POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Jezioro ciszy. Inni” Anne Bishop – recenzja

Tym razem prezentujemy publikację wydawnictwa Initium. Nietypowy makijaż postaci na okładce przykuwa uwagę. Ciekawi jesteście,  co kryje się w środku?
Jezioro ciszy. Inni
jest jednym z tomów bestselerowej serii Anne Bishop, serii docenionej przez „The New York Times’a”. Książki ukazujące się w tym cyklu stanowią niezależne powieści i nie wymagają znajomości poprzednich jego tomów.

Główną bohaterką całej osi wydarzeń jest Victoria DeVine, „(…) miła kobieta (…) Inteligentna, z dużym poczuciem humoru; potrafi być zabawna nie raniąc innych ludzi” (s.41). Victoria jest właścicielką miejsca zwanego Kłębowiskiem, które otrzymała, przez wzgląd na jego opłakany stan, wraz ze znaczną ilością gotówki, w ramach ugody rozwodowej od byłego męża Yoricka. Eksmąż nie spodziewa się jednak, że Victoria spróbuje tchnąć w nie nowe życie. „Utopiła pieniądze w posiadłości, która wymagała remontu, nowych okien, instalacji, hydrauliki i szamba. Cały majątek wymagał gruntownej renowacji. Udało jej się odnowić główny budynek i trzy domki dla gości. Teraz czeka, żeby się przekonać, czy uda jej się pozyskać dostatecznie dużo regularnych gości żeby utrzymać to miejsce” (s. 41). I mimo, że „od czasu rozwodu doświadczała łagodnych ataków lękowych”, to „w większości przypadków poradziła sobie z wyzwaniami związanymi z życiem w odizolowanym miejscu, jakim jest Kłębowisko” (s. 41). Nagle Kłębowisko stało się atrakcyjne dla inwestorów, a Victoria przeszkodą do realizacji ich lukratywnych planów.

Odnalezienie, na terenie posiadłości Victorii, zwłok zmasakrowanego mężczyzny staje się początkiem dziwnych i niepokojących wydarzeń, które mają na celu zastraszenie dziewczyny i zniechęcenie jej do Kłębowiska. W walce o Kłębowisko i w dojściu do prawdy pomagają jej oficer Wayne Grimshaw – policjant patrolu drogowego, Julian Farrow – właściciel księgarni Zaczyn Tani, z którym Wayne kiedyś pracował i się przyjaźnił, Ilya Sanguinati – adwokat oraz Aggie – lokatorka Victorii.

Książka nie jest typową opowieścią kryminalną czy thrillerem, bowiem przeplatają się w niej także wątki fantastyczne. Kłębowisko położone jest w oryginalnej miejscowości Sprężynowo, którą obok ludzi zamieszkują tytułowi Inni, ale również tzw. Intuici, Sprężyniaki, Wronia Straż, Niedźwiedzia i Panterza Straż czy Starsi. Ponadto, jezioro, nad którymsylwia  położone jest Sprężynowo, stanowi dom dla Pani Jeziora i Kucyków. W lasach wokół Kłębowiska, grasują krwiożercze istoty czyhające na życie, zarówno ludzi, jak i Innych. Wszyscy, mając w pamięci Wielkie Drapieżnictwo, kiedy to wielu mieszkańców Sprężynowa zostało pożartych, nie zapuszczają się zbyt daleko i rzadko opuszczają swoje miejsce zamieszkania.

Jezioro ciszy może przypaść do gustu nie tylko miłośnikom gatunku. Oprócz motywów fantastycznych, odnaleźć tu można zgrabnie skonstruowaną historię kryminalną, wątki obyczajowe i psychologiczne, elementy horroru, a także pewną dawkę humoru. Z pewnością nie można też zarzucić autorce braku oryginalności w tworzeniu tego książkowego świata. W niezwykle zgrabny sposób łączy w nim wiele gatunków literackich, przez co książka zdecydowanie zyskuje. Udało jej się także stworzyć nietuzinkowych bohaterów. Są tak niejednoznaczni, kontrastowi i intrygujący, że od razu wzbudzają ciekawość i zapadają w pamięć. Dodatkowo, narracja prowadzona z perspektywy kilku bohaterów umożliwia jeszcze głębsze ich poznanie i wczucie się w przedstawioną intrygę.

polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo:  Wydawnictwo INITIUM
Autor: Anne Bishop
Tytuł: Jezioro ciszy. Inni
Data wydania: 2018
Ilość stron: 478
ISBN: 978-83-66328-02-0

 

Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwięrzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze…do szuflady.

(Visited 80 times, 1 visits today)
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close