WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Lisy. Historia miłości i odrazy” Lucy Jones – recenzja

Hits: 163

To bardzo ciekawa i wciągająca publikacja, napisana z pasją i zaangażowaniem, oparta na solidnych źródłach (obszerna bibliografia) i praktycznych doświadczeniach autorki. Przedstawia obraz lisa w literaturze kulturze na przestrzeni wieków, prawdy i mity na temat zachowania tych zwierząt, historię polowań na lisy w Wlk. Brytanii, kontrowersyjny temat kontroli populacji lisów, funkcjonowanie lisów w sąsiedztwie człowieka w środowisku miejskim i nastawienie ludzi… Generalnie książka dotyczy lisów w Wielkiej Brytanii, ale problematyka wydaje się uniwersalna: człowiek a dzikie zwierzę, jego wpływ na przyrodę, wzajemne relacje, interakcje….  

W ostatnich latach obok kotów, sów, lam i jednorożców to właśnie lisy stały się popularnym motywem dekoracyjnym. Na rynku nie brakuje kubków, ubrań, poduszek, rozmaitych gadżetów, akcesoriów i  ozdób z wizerunkiem rudego zwierzaka, furorę robią też pluszaki. “Zalisiło się” i u nas. Kubków co prawda jeszcze nie posiadamy, ale maskotek mieszka u nas niezłe stadko, a kostium lisa “obskoczył” parę zabaw karnawałowych.

Domowa lisiarnia [zdj. prywatne A. Grabowska]

Ma to także przełożenie na książki, chętnie wyszukujemy i czytamy te, których głównym bohaterem jest lis (np. “Joachim Lis dyplomowany detektyw” I. Fjell).
Oczywiście nie mogłam ominąć “Lisów” Lucy Jones, choć to zdecydowanie lektura dla dorosłych czytelników.

Autorka jest brytyjską pisarką i dziennikarką, prowadzi blog Wildlife Daily, jej teksty ukazywały się na łamach “BBC Earth”, “Time”, czy “Guardian”. Zajmuje się głównie kulturą, nauką i naturą, a do podejmowanych tematów podchodzi profesjonalnie, z ogromnym zaangażowaniem.
Nie inaczej było w przypadku książki o lisach, o czym świadczy zarówno obszerna bibliografia, jak też osobisty udział w zbieraniu materiałów i dzielenie się prywatnymi historiami.

Mówiąc potocznie, Lucy Jones odwaliła kawał dobrej roboty. Bardzo wnikliwie przyjrzała się motywowi lisa w kulturze, literaturze i sztuce, prześledziła jak zmieniał się jego wizerunek i przypisywane mu cechy na przestrzeni wieków. Niestety, zazwyczaj lis ma “czarny piar”, jednak coraz częściej docenia się jego piękno i wyjątkowość, a na pewno wywołuje wiele emocji.
“Lis w oczach różnych ludzi zaczął jawić się  jako drażliwy i najeżony emocjami zestaw pojęć, których wachlarz rozciąga się od symbolu swobody do piękna, od nauki do okrucieństwa, od polującego do obiektu polowań, od idola do szkodnika”. ( s. 10)

Wiedzę teoretyczną Jones połączyła z praktyczną obserwacją, m. in odwiedziła fotografa dzikiej przyrody Richarda Bowlera, w którego domostwie – na działce mieszkały lisy, a on opiekował się malutką lisiczką Hetty.
“Lisy, wyjaśnił mi Richard, są trochę jak koty: uznają się na własnych warunkach” ( s. 74.)  “Każdy lis, powiedział, ma osobowość i każdy jest absolutnie fascynujący” ( s. 72).

Lisica Celina czyta 😉 [ zdj. prywatne A. Grabowska]

W kolejnych rozdziałach poznamy  prawdy i mity na temat zachowania rudzielców,  wraz z licznymi ciekawostkami i legendami.
Dużo miejsca poświęcono historii polowań w Wielkiej Brytanii i kontrowersyjnemu tematowi kontroli populacji lisów. Co ciekawe, istnieją zorganizowane grupy sabotażowe, których zadaniem jest przeszkadzanie w polowaniach, a w mniej ekstremalnej formie – pilnowanie przestrzegania prawa i legalności działań myśliwych. Omówiono także dokładnie funkcjonowanie lisów w sąsiedztwie człowieka w środowisku miejskim i nastawienie do nich ludzi.

Całość napisana jest niezwykle zgrabnie i zajmująco, czyta się ją niczym wciągającą powieść. Ważne treści podane są w przystępny sposób, nie brakuje też emocji, co podczas lektury wydaje się bardzo istotne. Takiej książki dotąd nie było, warto się z nią zapoznać.

Ksiażka Lucy Jones pokazuje prawdę o człowieku i zawiera mnóstwo ciekawych informacji o lisach. Uczy, uświadamia, otwiera oczy. Dla tych, których lisy uwielbiają i dla tych, którzy się ich boją – lektura obowiązkowa! Chyba jak dotąd moja najulubieńsza z serii EKO.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi
Wydawnictwo Marginesy
Autor: Lucy Jones
Tytuł: Lisy. Historia miłości i odrazy
Tytuł oryginału: Foxes Unearthed. A Story of Love and Loathing in Modern Britain
przekład: Adam Pluszka
ilość stron:272
data wydania: 2019
ISBN 978-83-66335-29-5

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

(Visited 115 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial