POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Tamara Łempicka” V. Greiner, D. Collignon – recenzja komiksu

Kolejny komiks wydany przez Marginesy to biograficzna opowieść o Tamarze Łempickiej,  kobiecie nowoczesnej, niezależnej i kontrowersyjnej,  wspaniałej artystce stylu art deco, która zawsze robiła to, co chciała. Warto przekonać się, jak ją przedstawiły Virginie Greiner i Daphne Collignon, Od kadrów, przenoszących nas w lata 20 XX. do Paryża, wprost nie można się oderwać.

Wydaje mi się, że dla kogoś, kto już dużo wie o Łempickiej, komiks nie wniesie nic nowego, oprócz oczywiście wrażeń estetycznych, natomiast dla osób, które dopiero odkrywają tę artystkę i  niewiele o niej wiedzą ponad podstawowe, podręcznikowe informacje, będzie to świetna zachęta, piękny, inspirujący początek pogłębiania wiedzy.

Autorki opowiedziały za pomocą grafiki i słów zaledwie niewielki wyimek z biografii artystki – pełen osobistych problemów i niepokojów, burzliwy  epizod zwieńczony powstaniem słynnego aktu “Piękna Rafaela”. Wystarczający jednak, by idealnie uchwycić ekscentryczny portret wyzwolonej malarki i jej niepowtarzalny sposób bycia, może nawet trochę go zrozumieć,  a także by zachęcić czytelników do sięgnięcia po więcej informacji o tej postaci i jej rodzinie,  do przeczytania biografii, dociekania przyczyn i okoliczności, poznania szerszego kontekstu historycznego i społecznego. Zostaje bowiem ogromny niedosyt, czy też raczej budzi się apetyt na więcej.

Kolorystyka komiksu  utrzymana jest w sepii, złocie i czerni z odrobiną odcienia łososiowego i bladego różu. Efekt wizualny naprawdę ładny i ciekawy, choć oczywiście to rzecz gustu. Atutami tego wydania od strony technicznej niewątpliwie są: duży format, kredowy papier, twarda oprawa. Książka prezentuje się elegancko i efektownie.

Wartościowym i wręcz niezbędnym uzupełnieniem komiksu, obejmującego zaledwie 45 stron, jest krótkie przedstawienie życia i twórczości Tamary Łempickiej – “ikony szalonych lat dwudziestych”, które napisał Dimitri Joannides. Zamieszczono w nim także reprodukcje wybranych dzieł artystki – w tym “Niebieska Madonna”, “Piękna Rafaela”, “Adam i Ewa”. Mamy więc mininamiastkę albumu dzieł sztuki. Od razu przypomniała mi się seria “Wielcy Malarze”, którą zbierałam w czasach licealnych, niestety, moja skromna kolekcja nie zawiera egzemplarza poświęconego Tamarze Łempickiej.

Ta publikacja  jest wprost wymarzona dla tych, którzy uwielbiają lata 20. i 30. XX wieku, ówczesną modę, muzykę, sztukę, kulturę, atmosferę paryskich kawiarni i kabaretów. Na kadry  komiksu namalowane przez Daphne Collignon wprost nie można się napatrzeć, są niby proste, ale ekspresyjne i pobudzające wyobraźnię. Osobiście jestem zachwycona i na pewno będę do “Tamary…”wracać. Chętnie obejrzałabym film o niej, ale nie dokumentalny BBC, tylko fabularyzowaną biografię w hollywoodzkim stylu albo może lepiej w klimatach kina francuskiego?  Tymczasem jeszcze  poczytam…

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

“Ooo, jaka ładna pani!” – młode pokolenie ogląda komiks. [Fot. archiwum prywatne A. Grabowska]

Wydawnictwo Marginesy
Tytuł: Tamara Łempicka
Tekst: Virginie Greiner
Ilustracje: Daphne Collignon
Tłumaczył: Paweł Łapiński
Data wydania: 2019
Format: 240 x 320 mm
Oprawa: twarda
Stron: 56
ISBN:978-83-66335-49-3 

(Visited 167 times, 1 visits today)
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close