POCZYTAJ MI NA UCHO: „Zagadka grobu wampira. Detektywi z Tajemniczej 5” Marta Guzowska – recenzja

Odsłony: 216

„Cześć. Mam na imię Marta i piszę książki dla dzieci oraz dorosłych. Jestem też archeolożką. Zadaje ci pytanie po prawie każdym rozdziale. Ale jeśli któreś okaże się dla ciebie za trudne, nic nie szkodzi. Prawidłową odpowiedź zawsze znajdziesz na początku kolejnego rozdziału. Ciekawe, czy uda ci się rozwiązać zagadkę grobu wampira. Miłej zabawy i do zobaczenia w następnym tomie Zagadce królowej myszy. Autorka” – tak wita się ze słuchaczami audiobooka Zagadka grobu wampira i zachęca do jego wysłuchania Marta Guzowska. Mnie pozostało zaprosić do przeczytania recenzji drugiego tomu cyklu Detektywi z Tajemniczej 5. Będzie trochę strasznie…

Czym dla młodych detektywów Anki, Piotrki i Jagi jest wyjazd na wakacje do wujka archeologa? Przeżyciem wakacyjnej przygody! Czym będzie znalezienie się na stanowisku archeologicznym wśród poszukiwaczy skarbów? Niezapomnianym doświadczeniem! A czym będzie obserwowanie pracy przy wykopie z grobem wampira? Spełnieniem marzeń! Szykują się najlepsze wakacje pod słońcem! Nic dziwnego, że mali detektywi są tak podekscytowani i rozemocjonowani. Jeszcze nie wiedzą, co ich czeka…

Wujek Janek zaprosił na tydzień Piotrka, Jagę i Ankę. Jest kierownikiem wykopaliska archeologicznego w dawnym Księstwie Mazowieckim. To tu najdłużej ludzie wierzyli w wampiry i to tu zachowało się najwięcej pochówków wampirycznych. Nad jednym z nich pracuje pan Janek z ekipą. „To naprawdę niezwykłe i rzadkie odkrycie”. Wykop znajduje się obok muru cmentarza, ale nie ma w nim grobu wampira. To szczątki osoby, którą dawniej podejrzewano o wampiryzm. „To średniowieczne cmentarzysko z grobem wampira jest unikalne”.

Noc. Pełnia. Liście szeleszczą. Folia nad wykopem się rusza. Zapala się światło w pobliskiej przychodni. Atmosfera grozy narasta, a mali detektywi wybrali się na spacer w środku nocy po cmentarzu! Rano okazało się, że ktoś z wykopu ukradł czaszkę wampira. Mali detektywi muszą wydedukować, kto ją ukradł, zanim przyjedzie policja. Piotrek i Anka wkraczają do akcji. Jaga i szczur Shrelock także. W ruch idzie miarka, telefon, notes, lecz przede wszystkim szare komórki i bystre oczy.

Autorka tworząc fabułę pełną przygód i zagadek, wykorzystała swoją wiedzę archeologiczną i detektywistyczną. Odsłania tajniki pracy archeologa w terenie. Dokładnie opisuje działania bohaterów, przytacza ich rozmowy, pokazuje ich tok myślenia i rozważanie hipotez. Wciąga w dochodzenie małego słuchacza i wymaga od niego logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek z bohaterami. Zwraca się do niego bezpośrednio, zadając mu pytanie i sugerując odpowiedzi, np.: „Dlaczego tajemnicze ślady prowadzą tylko w jedną stronę?”. Interaktywna forma czytania sprawdza się znakomicie, także za sprawą lektorki Donaty Cieślik, która rzez 2 h i 9 minut rozprawia o wykopaliskach i wampirach. Jaga w jej wykonaniu jest niesamowita! Momentami wydawało mi się, że dziewczynka stoi obok mnie.

Jagoda ciągle pyta i ma pretensje do innych, że słyszy dużo nowych słów. Jej nagminne pytania mogą irytować, lecz dzięki odpowiedziom na nie mały słuchacz zdobywa wiedzę, poszerza horyzonty, dowiaduje się ciekawych rzeczy. Już wie, co to datowanie, smętarzysko, dziedzictwo kulturowe, dedukcja, poszlaki. Jednak w tej powieści dla dzieci najważniejsze jest obalenie wierzeń w wampiry. Autorka w przystępny sposób wyjaśnia, czemu ludzie uznawali innych za wampiry, jak się przed nimi zabezpieczali, co z nimi robili. W dodatku Niezwykłe groby ujawnia historie o grobach i wampirach w wielu kulturach. Zachęca także do obejrzenia wykopalisk w najbliższej okolicy.

Zagadka grobu wampira to troszeczkę straszna książka dla dzieci ze względu na tematykę i miejsce akcji, ale i momentami zabawna. Jaga potrafi rozbawić swoim urokiem, przewrotnością, spojrzeniem na świat oczami małego dziecka. Zgadnijcie, kto się boi wampirów, a kto uważa, że to bajka dla malutkich dzieci. Do zobaczenia w trzecim tomie cyklu Zagadka królowej myszy.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim


Tytuł: Zagadka grobu wampira
Cykl: Detektywi z Tajemniczej 5
Autor: Marta Guzowska
Czyta: Donata Cieślik
Czas trwania: 2 h 9 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-017-7

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *