i wiarygodna w odbiorze. Każdy rozdział w audiobooka to jeden fragment z życia Jarka Licińskiego. Lektor Krzysztof Plewako-Szczerbiński nie tyle się wcielił w postać trzecioklasisty, ile nim był i czytał swoją powieść. Brzmienie jego głosu, intonacja przykuwały uwagę przez 1 h i 14 minut.

Audiobook Za szafą w pośredni sposób zachęca ogólnie do pisania, a szczególnie do pisania o sobie, o swoich sprawach, wydarzeniach z życia, uczuciach. Być może książka Jarka zainspiruje któregoś małego słuchacza do napisania swojej powieści autobiograficznej… Korzyści z tego byłoby wiele.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Wydawca: Storybox.pl

Tytuł: Za szafą

Autor: Anna Onichimowska

Czyta: Donata Cieślik

Czas trwania: 1 h 14 minut

ISBN: 978-83-8194-078-8

(Visited 109 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial