POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Himalaje. W poszukiwaniu joginów” Nina Budziszewska – recenzja

Hits: 330

Nie ustajemy w poszukiwaniu ciekawych książek i choć zazwyczaj przedstawiamy literaturę piękną, klasykę, czy twórczość dla dzieci, to nie pozostajemy obojętni wobec literatury faktu, popularnonaukowej, podróżniczej, czy też takiej, którą trudno umieścić w ramkach gatunku. Przyglądamy się też  różnym poradnikom i przewodnikom. Tym razem przedstawiamy dość specyficzną publikację – 0  jodze, rozwoju duchowym i Indiach, napisaną z profesjonalizmem i pasją. Jej autorka jest pracownikiem naukowym Zakładu Filologii Indyjskiej oraz kierownikiem studiów podyplomowych w zakresie jogi klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim, tłumaczką sanskrytu i pasjonatką jogi, prowadzi stronę “Atelier myśli”. 

Rozwój duchowy to podróż, a według autora przedmowy, Macieja Wieloboba,  książka Niny Budziszewskiej  jest właśnie taką podróżą. Opowiada w niej o Indiach, swoich podróżach i poszukiwaniach (na mapie wypraw pojawiają się m.in. Delhi, Haridwar, Rishikesh, Gangotri, Manali, Kaza…), wplata w to nauczanie jogi, używa nazw i pojęć wywodzących się z sanskrytu,  podaje merytoryczne i praktyczne informacje, wyjaśnia czym jest joga jako filozofia i sztuka życia.

Czytelnicza podróż w głąb tej książki to nie lada wyzwanie i nie każdy je podejmie, ale dla niektórych będzie to cenna i satysfakcjonująca lektura. A kto lepiej zrozumie joginkę i podróżniczkę niż inna podróżniczka zafascynowana Azją południowo-wschodnią także praktykująca jogę?

Oto opinia Danuty Baranowskiej, której fotoreportaże z podróży po Polsce i świecie, prezentujemy w czwartki w naszym magazynie:

Książka Himalaje w poszukiwaniu joginów Niny Budziszewskiej  nie jest przeznaczona dla przeciętnego i przypadkowego czytelnika. Nie da się jej czytać do poduszki, czy w pociągu. To książka dla ludzi zainteresowanych hinduizmem, buddyzmem, zasadami jogi i filozofią życia.

Większość ludzi w zachodniej kulturze uważa jogę a właściwie hatha-jogę za praktykę, której głównym celem jest zdrowie, gimnastyka, poprawa kondycji z możliwością relaksu i odprężenia.

Joga jako trening, ruch i ćwiczenia gimnastyczne uwzględnia wszystkie organy ludzkiego ciała. To praca z ciałem, ruchomością rozciąganiem i elastycznością. Ale joga tak naprawdę  jest to przezwyciężenie własnej słabości i ograniczeń, to  dyscyplina samodoskonalenia, medytacji i ascezy, która prowadzi do rozwoju  duchowego, do wyzwolenia, do osiągnięcia szczęścia  i spełnienia, a służą temu dwie główne techniki – asana i pranayama.

Asany to pozycje jogiczne ciała, a pranajama to kontrolowane ćwiczenia oddechowe, którym oddaje się każdy praktykujący jogę.

Autorka sama jest prawdziwym joginem. Praktykowała w aśramach (pustelniach hinduskich), świątyniach i szkołach jogicznych w Indiach. Ponieważ kolebką jogi są indyjskie Himalaje, tam też poszukiwała prawdy, filozofii życia, duchowego aspektu jogi. Podróżowała po himalajskich drogach i ścieżkach z dala od turystycznych ośrodków, publicznymi środkami transportu, w trudnych warunkach, w ścisku, tłumie i brudzie, nierzadko w ulewie, błocie, często piechotą, ale zawsze wśród mieszkańców, rozmawiając z wyznawcami hinduizmu i buddyzmu poznawała jogę we wszystkich jej formach praktyki.

Książka ta stanowi wspaniałą drogę dla ludzi praktykujących jogę, wyznających filozofię życia i poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące drogi rozwoju duchowego, świadomości i przestrzegania zasad etycznych.

 

polecamy, Danuta Baranowska
Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo Sensus
Autor:Nina Budziszewska
Tytuł: Himalaje. W poszukiwaniu joginów
Ilość stron: 320
data wydania: 2019
ISBN:9788328357235 

 

 

 

(Visited 264 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial