POCZYTAJ MI NA UCHO: “MORDERSTWO W AUTOKARZE” K. Gurnard – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje kryminał, triller, sensacja - audiobooki

Odsłony: 113

To idealna propozycja dla miłośników klasycznej powieści kryminalnej w angielskim stylu, z komediową nutą! Starsza pani musi fiknąć? O, nie! Raczej woli wcielić się w rolę detektywa. Cieszącej się urokami życia na emeryturze pani Henryce – głównej bohaterce powieści, energii, ciekawości świata oraz bystrości umysłu mogłaby pozazdrościć niejedna młoda osoba.  Przyjemność śledzenia perypetii postaci  i rozwiązywania kryminalnej zagadki rośnie z każdą minutą słuchowiska w wykonaniu Elżbiety Kijowskiej – aktorki teatralnej, telewizyjnej i dubbingowej, nagrodzonej na VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i  Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry”w Sopocie.         

Emerytka, Henryka Orłowska wybiera się na wymarzoną wycieczkę do Paryża, organizowaną przez biuro podróży “Niezapomniane Doznania”. Tak się składa, że ten wyjazd będzie naprawdę niezapomniany, ale bynajmniej nie chodzi o walory turystyczne. Na pokład autokaru wsiada, oprócz niezbyt uprzejmego kierowcy Ireneusza i zajętej swoim smartfonem przewodniczki Uli, także niewielka grupka nietuzinkowych osób: grymaśny biznesmen Stanisław z równie marudną żoną Krystyną, stylista smaków (czyli szef kuchni) Witold, świeżo upieczone małżeństwo – kosmetyczka Francesca i  Kacper (ćwiczący na siłowni, zaczytany bibliotekarz) oraz debiutujący pisarz Leon. Ponoć dopiero tutaj wszyscy pasażerowie się poznali, lecz, jak się okaże, sieć powiązań między nimi jest dość skomplikowana.

Wycieczka już od początku wydaje się ciut podejrzana: a to postój na posiłek w rzekomo serwującej pyszne jedzenie karczmie (faktycznie podrzędnej garkuchni), a to przymusowe zwiedzanie muzeum motków i szydełek – płatne z własnej kieszeni, nie w cenie wyjazdu. Zakaz korzystania z toalety w autokarze i ograniczony dostęp do ekspresu  z  gorącymi napojami też nie są na rękę pasażerom. Między nimi dochodzi do niesnasek,  to jednak “pikuś”  wobec tragicznego zdarzenia  – otóż  cierpiący na dolegliwości żołądkowe mężczyzna – umiera. Podróż zostaje przerwana, do akcji wkracza policja. Okazuje się, że denat został otruty.

Prywatne, amatorskie śledztwo prowadzi pani Henryka, dysponująca jako emerytka dużą ilością czasu, wiedziona ciekawością. Po kolei odwiedza współpasażerów niedoszłej paryskiej wycieczki i próbuje dociec, kto i dlaczego przyczynił się do śmierci Stanisława. Ta miła, sympatyczna, poczciwa starsza pani, starająca się nikomu nie narazić, nieco zagubiona wśród technologicznych nowinek i wielu możliwości wyboru (nawet tak prozaicznej rzeczy jak kawa w kawiarni), ale ciekawa świata i ludzi, korzystająca z uroków życia i wszystkich nadarzających się kursów,  nieco wścibska i sprytna,  okazuje się wcale nie gorsza w sztuce dedukcji od słynnej panny Marple. Po nitce do kłębka,  uważnie słuchając, wnikliwie obserwując, podejmując coraz to nowe wyzwania, uciekając się do sprytnych wybiegów i podstępów,  wyciągając trafne wnioski z zebranych informacji i spostrzeżeń, odkrywa mordercę, motyw i sposób dokonania zbrodni.

Pani Henryka i morderstwo w autokarze to typowa powieść gatunku “cosy crime”, bez brutalnych, krwawych scen i przemocy. Katarzyna Gurnard świetnie prowadzi fabułę,  wykorzystując popularny w klasycznych kryminałach motyw “zamkniętego pokoju” (tu: autokaru) oraz dodając do kryminalnego wątku nieco obyczajowych scen i humorystycznych akcentów. Akcja (pomijając podróż autokarem ku granicy) dzieje się głównie w Łodzi, mniemam iż topografia miasta jest autentyczna. Postaci są narysowane nieco grubą kreską,  nietuzinkowe, przełamujące stereotypy. Miły akcent stanowią rozbrajająco przedstawione zwierzęta domowe pani Henryki, a mianowicie świnka morska Biszkopt i kotek Cziz.

Nie jest to może zbytnio porywająca powieść kryminalna, czy też powodująca salwy śmiechu komedia, ale klasyczna, poprawna i bardzo przyjemna w odbiorze lektura. Znakomita rozrywka. Sympatycy kultowej twórczości Agathy Christie nie powinni być rozczarowani i mam nadzieję, że polubią uroczą panią Henrykę, która wręcz stanowi wzór  pogodnej, cieszącej się życiem i korzystającej z rozmaitych zajęć kulturalno-towarzyskich emerytki. Wiele osób mogłoby z niej brać przykład, choć oczywiście, niekoniecznie życzyłoby sobie znajdować się w sytuacji wymagającej kryminalnego śledztwa.

Osobiście czuję się usatysfakcjonowana kolejnym spotkaniem z twórczością Katarzyny Gurnard, ale chyba wolę stateczną panią Henrykę od szalonej Wioletki, mam do nadrobienia jednakże, ominięty przez pomyłkę, pierwszy tom z cyklu o pani Orłowskiej – Pani Henryka i morderstwo w pensjonacie.
Do lektorki Elżbiety Kijowskiej nie mam żadnych zastrzeżeń. Jej głos momentami przypominał barwą Krystynę Czubównę, interpretowanie kwestii poszczególnych postaci w jej wykonaniu nie przekraczało granic przyjemnego słuchania, to znaczy nie przeradzało się w “odgrywanie teatrzyku”, co bywa często zgubne. Tym razem  wszystko było z wyczuciem i umiarem,  udało się uniknąć zarówno monotonii jaki nadekspresji. Jako słuchaczka  jestem bardzo zadowolona  – poproszę więcej takich audiobooków.

[PRZECZYTAJ TAKŻE: Wioletka na tropie zbrodni]

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

wydawnictwo: Storybox,  Lira
Autor: Katarzyna Gurnard
Tytuł: Pani Henryka i morderstwo w autokarze
Czas trwania  7 godz. 22 min
Czyta: Elżbieta Kijowska
ISBN: 978-83-8146-991-3

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *