SZPIEG W KSIĘGARNI: „ZŁOTA DZIEWCZYNA”, Sophie Davis

Odsłony: 153

Idealne życie. Ktoś reflektuje? Ktoś chce się zamienić z Lark Kingsley? Dziedziczka miliardowej fortuny jubilerskiej, królowa Manhattanu, złota dziewczyna ze śmietanki towarzyskiej ma idealną rodzinę, idealną przyszłość, idealne życie, ale żyje pod lupą. Do czasu! Lark wraz z przyjaciółmi z maturalnej klasy miała lecieć na wakacje. Coś jej wypadło. Poinformowała znajomych, że dołączy do grupy następnym lotem. Nie dołączyła. Lark zaginęła. Zniknęła bez śladu. Zapraszam na recenzję książki Złota dziewczyna Sophie Davis, pierwszego tomu cyklu Tajemnice.

Tymczasem Raven Ferragamo wzięła roczny urlop po szkole średniej i przeprowadziła się do Waszyngtonu. Tu zaczyna nowe życie. Czuje się lepiej po zerwaniu z przeszłością, niż tego oczekiwała. Poczuła, że wszystko jest możliwe, ale nie sądziła, że do jej życie niezauważalnie wejdzie złota dziewczyna. Raven przeczytała o Lark w gazecie. Potem znalazła jej dziennik, a raczej to dziennik znalazł ją. Przypadek? W wynajętym przez Lark mieszkaniu Raven znajduje kopertę z napisem: „Przeczytaj mnie”. Treść listu wbiła ją w ziemię: „Jeśli to czytasz, to znaczy, że coś mi się stało. Moim światem rządzą tajemnice; takie, które ścigają się aż po krańce ziemi i za bramy piekielne. Jeśli to czytasz, jedna z tych tajemnic mnie dosięgła”. (s. 105)

Raven przypadkiem została wciągnięta w tajemnice dziedziczki jubilerskiej fortuny. Początkowo nieśmiało i z pewnymi obawami podąża subtelnymi śladami zaginionej dziewczyny, zupełnie obcej dla niej, z innego świata. Potem robi to coraz odważniej – podąża za wskazówkami, pozostawionymi okruszkami, zagadkami. Raven coraz mocniej angażuje się w śledztwo, i to do tego stopnia, że pochłania ją szukanie Lark i nie ma czasu na nic innego. Pochłaniają ją mroczne tajemnice rówieśniczki i nieme wołanie o pomoc. Niewątpliwie Raven wpadła do króliczej nory z napisem: „Życie Lark”. Zaczyna myśleć o zaginionej jak o przyjaciółce, chce jej pomóc, gdyż podejrzewa, że spadkobierczyni jest w wielkim niebezpieczeństwie. „Odkąd znalazłam dziennik Lark, żyłam w alternatywnej rzeczywistości. Nawet nie w alternatywnej – żyłam jej życiem”. (s. 290)

Lark Kingsley i Raven Ferragamo tylko pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Różni je przede wszystkim status majątkowy i społeczny. Z czasem okazuje się, że nastolatki łączy znacznie więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W trakcie rozwoju akcji wydarzenia stają się coraz bardziej tajemnicze i zagadkowe. Zostałam kilka razy zaskoczona zwrotem akcji, nie mniej niż Raven. Wir wydarzeń i sekretów wciągnął mnie do tego stopnia, że zastanawiałam się, co się tak naprawdę stało z Lark, jak wyglądało jej prawdziwe życie i dlaczego w tajemnicy przed rodzicami sprzedawała swoje ubrania. Zastanawiała mnie także jej druga tożsamość stworzona na potrzeby… no właśnie, tak do końca nie wiem czego. Wiele niejasności i pytań, a odpowiedzi brak. Czy Raven znajdzie odpowiedzi w labiryncie tajemnic, zanim również stanie się ofiarą? Czas nagli.

Narracja prowadzona jest z perspektywy obu nastolatek – Raven i Lark, co umożliwia, przynajmniej na razie i do pewnego stopnia, zrozumienie ich postępowania, głębsze poznanie ich samych, wejrzenie w ich myśli. Dodatkowym źródłem informacji są opublikowane fragmenty dziennika Lark, które zburzył wizerunek dziewczyny w moich oczach. Jaka naprawdę jest Lark? Dlaczego prowadzi ukryte życie i ma tajemnice przed rodzicami? Co się z nią stało? Nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejny tom, w którym być może autorka rzuci trochę światła na sytuację bohaterki.

Gwoli wyjaśnienia… Sophie Davis to pseudonim, pod którym ukrywają się dwie kobiety. Są dla siebie najlepszymi przyjaciółkami, współlokatorkami, współautorkami. Połączyła je miłość do świetnych książek i słabych horrorów. Przyjaźń zaowocowała serią książek, która się stała światowym bestsellerem. Autorki o nieznanych mi nazwiskach mieszkają w Waszyngtonie z dwoma psami wziętymi ze schroniska.

Na zakończenie cytat, który powinien w moim odczuciu skusić Cię do wzięcia udziału w spektaklu przygotowanym przez złotą dziewczynę: „Czy to fair prosić ją o to, prosić, by skończyła to, co zaczęłam? Oczywiście, że nie. Ale tak naprawdę nic w życiu nie jest do końca fair. Bogaci istnieją tylko dlatego, że istnieją biedni. Gwiazdy sceny istnieją tylko dzięki publiczności. Zamieniłyśmy się rolami, ona i ja. Jest dublerką, o której istnieniu nie miałam pojęcia, a która teraz zajmie moje miejsce w świetle reflektorów. Napisałam scenariusz, przekazałam go aktorom i postaram się wyreżyserować przedstawienie. Proszę tylko o to, żeby przeczytała swoje kwestie, zaimprowizowała, gdzie trzeba, i ciałem, i duszą oddała się sprawie. Mam tylko nadzieję, że zrozumie. Musi zrozumieć”. (s. 103)

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Autor: Sophie Davis
Tytuł: Złota dziewczyna
Cykl: Tajemnice
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Data wydania: 24.07.2019
Ilość stron: 296
ISBN: 978-83-66338-38-3

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *