SZPIEG W KSIĘGARNI: “Himalaje. W poszukiwaniu joginów” Nina Budziszewska – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje życie i pasje

Odsłony: 352

Nie ustajemy w poszukiwaniu ciekawych książek i choć zazwyczaj przedstawiamy literaturę piękną, klasykę, czy twórczość dla dzieci, to nie pozostajemy obojętni wobec literatury faktu, popularnonaukowej, podróżniczej, czy też takiej, którą trudno umieścić w ramkach gatunku. Przyglądamy się też  różnym poradnikom i przewodnikom. Tym razem przedstawiamy dość specyficzną publikację – 0  jodze, rozwoju duchowym i Indiach, napisaną z profesjonalizmem i pasją. Jej autorka jest pracownikiem naukowym Zakładu Filologii Indyjskiej oraz kierownikiem studiów podyplomowych w zakresie jogi klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim, tłumaczką sanskrytu i pasjonatką jogi, prowadzi stronę “Atelier myśli”. 

Rozwój duchowy to podróż, a według autora przedmowy, Macieja Wieloboba,  książka Niny Budziszewskiej  jest właśnie taką podróżą. Opowiada w niej o Indiach, swoich podróżach i poszukiwaniach (na mapie wypraw pojawiają się m.in. Delhi, Haridwar, Rishikesh, Gangotri, Manali, Kaza…), wplata w to nauczanie jogi, używa nazw i pojęć wywodzących się z sanskrytu,  podaje merytoryczne i praktyczne informacje, wyjaśnia czym jest joga jako filozofia i sztuka życia.

Czytelnicza podróż w głąb tej książki to nie lada wyzwanie i nie każdy je podejmie, ale dla niektórych będzie to cenna i satysfakcjonująca lektura. A kto lepiej zrozumie joginkę i podróżniczkę niż inna podróżniczka zafascynowana Azją południowo-wschodnią także praktykująca jogę?

Oto opinia Danuty Baranowskiej, której fotoreportaże z podróży po Polsce i świecie, prezentujemy w czwartki w naszym magazynie:

Książka Himalaje w poszukiwaniu joginów Niny Budziszewskiej  nie jest przeznaczona dla przeciętnego i przypadkowego czytelnika. Nie da się jej czytać do poduszki, czy w pociągu. To książka dla ludzi zainteresowanych hinduizmem, buddyzmem, zasadami jogi i filozofią życia.

Większość ludzi w zachodniej kulturze uważa jogę a właściwie hatha-jogę za praktykę, której głównym celem jest zdrowie, gimnastyka, poprawa kondycji z możliwością relaksu i odprężenia.

Joga jako trening, ruch i ćwiczenia gimnastyczne uwzględnia wszystkie organy ludzkiego ciała. To praca z ciałem, ruchomością rozciąganiem i elastycznością. Ale joga tak naprawdę  jest to przezwyciężenie własnej słabości i ograniczeń, to  dyscyplina samodoskonalenia, medytacji i ascezy, która prowadzi do rozwoju  duchowego, do wyzwolenia, do osiągnięcia szczęścia  i spełnienia, a służą temu dwie główne techniki – asana i pranayama.

Asany to pozycje jogiczne ciała, a pranajama to kontrolowane ćwiczenia oddechowe, którym oddaje się każdy praktykujący jogę.

Autorka sama jest prawdziwym joginem. Praktykowała w aśramach (pustelniach hinduskich), świątyniach i szkołach jogicznych w Indiach. Ponieważ kolebką jogi są indyjskie Himalaje, tam też poszukiwała prawdy, filozofii życia, duchowego aspektu jogi. Podróżowała po himalajskich drogach i ścieżkach z dala od turystycznych ośrodków, publicznymi środkami transportu, w trudnych warunkach, w ścisku, tłumie i brudzie, nierzadko w ulewie, błocie, często piechotą, ale zawsze wśród mieszkańców, rozmawiając z wyznawcami hinduizmu i buddyzmu poznawała jogę we wszystkich jej formach praktyki.

Książka ta stanowi wspaniałą drogę dla ludzi praktykujących jogę, wyznających filozofię życia i poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące drogi rozwoju duchowego, świadomości i przestrzegania zasad etycznych.

 

polecamy, Danuta Baranowska
Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo Sensus
Autor:Nina Budziszewska
Tytuł: Himalaje. W poszukiwaniu joginów
Ilość stron: 320
data wydania: 2019
ISBN:9788328357235 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *